Vijenac 374

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

IZ OGRANAKA

ČAKOVEC

U čakovečkoj Knjižnici Nikola Zrinski predstavljen je roman Moj sin ratnik Vladimira Korotaja, koji govori o razdoblju Domovinskoga rata, kada je i Varaždin odigrao veliku ulogu u obrani Hrvatske. O romanu su govorili predsjednik čakovečkog ogranka Matice hrvatske Zvonimir Bartolić, Ivan Zvonar te nakladnik Robertino Bartolec, ulomke iz knjige čitale su Zdenka Molavac i Dubravka Makaj-Korotaj.

KORČULA

Korčulanski ogranak Matice hrvatske i TZ Grada, u suradnji s Društvom prijatelja glagoljice iz Zagreba, organizirali su tečaj učenja kaligrafije glagoljice. Na dvodnevnom tečaju, koji je vodila Julija Vojković, sudjelovalo je dvadesetak polaznika što su učili osnove čitanja i pisanja pisma stoljećima prisutna na našim prostorima. U toj je prigodi u Crkvi Gospojinoj otvorena izložba posvećena 550. godišnjici Prvoga vrbničkog misala.

NAŠICE

U Izložbenom salonu Zavičajnoga muzeja Našice održano je predavanje Živjeti u Iloku. Predavanje, koje su organizirali Ogranak Matice hrvatske Našice i Udruga za hrvatsku povjesnicu Našice otvorili su Silvija Lučevnjak i dopredsjednik Gradskog vijeća Našice Hrvoje Šleder. Predavači su nastojali osvijetliti kulturno-povijesnu važnost Iloka, najistočnijega grada u Hrvatskoj. Renata Banožić istaknula je uspješnu suradnju sa Središnjom knjižnicom Slovaka što djeluje pri našičkoj knjižnici na području razmjene knjižnog fonda koji koriste i pripadnici slovačke nacionalne manjine u Iloku, o aktivnostima iločkog muzeja govorila je ravnateljica Dubravka Tomšik Krmpotić, koja je predstavila Projekt istraživanja obnove i revitalizacije kulturne baštine Ilok – Vukovar – Vučedol, a zanimljive detalje iz života franjevačkoga propovjednika i sveca Ivana Kapistrana otkrio je fra Flavijan Šolc iz Franjevačkog samostana. Predstavljanje iločke baštine završeno je prikazom izdavačke djelatnosti muzeja. O pripremama i realizaciji novih izdanja govorio je bivši ravnatelj Muzeja grada Mato Batorović.

NOVA GRADIŠKA

Osmi broj »Godišnjaka« Matice hrvatske Ogranka Nova Gradiška predstavljen je 5. lipnja u prostoru Gradske vijećnice. Uz pozdravne riječi velikom broju nazočnih, »Godišnjak« je predstavio Josip Ostić, urednik i predsjednik novogradiškoga ogranka. Po mnogima je najnoviji broj najkvalitetniji i sadržajno najbogatiji dosad. Specifičan je i po tome što su prvi put kao autori sudjelovali i najmlađi, njih četvero od ukupno trideset i dva autora. Nada Šerić, lektorica, skrenula je pozornost na neke teme predstavljenoga »Godišnjaka«. Najmlađe suradnice Lucija Brdar i Iva Lukačević, učenice osmog razreda, uz stručnu pomoć mentora Branimira Gajskog prezentirale su rad s kojim su se predstavile i na državnom natjecanju iz povijesti u Opatiji. Videorad Zvona našega grada predstavio je Crkvu bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije i burnu povijest njezina zvonika, kao i tri zvona današnjih dana. U toj prigodi objavljene su prvi put i neke fotografije iz crkvenog arhiva kao i požutjele stranice najvećega kroničara Nove Gradiške Karla Dieneša. Prvi put predstavljanje »Godišnjaka« pratili su gradonačelnik Nove Gradiške Davorin Slišurić, njegov zamjenik za društvene djelatnosti Zdravko Konjić, kao i pročelnica gradskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti Marija Karlovčan Subić. Kontinuitet u izdavaštvu novogradiškog ogranka Matice podupro je i Ivan Medved, predsjednik slavonskobrodskog ogranka Matice hrvatske.

NOVI MAROF

Prvu samostalnu izložbu crteža Stjepana Žutog, koji se predstavio s tridesetak djela, u restoranu Ključice otvorio je Zlatko Meštrić, predsjednik novomarofskoga ogranka.

ORAHOVICA

U organizaciji Srednje škole Stjepana Ivšića i Ogranka Matice hrvatske Orahovica 29. svibnja Vlaho Bogišić, ravnatelj Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, i njegovi suradnici darovali su školskoj knjižnici vrijedne knjige i enciklopedije (Tehnička enciklopedija, Hrvatska opća enciklopedija, Osmojezični enciklopedijski rječnik, Sportski leksikon, Nogometni leksikon i Opći religijski leksikon). Učenike su također nagradili vrijednim knjigama.

U večernjim satima učenike i građanstvo zabavio je dramski umjetnik Špiro Guberina.

