Vijenac 378

Događaj

MEĐUNARODNA KONFERENCIJA U POVODU 500. OBLJETNICE ROĐENJA MARINA DRŽIĆA, Dubrovnik, 2 – 7. rujna 2008.

U čast velikom komediografu

MEĐUNARODNA KONFERENCIJA U POVODU 500. OBLJETNICE ROĐENJA MARINA DRŽIĆA, Dubrovnik, 2 – 7. rujna 2008.

U čast velikom komediografu


slika


U povodu 500. obljetnice rođenja hrvatskog, ali i europskoga renesansnog pjesnika i komediografa Marina Držića u Dubrovniku i talijanskom gradu Sieni od 2. do 7. rujna održana je Središnja međunarodna konferencija.

U ime Hrvatske vlade i premijera Ive Sanadera u prepunom Kazalištu Marina Držića skup je uvodno pozdravio ministar kulture Božo Biškupić, koji je i svečano otkrio brončani kip Marina Držića, rad Ivana Meštrovića. Tom je prigodom istaknuo:

»Tijekom 2008, koju je Hrvatski sabor, na prijedlog Vlade, proglasio godinom Marina Držića, svjedočili smo brojnim premijernim izvedbama Držićeva djela, objavljivanju prijevoda komedije Dundo Maroje na osamnaest stranih jezika, izdavanju književnoznanstvenih tekstova o Držiću, snimanju filma o Držićevu povijesnom vremenu, održavanju međunarodnoga simpozija o piščevu kontroverznom životu i njegovim europskim odjecima, a potkraj godine očekujemo i izlazak iz tiska personalne enciklopedije Marina Držića.« Riječ je o Leksikonu Marina Držića u izdanju Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, čiji se izlazak iz tiska očekuje 13. prosinca.

Okupljene u dubrovačkom kazalištu pozdravila je i gradonačelnica Dubravka Šuica, a o Držiću – rođenu sto godina prije Moličrea i pedeset godina prije Shakespearea, govorili su Slobodan Prosperov Novak i akademik Luko Paljetak.

Na konferenciji su sudjelovali znanstvenici-držićolozi iz cijeloga svijeta radeći u nekoliko sesija u dubrovačkim povijesnim prostorima, poput Knjižnice i predavaonice Franjevačkog samostana, Dominikanskog samostana, Kneževa dvora, Znanstvene knjižnice i Državnog arhiva u palači Sponzi. Obrađene teme znanstvenoga skupa i predavanja Središnje međunarodne konferencije bile su: Renesansni grad-država, Crkva i crkve u 16. stoljeću, Dubrovnik kao središte mediteranske špijunaže, Renesansna komediografija u Hrvatskoj i Italiji, Politička misao i praksa 16. stoljeća, Renesansna umjetnost u Dubrovniku i Dalmaciji. Radovi izneseni na skupu bit će objavljeni u posebnom zborniku.

Sudionici Konferencije u Sieni, gdje je Držić bio rektor Studentskoga doma i Sveučilišta, obišli su palaču obitelji Gazzai, s čitanjem dokumenata o Držićevu sudjelovanju na zabranjenoj predstavi 1542, a posljednja radna sjednica skupa održana je u Casa della Sapienza (u kojoj je netom otkriveno nepoznato izdanje Držićeve Tirene, tiskane 1607. godine, na predlošku prvog izdanja iz 1558. godine, pronađeno u nekatalogiziranim knjigama Bibliotecae Comunale) u kojoj je Držić živio. Konferencija je završila posjetom sudionika Boki kotorskoj.

Vijenac 378

378 - 11. rujna 2008. | Arhiva

Klikni za povratak