Vijenac 380

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Objavljeni finalisti Njemačke književne nagrade

KNJIŽEVNI GLOBUS

Objavljeni finalisti Njemačke književne nagrade

Njemačka Žiri je u Frankfurtu objavio popis šestero finalista za Njemačku književnu nagradu 2008, koja se predaje uoči Frankfurtskog sajma knjige.

Nominirani su Dietmar Datz s romanom Die Abschaffung der Arten, Sherko Fatah s Das dunkle Schiff, Iris Hanika s Treffen sich zwei, Rolf Lappert s Nach Hause schwimmen, Ingo Schulze s Adam und Evelyn i Uwe Tellkamp s romanom Der Turm. Žiri nagrade, koju predaje Burzovni savez njemačkog knjižarstva, izabrao je finaliste iz konkurencije od 161 romana objavljenih između listopada prošle i rujna ove godine. Osnovana 2005. sa svrhom da postane neka vrsta njemačkog Bookera, nagrada se predaje autoru najboljega romana godine napisana na njemačkom jeziku, a pobjedniku donosi 25.000 eura, dok petero finalista dobiva po 2500 eura. Ove će godine nagrada, koju su dosad dobili Julia Franck, Katharina Hacker i Arno Geiger, biti predana 13. listopada u Frankfurtu.

David Foster Wallace počinio samoubojstvo

SAD Američki pisac David Foster Wallace počinio je samoubojstvo u svojoj kući u kalifornijskom Claremontu u 46. godini.

Autor, kojega je književni kritičar »Timesa« David Ulin opisao kao »jednog od najutjecajnijih i najinovativnijih autora prošlih dvadeset godina«, najpoznatiji je po mračnoj parodiji Infinite Jest iz 1996. Objavljivao je kratke priče i eseje u časopisima »Esquire«, »Harper’s, The New Yorker« i »Paris Review«, a kratke priče objavljene su mu i u zbirkama Girl With Curious Hair i Brief Interviews With Hideous Men. Njegov prvi roman The Broom of the System iz 1987, pisan pod jakim utjecajem Thomasa Pynchona, autoru je donio pohvale kritike i publike, ali je književnu slavu ponajviše stekao s Infinite Jest, koji je »Time Magazine« svojevremeno uvrstio na popis Stotinu najboljih romana na engleskom 1923 – 2005.

Svađa oko Lorkine ekshumacije

Španjolska Više od sedamdeset godina nakon pogubljenja Federica Garcíe Lorke u Španjolskoj se rasplamsala svađa oko ekshumacije posmrtnih ostataka španjolskoga pjesnika.

Nasljednici još dvije Francove žrtve, koje su 1936. ubijene zajedno s Lorkom, žele da se otvori masovna grobnica kako bi svoje rođake dostojno pokopali. S tom molbom obratili su se istražnom sucu Baltasaru Garzónu, koji je prije dva tjedna otvorio široku istragu o politički motiviranim zločinima tijekom Španjolskoga građanskog rata (1936–1939) i Francove diktature (1939–1975). Istraga uključuje i potragu za posmrtnim ostacima tisuća žrtava smaknuća koje su nestale u masovnim grobnicama. Garzón mora odlučiti hoće li dati otvoriti prije četrdeset godina otkrivenu grobnicu u blizini Granade, u kojoj se nalaze Lorkini posmrtni ostaci. Tomu se protive njegovi nasljednici, koji smatraju da bi to bilo oskvrnuće groba, dok se za ekshumaciju zalažu povjesničari i pisci, među njima i Lorkin biograf Ian Gibson. Lorca je kao ljevičar, republikanac i homoseksualac ubijen samo dan nakon zavjere Francovih generala protiv Španjolske republike 18. kolovoza 1936.

Tony Kushner dobio dramsku nagradu

SAD Američki autor Tony Kushner prvi je dobitnik nove Nagrade za američke dramatičare.

Iznimno vrijednu nagradu, dotiranu s 200.000 dolara, predaje Zaklada Steinberg, a posvećena je promociji kazališnog rada. 52-godišnji Kushner dobiva je za svoju već više puta nagrađivanu dramu u dva dijela Angels in America, koja govori o širenju AIDS-a osamdesetih godina prošlog stoljeća. Po komadu je snimljen i televizijski film u kojemu su glumili Meryl Streep i Al Pacino. Jedna od najviše dotiranih umjetničkih nagrada u SAD autorima bi trebala pružiti financijsku slobodu za dalji rad. Zakladu Steinberg 1986. osnovao je poduzetnik Harold Steinberg.

Umro nakladnik Robert Giroux

SAD Jedan od najutjecajnijih američkih izdavača 20. stoljeća Robert Giroux umro je u Tinton Fallsu u 94. godini, javila je izdavačka kuća Farrar, Straus and Giroux.

Giroux je u šest desetljeća nakladničkog rada poticao i vodio niz pisaca, od T. S. Eliota do Jacka Kerouaca, od Bernarda Malamuda do Susan Sontag. Karijeru je počeo 1940. u kući Harcourt, Brace & Company, a kad je prešao u Farrar & Straus 1955, s njim su otišli i autori među njima Flannery O’Connor, Malamud i njegov bliski prijatelj T. S. Eliot. Izdavačka je kuća pod Girouxom objavila djela nobelovca Isaaca Bashevisa Singera, Dereka Walcotta, Nadine Gordimer, Seamusa Heaneyja i brojnih drugih pisaca. I nakon što je FSG prodao kontrolni udio njemačkom izdavaču Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck, nastavio je izdavati hitove, poput The Corrections Jonathana Franzena ili Middlesex Jeffreyja Eugenidesa.


Iva Krtalić Muiesa

Vijenac 380

380 - 25. rujna 2008. | Arhiva

Klikni za povratak