PETRINJA

Ogranak Matice hrvatske i Hrvatska udruga zborovođa organizirali su u lipnju Međunarodno natjecanje muških komornih zborova Lipanjski zvuci. Svrha je natjecanja uzdizanje glazbene kulture i podsjećanje na istaknute zborovođe. Prvi Lipanjski zvuci posvećeni su dugogodišnjem dirigentu i voditelju nekoliko petrinjskih zborova, pokojnom Mati Bučaru. Zborovi su u Petrinji nastupili 21. lipnja, a idućega dana pjevali su u glazbenim paviljonima, po parkovima i u crkvama Petrinje, Gline, Topuskoga, Hrvatske Kostajnice i Kutine.

UMAG

Zrinski i književnost – Godina Zrinskih naziv je književne večeri, koja je 12. lipnja održana u Gradskoj knjižnici u organizaciji umaškoga ogranka Matice hrvatske, u čast 500. obljetnice rođenja Nikole Zrinskog Sigetskog. Gost književnik koji je o tome govorio bio je Zvonimir Bartolić iz čakovečkog ogranka.

VARAŽDINSKE TOPLICE

Ogranak Matice hrvatske Varaždinske Toplice objavio je u suizdavaštvu s Tiskarom Vaneks 3. knjigu Zbornika Kukuljevićevi dani u Varaždinskim Toplicama 2004 – 2006. Knjiga je objavljena potporom Ministarstva kulture, Varaždinske županije i Grada Varaždinske Toplice te sponzorstvom Tiskare Vaneks iz Varaždina. U njoj su objavljeni radovi sa znanstvenih skupova Kukuljevićevi dani u Varaždinskim Toplicama od 2004. do 2006. razvrstani u poglavlja: Kukuljevićevim tragom, Hrvatski putopis i Ivan Kukuljević Sakcinski u sklopu hrvatskog novinarstva i publicistike, proslov knjizi napisao je akademik Josip Bratulić.

U ovogodišnje programe kulturnog razvoja Hrvatske i zaštite kulturne baštine Ministarstvo kulture uvrstilo je tri projekta Ogranka iz Varaždinskih Toplica: uz tradicionalnu književnu manifestaciju Kukuljevićevi dani u Varaždinskim Toplicama, program zaštite kulturne baštine za restauraciju topličke čipke Zlata, a iz područja izdavaštva objavljivanju 2. sveska knjige Varaždinske Toplice u hrvatskoj povijesti i kulturi.

Ovogodišnja književna manifestacija posvećena je ulozi Kukuljevića Sakcinskih 1848. godine i velikom svehrvatskom jubileju, posebno Varaždinske županije, iz koje su hrvatske čete pod vodstvom bana Josipa Jelačića s prelaskom Drave krenule u vojno oslobađanje Međimurja. Manifestacija je počela u Varaždinskim Toplicama 29. svibnja uz grob Antuna Kukuljevića Sakcinskog kraj kapele Sv. Duha. U programu s temom ukinuća kmetstva i oslobođenja Međimurja sudjelovali su članovi topličkoga ogranka i učenici Osnovne škole Antuna i Ivana Kukuljevića. Drugi će se dio manifestacije održati u listopadu uz spomenik koji je posvećen proglašenju hrvatskoga jezika službenim, a manifestaciju zaključuje znanstveni skup početkom studenog o značenju i tekovinama 1848.

VUKOVAR

U Pastoralnom centru sv. Bone Franjevačkog samostana u Vukovaru 10. lipnja predstavljena je knjiga fra Zlatka Špehara Govorom do istine iz Vukovara, s podnaslovom Zapisi gvardijana vukovarskog, objavljena u nakladi Ogranka Matice hrvatske Vukovar. Knjigu su predstavili Štefica Šarčević, predsjednica Ogranka Matice hrvatske Vukovar, Ivan Markešić, recenzent, Dražen Živić i fra Zlatko Špehar. Riječ je o drugoj knjizi vukovarskog gvardijana nastaloj kao plod njegova višegodišnjega duhovnog promišljanja o Vukovaru, odnosno o žrtvama i mučenicima, o nadi, istini, pravdi, opraštanju i o Božjoj milosti. Knjiga je zbirka odabranih propovijedi, promišljanja, poruka, čestitaka, znanstvenih radova, intervjua, pisama, obraćanja i pozdrava koje je Špehar, kao vukovarski gvardijan (1999–2008), napisao, izgovorio i uputio, ponajviše u Vukovaru i iz Vukovara, ali i diljem Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Njemačke, Austrije i Australije. Predstavljanje je bilo uveličano bogatim glazbeno-umjetničkim programom, a odabrane ulomke iz knjige čitale su profesorice Janja Vitek i Lidija Miletić.

ZABOK

U organizaciji Društva Veliki Tabor Desinić, Hrvatske udruge Muži zagorskog srca i zabočkoga ogranka Matice hrvatske 23. svibnja u dvorcu Veliki Tabor održana je književna večer na kojoj je predstavljen roman Gordane Kokanović Krušelj Čuvar, a 9. lipnja predstavljena knjiga Voliš li Hrvatsku Damira Borovčaka, tiskana u povodu 320. godišnjice proglašenja svetog Josipa zaštitnikom Hrvatske.

ZADAR

U dvorani Matice hrvatske zadarski je ogranak 12. lipnja predstavio knjigu Zlatka Štokića Zlatna žica. O knjizi i autoru govorili su Tomislav Marijan Bilosnić i autor.


A.Č. –K.

Vijenac 374

374 - 3. srpnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak