Vijenac 380

Kazalište

Najava kazališne sezone 2008 – 2009. u hrvatskim kazalištima

Kolonizacija slovenskih redatelja

Najava kazališne sezone 2008 – 2009. u hrvatskim kazalištima

Kolonizacija slovenskih redatelja


slika


Iako je većina kazališta odlučila koje će dramske tekstove postaviti i tko će ih režirati te je, u skladu s tim, sklona objaviti repertoarnu knjižicu ili organizirati tiskovnu konferenciju kako bi o tome obavijestila javnost, u nekim kazalištima ipak je pravi pothvat dobiti cjelovite informacije. Prioritet je zapravo realizacija prve ovogodišnje premijere, a ne najava cijele sezone. Ipak, većina kazališta, uglavnom na vlastitim internetskim stranicama, pravodobno objavljuje informacije o svojim predstavama u predstojećoj sezoni. A hoće li sezona pred nama biti bolja ili lošija od prethodne, teško je reći samo prema naslovima i redateljima koji će ih postavljati. U ovom pregledu navedeni su podaci o kazališnim predstavama u hrvatskim kazalištima koja su se i protekle sezone izdvojila kao kazališne kuće u kojima je ili ostvaren kontinuitet u kvaliteti cjelokupnog dramskoga repertoara ili su pak ostvareni pomaci prema boljem osmišljavanju kazališnoga života u pojedinim sredinama. U tom su se smislu prošle sezone izdvojila kazališta u Velikoj Gorici pod vodstvom Senke Bulić i kazalište u Sisku koje vodi redatelj Jasmin Novljaković. Repertoarni kontinuitet u dramskom dijelu programa ostvaruju hrvatska narodna kazališta, čiji repertoar donosimo i u ovom pregledu, ali i pojedina zagrebačka gradska kazališta kao i kazališta izvan Zagreba. Iako popis i nije cjelovit, buduća će sezona pokazati jesu li promjene u repertoarnom promišljanju (veći broj međunarodnih projekata i isto tako veći broj autorskih projekata koji afirmiraju hrvatsko dramsko pismo) uz stalan problem angažiranja priličnoga broja stranih, ove sezone ponajprije slovenskih redatelja, bile dobre te omogućiti ravnateljima drama hrvatskih narodnih kazališta da se okrenu traženju nekih novih, a zanimljivih ili pak rjeđe izvođenih naslova nego što su to oni koje ćemo ove sezone imati prilike vidjeti.

Hrvatska narodna kazališta jedina su kazališta u Hrvatskoj koja dovoljno rano uspijevaju definirati sezonski repertoar. Tako je već od srpnja poznato da u HNK u Zagrebu priprema dramu Bez trećega Milana Begovića u režiji Tomislava Pavkovića, a da u ostatku sezone namjeravaju postaviti nekadašnju veliku filmsku uspješnicu Horacea McCoya I konje ubijaju, zar ne? u adaptaciji i režiji Ivice Boban, koju slijedi Krležino Kraljevo u režiji Ozrena Prohića, a sezonu zaključuje Dantonova smrt Georga Büchnera u režiji njemačkoga gosta Hansgüntera Heymea.

Hrvatskom kazalištu Ivana pl. Zajca predstojeće sezone dogodila se opsada slovenskih redatelja u kombinaciji s melodramskim naslovima. U prošlim sezonama prisutnost redateljskih gostiju iz Slovenije bilo je kontinuirano i diskretno. Gostovali su, među ostalima, Diego de Brea i Vito Taufer, a prethodnih sezona i Eduard Miler i Tomi Janežič. Ista imena pojavljuju se i sada, ali – intenzivnije. Nakon prošlosezonskih redateljskih suradnji u Rijeci Slovenci su uspjeli dogovoriti nove režije. Dobar poslovni duh ili dobar prošlogodišnji rezultat? Među njima ističe se redatelj sa slovenskom adresom Damir Zlatar Frey, koji je gostovao na Riječkim ljetnim noćima režiravši Strindbergovu Gospođicu Juliju, a i inače je čest gost riječkoga kazališta. Ove sezone Frey u Rijeci već radi na uprizorenju Dumasove Dame s kamelijama, a sudeći po angažmanu riječkoga pjevača Damira Urbana, poznatu dramu Alexandera Dumasa sina očekuje vrlo intrigantna glazbeno-scenska verzija. Dramu prema istoimenom romanu Tatjane Gromača Crnac režirat će također čest gost riječkoga HNK Tomi Janežič. Vječnu melodramu Tennesseeja Williamsa Tramvaj zvan žudnja, čija je premijera najavljena za travanj u Rijeci, režirat će također strani redatelj – Dino Mustafić. Na sceni Zajc off Vito Taufer radit će Ljepoticu i zvijer, čija se premijera očekuje u prosincu u Teatru Fenice, dok će slovenski redatelj Matjaž Latin postaviti dramu Glorious! Britanca Petera Quiltera.

