Vijenac 374

Kazalište

TEATROSKOP

Dubrovačke ljetne igre

TEATROSKOP

Dubrovačke ljetne igre

slika


Najveći i najstariji od domaćih kazališnih festivala, Dubrovačke ljetne igre, imat će svečano otvaranje, kao i uvijek, 10. srpnja. Pedeset i deveti put u Grad će ući glumci, i ostat će u njemu sve do 25. kolovoza, a u međuvremenu će se Dubrovnik odužiti svojem nekad neželjenu sinu Marinu Držiću, kojem se i hrvatsko glumište ove sezone, u znak 500. obljetnice rođenja, klanja i spomenom i produkcijama njegovih djela. Većina njih svratit će do Dubrovnika, kao Skup iz splitskoga HNK i Plakir Zagrebačkoga kazališta lutaka u režiji Joška Juvančića, ali i Dundo Maroje, kojeg je u zagrebačkom HNK postavio Ozren Prohić, dok će sam festival ponoviti prošloljetnog Arkulina Krešimira Dolenčića.

Dvije i pol od tri dramske premijere u Dubrovniku također su u tonu obljetnice. Najprije 17. srpnja izlazi Darsa Farsa, u kojoj se spajaju likovi iz dum Marinovih komedija. Prema nagrađenom vlastitom tekstu režira je Matko Sršen, redatelj i pisac specijaliziran za rekonstrukcije Držićevih komada. Deset dana poslije već je red na autorskom projektu Renea Medvešeka radnoga naslova Glasi iz planina, koji u potrazi za Arkadijom spaja Držića i njegova nešto manje slavna vršnjaka Petra Zoranića, autora Planina ili prvoga hrvatskog romana. Pored gostovanja i mađarskog Skupa, finale će 20. kolovoza označiti i treća ovoljetna dubrovačka dramska produkcija, isti tekst, ali u režiji Ivice Kunčevića s Goranom Grgićem u naslovnoj ulozi.

Cardenio na Histrionskom ljetu

Iako će se otvoriti i nekoliko dana ranije pretpremijernim izvedbama, 22. po redu Histrionsko ljeto na zagrebačkoj Opatovini svečano će započeti 12. srpnja premijerom komedije Ljubavni jadi histrionski iliti Cardenio. Komad su zajedničkim snagama napisali ugledni američki šekspirolog, sveučilišni profesor i književni teoretičar Stephen Greenblatt i također američki dramski pisac Charles Mee. Kao temelj poslužila im je priča o izgubljenoj i nakratko navodno pronađenoj drami Williama Shakespearea. Crpeći iz dubinskoga poznavanja Barda i njegovih romantičnih komedija, i ovaj je komad prepun takvih dogodovština, a vrti se oko skupine uzvanika na vjenčanju koje treba začiniti i kazališnim zapletom, kao da pravoga nema dovoljno. Glumačka družina Histrion, točnije Amar Bukvić, Iva Mihalić, Janko Popović Volarić, Jasna Palić Picukarić, Marija Borić, Ana Maras, Boris Pavlenić, Mirjana Majurec, Branko Smiljanić i Ronald Žlabur igrat će je u prijevodu Marijana Orešnika i u režiji Želimira Mesarića.

Kaligula na Brijunima

Nakon prošloga ljeta posvećena Miroslavu Krleži, Teatar Ulysses zaplovio je u trendu pa ovu godinu posvećuje obljetnici mitske 1968. Baš tako jednostavno, 1968, zvat će se i središnja produkcija, koju prema tekstu proslavljenoga slovenskog dramskog pisca i redatelja Dušana Jovanovića postavlja Lenka Udovički, a premijera je najavljena za 14. kolovoza.

Na Brijunima će igrati i Kaligula, koprodukcijski zahvat koji povezuje Ulysses, Festival Grad Teatar Budva, Festival Mittelfest, Ohridsko ljeto, Dramsko kazalište Gavella i pokretača cijelog projekta, kompaniju Pandur.Theaters. Suradnja s redateljem Tomažom Pandurom već je prije dvije godine rezultirala predstavom Tesla Electric Company, dok je ovaj put slovenski redatelj izabrao dramu Alberta Camusa o rimskom caru koji je mogao sve, samo ne ono za čim je istinski žudio. Nakon praizvedbe u Budvi 2. srpnja, Kaligulu će na Brijunima premijerno 18. odigrati Livio Badurina, Sven Medvešek, Hrvoje Klobučar, Dijana Vidušin, Sven Šestak, Ozren Grabarić, Filip Križan, Vedran Živolić, Igor Kovač i Silvio Vovk. Prva zagrebačka izvedba u Kazalištu Gavella najavljena je za 11. rujna.

Igor Ružić

Vijenac 374

374 - 3. srpnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak