Vijenac 371

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Nagrada Cervantes Juanu Gelmanu

KNJIŽEVNI GLOBUS

Nagrada Cervantes Juanu Gelmanu

Španjolska Argentinski pjesnik i borac za ljudska prava Juan Gelman dobitnik je najuglednije književne nagrade španjolskoga govornog područja, nagrade Cervantes.

Na ceremoniji na sveučilištu u Alcalá de Henares, rodnom mjestu Miguela de Cervantesa, 77-godišnjem Gelmanu nagradu vrijednu 90.000 eura predao je španjolski kralj Juan Carlos, nazvavši ga »jednim od najhrabrijih pjesnika našega doba«. Gelman je od 1956. objavio dvadesetak knjiga i smatra se vodećim suvremenim argentinskim lirikom. Među temama kojima se bavi su povijest njegove židovske obitelji te doba argentinske vojne diktature, koje je Gelman kao ljevičar proveo u egzilu. U diktaturi su nestali njegov sin Marcelo i Marcelova supruga Claudia, također protivnici režima, a Gelman je tek 2000. pronašao svoju unuku, koja je odrasla kod posvojitelja u Urugvaju.

Umro Luigi Malerba

ITALIJA U Rimu je u 81. godini umro talijanski pisac i novinar Luigi Malerba.

Pravim imenom Luigi Bonardi, Malerba je bio jedan od najčitanijih i najviše prevođenih talijanskih pisaca 20. stoljeća. Prvi je roman, La scoperta dell’alfabeto, objavio 1963, nakon što je pedesetih vodio filmski časopis »Sequenze«. Među najpoznatije njegove romane pripadaju Il serpente iz 1966. i Il salto mortale, za koji je 1968. nagrađen francuskom Prix Medicěs u kategoriji strane knjige. Slijedili su Le pietre volanti, Itaca per sempre, Le maschere, Fuoco greco te brojni scenariji i radiodrame. Malerba, po struci pravnik, bio je jedan od osnivača Gruppo 63, skupine mladih autora osnovane 1963. u Palermu, u kojoj su bili i Umberto Eco i Inge Feltrinelli.

Island zemlja gost Frankfurta 2011.

NJEMAČKA Island će biti zemlja gost Frankfurtskoga sajma knjige 2011.

»Island je jedno od najmanjih svjetskih tržišta knjiga, ali je izuzetno produktivan«, rekao je direktor sajma Jürgen Boos prigodom potpisivanja ugovora o nastupu, koji će organizirati autor i izdavač Halldór Gumundsson. Islandska književnost postala je poznata 1955, kad je Halldór Laxness dobio Nobelovu nagradu, a danas je poznata po autorima kriminalističkih romana poput Arnaldura Indriasona ili Yrse Sigurdardottir te pjesnicima poput Sjóna, koji piše i tekstove islandske glazbenice Björk. Ove godine zemlja gost Frankfurta je Turska, za njom slijede Kina i Argentina.

Turska promijenila sporni članak 301

TURSKA Turska je nakon višegodišnjih zahtjeva Europske Unije pristala na promjenu članka 301 koji zabranjuje vrijeđanje turske nacije, a po kojemu su osuđeni brojni novinari i pisci.

Parlament u Ankari je uz većinu glasova vladajuće stranke AKP premijera Recepa Tayyipa Erdogana prihvatio izmjenu paragrafa, koji se od sada smije primjenjivati tek uz dozvolu ministarstva pravosuđa. Uz to konkretnije je formulirano što pripada u vrijeđanje nacije, a maksimalna je zatvorska kazna sa tri spuštena na dvije godine. Zakonom su se proteklih godina učestalo koristili nacionalistički tužitelji i suci kako bi intelektualce, poput nobelovca Orhana Pamuka, izveli pred sud.

Izložen neobjavljeni Benjaminov rukopis

NJEMAČKA Njemački književni arhiv u Marbachu dobio je vrijedan rukopis teoretičara kulture Waltera Benjamina.

Riječ je o još neobjavljenoj prvoj verziji Benjaminova autobiografskog teksta Berliner Kindheit um neunzehnhundert iz 1932, koji direktor arhiva opisuje kao »dragocjen i iznimno važan za znanstvene svrhe«. Rukopis se sastoji od 28 stranica ispisanih tintom, s korekturama, koje daju uvid u Benjaminov radni proces. Rukopis je do kraja kolovoza izložen u Književnom muzeju moderne u Marbachu. Arhivu ga je darovao stuttgartski proizvođač automobila Porsche, koji ga je kupio 2002. godine. Rukopis je bio u posjedu filozofa Theodora W. Adorna, koji ga je 1950. darovao Benjaminovu sinu Stefanu.

Dvostruko priznanje za Cynthiju Ozick

SAD Spisateljica i kritičarka Cynthia Ozick, koja je u travnju napunila 80 godina, dobila je dvije nagrade za životno djelo.

Dva različita žirija Cynthiji Ozick dodijelila su PEN-ove nagrade Malamud za kratku beletristiku, vrijednu 5000 dolara, i Nabokov, vrijednu 20.000 dolara. Cynthia Ozick objavila je desetak knjiga, dobitnica je Nagrade književnih kritičara za zbirku eseja Quarrel & Quandary, a i autorica je priče The Shawl, koja je uvedena u niz antologija u posljednjih trideset godina. Iako nikada nisu bile bestseleri, njezine knjige posljednjih godina doživljavaju porast popularnosti, pa je Heir to the Glimmering World 2005. bio na popisu finalista prve međunarodne nagrade Man Booker uz Philipa Rotha, Johna Updikea i Margaret Atwood.

Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 371

371 - 22. svibnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak