Vijenac 375

Glazba, Matica hrvatska

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

Djela hrvatskih skladatelja

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

Djela hrvatskih skladatelja


slika


Mladi glazbenici u dvorani palače Matice hrvatske, u sezoni 2007/2008, od listopada 2007. do 26. svibnja 2008, nastupili su u svojem ciklusu već peti put od jeseni 2003. Inicijativa pokretača Cikusa, istaknutog violinista i profesora Muzičke akademije u Zagrebu Gorana Končara i uvaženog redatelja Daniela Marušića, ravnatelja Osorskih glazbenih večeri (OGV), doživjela je tako malen, ali dragocjen jubilej, poštujući izbor temeljnih izvođačkih glazbenih talenata, s jedne strane, te sustavno predstavljanje novih ili već poznatih djela hrvatskih skladatelja, s druge.

Potrebno je itekako naglasiti prihvaćenost Ciklusa u programima Redakcije ozbiljne glazbe Hrvatskoga radija, ne zbog hagiografije jedne državne ustanove, nego zbog činjenice opetovane mogućnosti provjere snimljene svirke sudionika, iznimno važna odgojnog čina za obje strane, profesorsku i sudioničku. To je nenadoknadivo vrijedan element ovladavanja ispravnošću glazbene izvedbe, koja je uvijek, u protivnom, nezabilježeno autorstvo, koje se ni od najiskusnijega pedagoga ne može samo riječima opisati, tumačeći studentu prohujalu javnu izvedbu.

Nastojanja Matice hrvatske, ukazivati na nužnost i potrebu davanja potpore ulaganjima u poboljšanje uvjeta pri glazbenim izvedbama mladih u važnim trenucima njihova stasanja na glazbenu javnu scenu, na izniman je način prepoznalo Veleposlanstvo Japana u Republici Hrvatskoj donacijom glasovira u proljeće 2006.

Nije stoga slučajno kako proteklu, jubilarnu petu sezonu, obilježavaju glasovirači. Njih sedam: Petar Klasan (1992), Marijan Đuzel (1990) i Manuela Šimunović (1998), dobitnici prve nagrade u raznim kategorijama na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (državnom) u Dubrovniku 2007, Petra Milković, dobitnica prve nagrade na Natjecanju mladih pijanista Zlatko Grgošević u Zagrebu 2006, i Karlo Ivančić (rođen u Banjoj Luci 1989) dobitnik posebne nagrade na 5. međunarodnom pijanističkom natjecanju Zlatko Grgošević, te Lucija Stanec (1988), dobitnica prve nagrade na Međunarodnom pijanističkom natjecanju Vetri sul Mar, Italija 2005. i Kristina Cvitanić (1981), koja bilježi sudjelovanje u polufinalu 3. EPTA – međunarodnog pijanističkog natjecanja Svetislav Stančić, Zagreb 2007. Koncertima organiziranim prema ciklusnim i dnevnim lijepo napravljenim programima, uvijek ponedjeljkom u osam, s pripadnim stručno napisanim tekstovima Dodi Komanov, potrebno je pribrojiti koncertni nastup violinistice Irene Vučić (1991), dobitnice prve nagrade na Natjecanju učenika i studenata glazbe Federacije Bosne i Hercegovine u Tuzli 2005, i dvostruko instrumentalni nastup Marije Šakota (1991) na violini i flauti, dobitnici treće nagrade na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (državnom) u Varaždinu 2004. iz violine i prve nagrade na istom natjecanju 2006. iz flaute.

Koncert komorne glazbe Ansambla violina Luka Sorkočević, održan 3. ožujka, sa solistima Ivom Vukić, Šimunom Končićem i Ivanom Čuljak, te s violinistima u ansamblu (Mirna Gjuraš-Car, Iris Ivelja, Lorena Milina, Tomislav Sudarević) priredila je voditeljica Ivanka prof. Kalanj iz Umjetničke škole Luke Sorkočevića, Dubrovnik, dok je Gudački komorni orkestar Muzičke akademije u Zagrebu nastupio 28. travnja 2008, uz vodstvo Jože Haluze, docenta Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu. Na tom koncertu nastupili su solisti violinisti: Barbara Polšek, Helena Ivezić-Pajnić, Sven Pfeifer, Mislav Salopek, Anamarija Milić (ujedno koncert-majstorica orkestra) i Ankica Soša, violončelistica Lea Sušanj i altistica Jelena Kordić, a zabilježiti je i istaknutost svih vođa dionica orkestra.


Zlatko Stahuljak

Vijenac 375

375 - 17. srpnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak