Vijenac 380

Kritika

Stjepan Vukušić, Zemaljskom usprkos, Knjižnica Nova Istra, Istarski ogranak Društva hrvatskih književnika, Pula, 2007.

Vukušićevi poetski dozivi

Stjepan Vukušić, Zemaljskom usprkos, Knjižnica Nova Istra, Istarski ogranak Društva hrvatskih književnika, Pula, 2007.

Vukušićevi poetski dozivi


slika


Podijelivši svoju treću knjigu pjesama Zemaljskom usprkos u sedam simboličkih i poetski intoniranih cjelina (I tamo kuda već nitko ne kroči, Tu sva oštrina goli život bode, O koja snaga leta je u mene, Zar i ja da sam tvoja slika?, Na Himalaji oglodanih kostiju, Samo stvoritelj, Neumorno srce živa mlađenja), Stjepan Vukušić, lingvist (doktor filoloških znanosti) i romanopisac (pet objavljenih romana!), zapravo je samozatajan pjesnik, u poeziji nalazi smisao svojih doziva i čekanja. Njegova privrženost i odanost lirskom izričaju odraz je vjere u trajno i smisaono bivstvovanje poezije, u njezinu fedeističku jezgru kreiranu – pjesmom. Taj sve uspravniji povratak osebujnom životu pjesme izražava pjesnikovu žudnju za vlastitim, ozvjezdanim vremenom, poetskih, duhovnih koordinata: … »Poslije bezbroj izgubljenih bitaka / boriti se već u nevidjelici / padati na svome živom tlu / biti poražen od vlastite krvi / biti ponižen od vlastite duše / i još se ne dati / i nikad se ne predati« (U slutnji herojstva).

Vukušićevi lirski dozivi u vremenu, »kad ništa nije sigurno u ljudskome liku«, odraz su njegove samozatajne poetske duše koja želi pjevati »zemaljskom usprkos«, želi »sjati kao krijesnica / u pospanom vrtu / ne mareći tko će vidjeti / osvijetljenu vlat« (XXX). I upravo ta »osvijetljena vlat« jest čarolija same pjesme koja hrani dušu pjesnika: »… i da mi zamladi / prignječena duša« (Nada).

Stjepan Vukušić, pjesnik sanjar, s nepresušnom snagom poetskog leta, otkriva u svojim pjesmama privrženost rodnom zavičaju na razmeđu Velebita i mora (rođen u Sitnici kod Senja): »Na cijelcu: smrekulje – / krute kaplje / krvi« (Zima na Velebitu). Pjesnikova sklonost konciznosti, lapidarnosti izraza, kreira bajkovitu i osebujnu sliku zavičajnoga krajolika. I njegovo otvaranje rimama, specifičnom jedanaestercu hrvatskoga stihovanja, svjedoči o povezanosti s tradicijom, ali i o izvornom poetskom senzibilitetu koji sebe kazuje stihom:

Odbjegli dani dok se pitam gdje ste

neko se vrijeme zgusne u dragulje

vjetar u hrašću lista palimpseste

bogove molim da časak produlje

(Svevrijeme)


Doista, pjesnikove vrline: samozatajnost i skromnost njegove poetske duše, u vremenu koje hirovito i nesređeno traži sveudilj nešto sve novije, snujući sve drastičniji odmak od svevremenosti aure – pjesme, pružile su nam užitak u prepoznatljivosti poetskih sintagmi, neponovljivu ugodu čitanja pjesme kao takve:

…………………………….

I ja rastem u tom plesu čuda

siguran u se na tom kozmodromu

dižem se gore nad Ikara luda

s ekstazom neba kao u svom domu


I znam da oteh zagrljaju Zemlje,

za zvijezde ono što u svima drijemlje.

(Plesač – astronaut)


Ljerka Car Matutinović

Vijenac 380

380 - 25. rujna 2008. | Arhiva

Klikni za povratak