Talijanska drama u Rijeci pod umjetničkim vodstvom Laure Marching najavljuje talijansku klasiku, dramu Večeras improviziramo / Stasera si recita a soggetto Liugia Pirandella u režiji Paola Magellija. Druga premijera ove sezone u Talijanskoj drami bit će glazbena komedija Dodaj jedno mjesto za stolom / Aggiungi un posto a tavola, čije autorstvo potpisuju Garinei i Giovannini, Iaie Fiastri, koju će u travnju 2009. režirati Branko Žak Valenta.

U HNK u Splitu uz kadrovske promjene najavljuju tri premijerne izvedbe na velikoj sceni kazališta. Prva je u studenom, Beaumarchaisova komedija Seviljski brijač u režiji slovenskoga redatelja koji je studirao u Zagrebu Renea Maurina. Slijedi Wajdina adaptacija romana Zločin i kazna F. M. Dostojevskoga u režiji Aleksandra Ogarjova, kojem će to biti treća režija u Hrvatskoj. Isti je naslov prije nekoliko sezona kao Dnevnik Raskoljnikova postavio u Rijeci Tomi Janežič. Nagrađivanu dramu Lade Kaštelan Prije sna, praizvedenu prije nekoliko sezona u Dramskom kazalištu Gavella u Zagrebu, na splitsku pozornicu postavit će redateljica Ivica Boban. Na maloj sceni HNK u Splitu namjeravaju postaviti dramu Yasmine Reza Bog masakra. Premijera, u režiji Nenni Delmestre, najavljena je za studeni na pozornici Gradskoga kazališta lutaka. Dramu Gronhölmova metoda Jordija Galcérana na Sceni 55 postavit će Želimir Mesarić, dok će Pohvalu ludosti Erazma Roterdamskog u svibnju na istoj sceni režirati Georgij Paro.

Varaždinski HNK, nakon prilično uspješne realizacije prošle sezone, najavljuje samo jedan novi dramski projekat. Naime, prva ovosezonska premijera nastala je u sklopu obilježavanja obljetnice rođenja Marina Držića. Premijera Držićeve drame Dundo Maroje u režiji ruskoga redatelja Vasilija Senjina već je održana u Dubrovniku, a u Varaždinu je premijerno izvedena 24. rujna. Slijedi plesna predstava Sanje Tropp Fuchenwald Tainted, a kao jedini dramski projekt ove sezone najavljena je premijera drame Brak Bette & Boo u režiji Stevena Kenta. Ipak, repertoar dječje scene HNK u Varaždinu ove sezone bit će bogatiji za tri nova naslova, i to predstave Mož i žena Vesne Kosec-Torjanec u režiji Dubravka Torjanca, autorskoga projekta Dubravka Torjanca Vrak Mrak i Seljo Beljo te predstava Nećko svojeglavečko Zvonimira Baloga koju će režirati Barbara Rocco.

U HNK u Osijeku dramski repertoar vraća gledatelje lakšim temama te, uz regionalno obojenu dramu Šokica Ilije Okruglića u režiji Dražena Ferenčine, u Osijeku postavljaju melodramske i komične tekstove kao što su Duša, Fish, stas i vi Pam Gems u režiji Ivice Šimića, Pidžama za šestero Marca Camolettija u režiji Roberta Raponje i Budala za večeru Francisa Vebera u režiji Joška Juvančića.

