Vijenac 369

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

UMRO AIMÉ CÉSAIRE

KNJIŽEVNI GLOBUS

UMRO AIMÉ CÉSAIRE

slika


FRANCUSKA Političar i pisac Aimé Césaire, podrijetlom s karipskog otoka Martinique, umro je u 94. godini u Fort-de-Franceu.

Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy odao je počast afrokaripskom pjesniku nazvavši ga »simbolom nade svih potlačenih naroda«, francuski je parlament održao minutu šutnje u povodu Césaireove smrti, a pariški je gradonačelnik Bertrand Delanoë najavio da će po Césaireu biti nazvan i trg u gradu u kojemu je pisac studirao tridesetih godina prošloga stoljeća. Zajedno s bivšim senegalskim predsjednikom Léopoldom Sédarom Senghorom Césaire je stvorio pojam négritude, koji se vezuje uz afričke korijene stanovništva karipskih zemalja i kulturnu samostojnost afričke kulture. Dugogodišnji gradonačelnik glavnoga grada Martiniquea i parlamentarni zastupnik, Césaire je zbog kolonijalnoga nasljeđa godinama oštro kritizirao zapadne zemlje i predbacivao im da su za sobom ostavile »najveću masovnu grobnicu čovječanstva.« Istodobno, Césaire je u opširnom pjesničkom, esejističkom i dramskom radu naglašavao povezanost europske i afričke kulture.

PREDANE PULITZEROVE NAGRADE

slika


SAD The Brief Wondrous Life of Oscar Wao, prvi roman Junota Diaza, nagrađen je Pulitzerovom nagradom u kategoriji beletristike.

Diazova jedina druga knjiga, zbirka priča Drown po objavljivanju 1996. dobila je izvrsne kritike, nakon čega je 39-godišnji autor čitavih jedanaest godina radio na prvom romanu, koji je osim Pulitzera ranije ove godine već dobio Nacionalnu nagradu književnih kritičara. Pulitzer je dodijeljen i u kategoriji poezije, u kojoj ga dijele Robert Hass za Time and Materials i Philip Schultz za Failure. John Matteson pobijedio je u kategoriji biografije za Eden’s Outcasts: The Story of Louisa May Alcott and Her Father, Daniel Walker Howe nagrađen je za povijest za What Hath God Wrought: The Transformation of America, 1815–1848, dok je Saul Friedlander nagrađen u kategoriji publicistike za The Years of Extermination: Nazi Germany and the Jews, 1939–1945. Nagrade koje nose ime novinskog izdavača Josepha Pulitzera pripadaju među najvažnije nagrade u novinarstvu, ali i u književnosti zauzimaju važno mjesto. Od 1917. Pulitzeri se predaju u više od dvadeset kategorija i dotirani su sa po deset tisuća dolara.

KLEISTOVA NAGRADA MAXU GOLDTU

slika


NJEMAČKA Pisac i glazbenik Max Goldt dobitnik je ugledne Kleistove nagrade za 2008, javljeno je iz Društva Heinricha von Kleista u Berlinu.

Rođen 1958. u Göttingenu, Goldt je postao poznat kao dugogodišnji kolumnist satiričkoga magazina »Titanic«, esejist i prozaik, koji, kako stoji u obrazloženju nagrade, »njemačku stvarnost deformira do neprepoznatljivosti«. