Vijenac 378

Glazba

VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI: Ususret trideset i osmom festivalskom izdanju

Barokna Europa u Varaždinu

Od 17. do 29. rujna Varaždin će se putem barokne glazbe povezati s gradovima iz šest europskih zemalja, a partnerstvom s Izraelom pridružit će se obilježavanju 60 godina od osnutka te države

VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI: Ususret trideset i osmom festivalskom izdanju

Barokna Europa u Varaždinu


slika


Od 17. do 29. rujna Varaždin će se putem barokne glazbe povezati s gradovima iz šest europskih zemalja, a partnerstvom s Izraelom pridružit će se obilježavanju 60 godina od osnutka te države


Varaždinske barokne večeri ovoga će rujna pokušati ispuniti zahtjevne zadaće koje su si postavile prošle godine, nakon što je novi ravnatelj Davor Bobić uveo festival u novu eru postojanja. Svjestan tradicije koju festival nosi sa sobom, u potpunosti ju je odlučio poštivati što se osnovne festivalske zamisli tiče. Barokna glazba ostala je u žarištu, a moderniji pristup organizaciji i formi festivala, kojima ga je pokušao osuvremeniti, učiniti pristupačnijim, zanimljivijim, atraktivnijim, u skladu je s promjenama koje svaki festival kad-tad mora doživjeti. I dobro da su ih Varaždinske barokne večeri doživjele jer su se, gotovo preko noći, pretvorile u izvrsno organiziran kulturno-turistički proizvod koji prednjači u regiji sjeverne Hrvatske, a respektabilno mjesto zauzima i u širem kontekstu. Bobić je festival otvorio Europi upotrijebivši poznate mehanizme partnerstva s više europskih gradova i s jednom zemljom, što omogućuje razmjene programa i formiranje novih veza i suradnji na kulturnome planu.

Nakon Slovačke, koja je prošle godine bila zemlja partner, ove će godine to biti Izrael, i to u osobitom svjetlu obilježavanja šezdeset godina od osnutka države Izrael, u povodu čega je u Varaždinu izgrađena prva sinagoga. U Varaždin će doći izraelski glazbenici: čembalist i dirigent Shalev Ad-El, ansambl Nobile (koji će nastupiti u novoizgrađenoj sinagogi) s programom židovskih baroknih skladatelja, a završni koncert festivala priredit će Izraelski barokni ansambl Barrocade, u suradnji s Komornim zborom Ivan Filipović pod ravnanjem Gorana Jerkovića. Posebno je važno istaknuti da će pod festivalskim logom spomenuti izraelski ansambl nastupiti u Jeruzalemu, gdje će prvi put izvesti djela hrvatskih skladatelja Ivančića i Vanhala. Na taj način hrvatska glazba stupa na posve novo i nedovoljno istraženo tlo, povezujući dvije kulture i dvije nacije.


slika


Tematika židovstva provući će se i nekim drugim projektima. Dva dana prije svečanog otvaranja Baroknih večeri, 17. rujna, nastupit će španjolski ansambl Le Tendre Amour s programom rane židovske glazbe, a Salzburška dvorska glazba pod ravnanjem Wolfganga Brunnera priredit će izvedbu Izraelaca u pustinji Carla Philippa Emanuela Bacha. Dan uoči otvaranja u Varaždinu će gostovati zagrebački HNK s posljednjom prošlosezonskom premijerom Monteverdijeva Orfeja, a festival će 19. rujna svečano otvoriti Le Parlement de Musique i varaždinski zbor Angelicum pod ravnanjem Martina Gestera. Hrvatski barokni ansambl i Varaždinski komorni orkestar već su stalni gosti, a Barokne večeri održat će i tradiciju njegovanja domaće glazbene baštine, i to izvedbom Pisni Atanazija Jurjevića u interpretaciji Dječjega pjevačkog kvinteta Horvat i gambista Tina Mršića.

Misu za krunidbu venecijanskoga dužda Giovannija Gabrielija pripremaju Zbor HRT-a i ansambl Les Sacqueboutiers pod vodstvom Tončija Bilića, recitale priređuju lutnjist Hopkinson Smith i orguljaš Andreas Liebig, Glazbu za Rembrandta svirat će Camerata Trajectina, Barokne ljubavi priređuju glasovita Emma Kirkby i ansambl London Baroque, talijanski barok predstavit će ansambl Vox Luminis, engleski barok Academy od Ancient Music, Flamance u Veneciji Kvartet flauta Brisk, a večer rane ruske glazbe Bjeloruski državni komorni orkestar i Akademski zbor J. J. Strossmayera Umjetničke akademije u Osijeku. Nakon svečane dodjele triju tradicionalnih nagrada, Lukačić, Murai i Kantor, 29. rujna bit će održan koncert u povodu 180. obljetnice glazbenoga školstva u Varaždinu i 95. rođendana Marijana Zubera, osnivača Varaždinskih baroknih večeri, na kojemu će uz zbor i soliste Glazbene škole nastupiti Barokni orkestar Kraljevskoga glazbenoga konzervatorija iz Londona.

Od Ravensburga do Vukovara prošle godine, a ove godine čak do Jeruzalema, domaći i strani interpreti proći će pod znakom Varaždinskih baroknih večeri. Varaždin se putem kulture povezao s nizom sličnih i srodnih gradova, a njihova međusobna povezanost može samo biti od koristi i jednima i drugima. Prošle godine koncerti su bili odlično prihvaćeni u inozemstvu, pa će tako i ove godine biti priređeni u šest europskih zemalja, Sloveniji, Njemačkoj, Austriji, Slovačkoj, Švicarskoj i Mađarskoj, odnosno u Ptuju, Leibnitzu, Zalaegerszegu, Bratislavi, Ravensburgu i St. Gallenu. Uz koncerte u Varaždinu, festival će nastaviti težnju širenja programa na varaždinsku okolicu i dalje, uključujući brojne povijesne i kulturne lokalitete. Tako će se muzicirati u dvorcima i crkvama u Ludbregu, Lepoglavi, Krapini, Sisku, Čakovcu, Sv. Križu Začretju, Prelogu, Koprivnici, Stubičkom Golubovcu, Varaždinskim Toplicama, Osijeku, Vukovaru i Križevcima.

Već prvi pogled na niz gradova i mjesta jasno ukazuje na to da Barokne večeri žele izaći izvan Varaždina, zadržavajući u njemu dakako osnovu desetak dana opsežnoga i aktivnoga glazbenog i neglazbenog, uz baroknu tematiku vezana, programa. I zauzeti jedno od ključnih mjesta na kulturnoj karti te europske regije. Dodajmo tomu i opsežnu turističku promociju, prodaju karata putem interneta, ponudu barokne kave, različitih proizvodnih marki sa znakom Varaždinskih baroknih večeri, međunarodnu izložbu cvijeća, popratne izložbe, seminare i predavanja za učenike varaždinske Glazbene škole, lijepo uređen grad i logo festivala gdje god se okrenete – Barokne večeri krupnim koracima idu naprijed i pokazuju vrlo uspješan način spajanja tradicije i suvremenosti te kvalitete i marketinga, stvarajući kulturni proizvod izrazite prepoznatljivosti.


Mirta Špoljarić

Vijenac 378

378 - 11. rujna 2008. | Arhiva

Klikni za povratak