Zagrebačka kazališta već su spremila prve jesenske predstave. Tako je Dramsko kazalište Gavella 12. rujna premijerno izvelo međunarodnu koprodukciju u režiji Tomaža Pandura Kaligula. Ostatak sezone u tom kazalištu skloniji je hrvatskim redateljima nego prošle godine. Ipak, ni Gavella nije bez gostiju iz Slovenije te prvu sljedeću predstavu, dramski tekst Brana suvremenoga irskog dramatičara Conora McPhersona (uprizoren prije nekoliko sezona u HNK u Splitu) režira Mateja Koležnik. U siječnju slijedi autorski projekt Filipa Šovagovića Ilijada 2001. Zub vremena, dok je premijera Calderonova klasika Život je san u režiji Renea Medvešeka najavljena za travanj. Kazališnu sezonu u dramskom kazalištu Gavella završava suvremena češka komedija Zgode svakidašnje ludosti Petra Zelenike koju režira Dora Ruždjak Podolski. U kazalištu Kerempuh također je poznat prvi premijerni naslov. Riječ je o predstavi Vuci i ovce A. N. Ostrovskoga u režiji Paola Magellija. Slijedi drama Ante Tomića Ljubav, struja, voda & telefon, koju će režirati Vinko Brešan, a dramu Bertolta Brechta Švejk u Drugom svjetskom ratu režirat će u veljači gost iz Slovenije Diego de Brea, dok je za travanj u Kerempuhu najavljena premijera Gogoljevih Mrtvih duša.

Kazalište Komedija objavilo je da je termin prve ovogodišnje premijere 24. listopada, kada će u režiji Lawrencea Kürua premijerno biti izvedena glazbena drama Randala Mylera S ljubavlju, Janis. Ostatak repertoara Komedijine kazališne sezone najavljuje autorski projekt Ivana Ivice Krajača Marilyn Monroe, dok se u nastavku sezone spominju naslovi kao što je Hašekov Dobri vojak Švejk, kojeg će režirati Damir Lončar, zatim novi dramski tekst Vaclava Havela Odlazak u režiji Nine Kleflin te Offenbachova opereta Lijepa Helena, čiju bi režiju trebala potpisati Dora Ruždjak Podolski.

Najambiciozniju kazališnu sezonu najavljuje Zagrebačko kazalište mladih, koje do kraja godine ima četiri premijerna naslova. Odmah po završetku Festivala svjetskoga kazališta ZKM će premijerno izvesti autorski projekt Anice Tomić Oprostite, mogu li vam ispričati..., nakon kojeg slijede Swiftova Gulliverova putovanja u režiji Olivera Frljića. Koprodukcija između Zagrebačkoga gradskog kazališta i Dubrovačkih ljetnih igara Glasi iz planina prema Zoranićevu romanu i Držićevoj pastorali imat će zagrebačku premijeru u studenom, dok će početkom prosinca premijerno biti izvedena predstava Polet Gillesa Granouilleta u režiji Jean-Claudea Berittija, koju ZKM realizira u suradnji s kazalištem La Comédie de Saint-Etienne. Nekoliko dana nakon zagrebačke premijere u kazalištu gostuje i francuska varijanta istoga teksta. Do kraja sezone ZKM će realizirati dva velika dramska projekta. Prvi je projekt koji pet hrvatskih dramskih pisaca (Nina Mitrović, Ivan Vidić, Damir Karakaš, Filip Šovagović i Igor Rajki) piše s temom Zagreb 2020, a kao scenski omnibus postavit će ga Paolo Magelli, a drugi veliki projekt nastaje na temu mobilnosti i tranzicije, a autorica je tekstovnog predloška Tena Štivičić, dok bi redatelj trebao biti Matjaž Pograjc. Njih dvoje autori su jedne od osam predstava koje će se raditi u sklopu projekta Orient-Express Europske kazališne koncepcije i Europske Unije, a koji će putovati vlakom od Turske preko svih zemalja sudionica (Turska, Rumunjska, Srbija, Hrvatska, Slovenija, Italija, Švicarska i Njemačka) da bi turneju završio u Stuttgartu.

Iako su u mnogim hrvatskim kazalištima sezone pripremljene i užurbano se radi, izvan Zagreba trenutno se još po cjelovitosti objavljene sezone izdvaja virovitičko, koje najavljuje pet premijernih naslova, i to projekt Play Držić Damira Mađarića i Jasena Boka, kojim će se Virovitica priključiti obilježavanju Držićeve obljetnice. Slijedi Büchnerova drama Woyzeck, a nakon nje predstava nepoznatog autora Kolomanova povelja 1234. U sklopu programa za djecu i mlade Kazalište Virovitica izvest će dramski tekst Lutza Hubnera Srce boksača te dramu Ingeborg von Zadrow U posjeti kod Katt i Fredde, koju, kao prvu virovitičku premijeru ove sezone, režira redateljica Ivana Peroš.


Lidija Zozoli

Vijenac 380

380 - 25. rujna 2008. | Arhiva

Klikni za povratak