Vijenac 381

Matica hrvatska

Novi nakladnički uspjeh Ogranka Matice hrvatske Čitluk

Zbornik za povijest

Novi nakladnički uspjeh Ogranka Matice hrvatske Čitluk

Zbornik za povijest


slika


Osvjedočeno poduzetno čelništvo Ogranka Matice hrvatske Čitluk posljednjim je izdanjem nadmašilo samo sebe. Objavili su i, u sklopu tradicionalne broćanske manifestacije Dani berbe grožđa, promovirali Brotnjo. Zbornik, na rekordne 393 stranice donosi presjek događanja koja su od objave prošloga zbornika obilježila kulturni i drugi život Brotnja, toga vinorodna hercegovačkog kraja, čiji ljudi ljube Boga i zemlju, neumorno rade i međugorskoj se Gospi preporučaju.

Uredničko vijeće, sačinjeno od književnika Krešimira Šege i prof. Andrije Stojića, predsjednika Ogranka MH Čitluk te fra Kornelija Kordića, glavnog i odgovornog urednika Zbornika, pomno je izabralo pristigle uratke. Rezultat njihove procjene ukoričen je u djelo čije naslovne korice oslikavaju drevne Krstivode iz Dobroga Sela, koje potječu iz daleke 1308. i upravo ove godine slave 700. rođendan, a kojima je cijeli Zbornik i posvećen.

Početak knjige ulazak je i u zemljopisne odrednice Brotnja, kojima nas poučava Vinko Bracić u tekstu Brotnjo u zemljopisnom pogledu. Nakon njegova poučna uvoda eocenskim se fosilima Brotnja pozabavio Goran Glamuzina, predočivši gotovo četrdeset zanimljivih svjetlopisa pronađenih fosila, s pojedinačnim opisima svakoga od njih.

Središnju temu, potpisuje hercegovački franjevac Mile Vlašić. Pod naslovom 700 godina Krstivode, uvodi nas u povijest te čatrnje, toga fenomena koji već sedam stoljeća na molitvu okuplja franjevce i vjernički puk.

Dijana Korać piše o Vjeri u Humskoj zemlji, točno pojasnivši ono o čemu spore pojedinci koji uglavnom znaju, ali krivotvore povijest. Fra Miljenko Mića Stojić krenuo je Stopama pobijenih i prisjetio se rečenice koja ledi krv u žilama, ali koja je bila najčešće i najtiše izgovarana kobne 1945. u Hercegovini: »Pobili su pratre na Brigu«. Nastavljajući se na njega, Ivica Šarac obradio je Varijaciju na temu odnosa komunističkoga režima i Katoličke crkve 1945–1990.

Kako je Matica uvijek bila nositeljicom napredne misli, tako se i ovoga puta Zbornik doticao i škakljivih tema pa je fra Tomislav Pervan objavio tekst znakovita naslova Suvrjemena medicina i ljudski embrij. Čovjek – Proizvod ili stvorenje?

Načinivši valjan odmak i od Prosjaka i sinova i od prethodne fra Tomislavove teme, Mirna Brkić prostudirala je Raosove prosjačke kraljeve, ponudivši »novo čitanje romana u svjetlu žanra pikarskoga romana«.

Već priznatom manifestacijom Dani fra Didaka Buntića bavi se gradnićki župnik fra Marinko Šakota, a Osvrt na arhitektonske značajke stare župne crkve u Gradnićima daje Jaroslav Vego. O matičnim knjigama, kao svjedocima povijesti, piše fra Robert Jolić, dok se blagopokojnoga fra Didaka Buntića, na osnovi njegova političkog djelovanja, dotaknuo Ivica Šarac. Hercegovinom, pak, u doba fra Didaka, pozabavio se Božo Skoko, a u sadržaju Zbornika uslijedila je i objava nekih od predavanja na Danima fra Didakovim 2007. i 2008, i to: fra Roberta Jolića Župa Brotnjo kroza povijest i Zarazne bolesti u Župi Brotnjo tijekom Osmanlijskoga razdoblja, Pere Marijanovića Postanak i govor kamena stećaka, Ivana Dugandžića Nekropole stećaka u Župi Gradnići i Marinke Šimić Natpisi na stećcima u Župi Gradnići.

S itekako zanimljivim i javnosti slabo poznatim potankostima iz povijesti Brotnja opet se javlja fra Marinko Šakota, a Emil Raspudić načinio je presjek trideset godina srednjega školstva u Brotnju. Ivan Sivrić raščlanio je povijest groblja Maionovac i područja Bedra.

MH Čitluk u ovom zborniku predstavlja mostarskog književnika, novinara Darka Juku, i njegovu knjigu Priručnik za novinske novinare – Od prvoga podatka do povratne informacije učinka, objavljenu u nakladi Matice. Također objavljuje i njegova prva dva prozna uratka, kratku priču o djetinjstvu u vihoru Domovinskoga rata nazivlja Pirgo i igrokaz Badnja večer u staroj Hercegovini.

O gangi je stručni zapis napravio maestro don Dragan Filipović, a na gotovo iščeznule seoske igre (bacanje kamena ispod ruke, gradanje, potezanje klipa i povlačenje kuke) podsjeća skicom Ana Tolić i tekstom Andrija Stojić, koji je na posljednjim stranicama donio i pregled članstva Ogranka MH Čitluk, kao i prikaz bogate nakladničke i izložbene djelatnosti toga ogranka, od svibnja 2006. do Glavne skupštine MH u Poreču, 14. lipnja 2008.

Predstavljena je i Udruga za regionalni i ruralni razvitak Hercegovački STAP, a Tanja Vučić predstavila je LEAP (Lokalni ekološki akcijski plan) Općine Čitluk te broćanske športaše u svijetu (Marina Čilića, Zorana Planinića, Barišu Krasića, Andriju Stipanovića i Marka Grgića).

Zbornik završava posebnim prisjećanjem na dragu osobu, Ružu Ljubić (1948–2007), istaknutu, čestitu i predanu članicu radnicu MH.

Djelo je tiskano uz novčanu potporu OO-a manifestacije Dani berbe grožđa – Brotnjo 2008, Općinskoga poglavarstva Čitluka te Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa Hercegovačko-neretvanske županije.


Darko Juka

Vijenac 381

381 - 9. listopada 2008. | Arhiva

Klikni za povratak