Vijenac 374

Matica hrvatska

SREDIŠNJICA

SREDIŠNJICA

Studijsko putovanje u Slovačku

Matica slovačka i Slovačka nacionalna manjina grada Zagreba na susretu u Matici hrvatskoj 17. lipnja prikazali su nosač slike i zvuka s proljetnoga studijskog putovanja u Slovačku (27–30. travnja 2007) u Devinsko Novo Selo, Šastín-Stráže-Trnavu i Bratislavu s Pjevačkim zborom Crkve sv. Križa Siget te pojedinačne slike s posjeta Žilini, Trenčínu, Skalki nad Váhom, Bojnicama i Bratislavi.

Umberto Eco i Biblija

Predavanje Krešimira Šimića Književno-antropološko iščitavanje kulturnih paradigmi: Umberto Eco i Biblija održano je 18. lipnja u sklopu predavanja Salona Matice hrvatske. Čovjek je bitno biće kulture. O tome se u ovome predavanju progovorilo iz književnoantropološke perspektive. Tomu su dva razloga: Prvo, naša je kultura, tvrdi Richard Rorty, poetizirana kultura. To znači da mjesto teorije i filozofije zauzima pripovijest. Drugo, književna znanost posljednjih nekoliko desetljeća teži rasvijetliti sve ono što književni tekstovi mogu otkriti o čovjeku kao uvijek određenu vremenom i prostorom, o njegovoj kulturi. Razmotren je jedan starozavjetni tekst, izvještaj o Abrahamovoj spremnosti da žrtvuje sina Izaka, i jedan postmoderni roman, Ime ruže Umberta Eca. Razlog takva izbora jest uvjerenje da se pravo sučeljavanje u današnjem svijetu ne događa između različitih religijskih kultura, nego, kako je ustvrdio Joseph Ratzinger, između korjenita odvajanja čovjeka od Boga s jedne te velikih religijskih kultura s druge strane, o čemu i govore spomenuti tekstovi.

Trogirsko pjesništvo

Ogranak Matice hrvatske Trogir predstavio je 19. lipnja dvanaesti svezak knjižnice Matice hrvatske – knjigu Duška Geića Trogirskog pisništva (od XI. do XX. vika) mali izbir. U predgovoru knjige Duško Geić istaknuo je: »Ovaj Izbir sastavljen je sa željom da se na jednom mjestu po prvi put predstave istinske vrednote trogirskog pjesništva, ostvarene tijekom jednog milenija života i trajanja (XI.-XX. stoljeća) ovog grada – komene – distrikta, na književnom standardu i čakavskom dijalektu... što se tiče izbora autora i kvalitete pjesama, moramo reći, da smo nastojali održati prihvatljiv estetski nivo, koji nivo je isti kao u većine antologija i izbornika tiskanih u zadnjih pedesetak godina u nas...« Sudjelovali su Fani Celio Cega, Duško Geić i potpredsjednici Matice hrvatske Tonko Maroević i Stjepan Sučić. U umjetničkom dijelu programa Duško Geić i Daniela Kontić-Strojan kazivali su izabrane stihove Petra Lucića, Frana Trankvila Andreisa, Petra Ćipika, Valerija Makarelića, Dominika Andreisa, Mate Andreisa, Mirka Slade Šilovića, Krune Quiena, Duška Geića i Josipa Palade, a klapa Rašpe izvela je skladbe Koludrice mlada, I kliče divojka, Danaska štujmo veseli, Vikovični Bože…, Primi Bože…, Jeđupka, More ti si čežnja i O Marjane. Ogranak je posebno zahvalio onima koji su financijski pomogli tiskanje knjige: Ministarstvu kulture RH, Gradu Trogiru, Župnom uredu Sv. Lovre u Trogiru, bivšem dekanu don Tomislavu Ćubeliću, Lingua grupi iz Zagreba, Vesni i Lovri Slade te Matici hrvatskoj.

Povijesni i urban(ističk)i razvoj Pule

Nakladnička kuća Histria croatica C.A.S.H. i grad Pula predstavili su 20. lipnja knjigu Stradarij grada Pule / Stradario di Pola. Knjigu su predstavili autori Attilio Krizmanić, Robert Matijašič, Miroslav Bertoša i recenzenti akademik Josip Bratulić i Klara Buršić Matijašić. Gradonačelnik grada Pule Boris Miletić zaključio je predstavljanje. Stradarij grada Pule jedinstveno je djelo u hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji, rijetko u europskim i svjetskim okvirima, koje na gotovo petsto stranica opisuje povijesni i urban(ističk)i razvoj Pule tijekom tri tisuće godina postojanja grada, prikazuje mijene urbane i suburbane topografije te evoluciju gradske i prigradske toponimije, hagiotoponimije i hodonimije od antike do danas. Prateći povijest gradskih ulica, parkova, trgova i njihovih imena autori sastavljaju mozaik duga povijesnog trajanja urbanog tkiva Pule i života njezinih žitelja.


A.Č. –K.

Vijenac 374

374 - 3. srpnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak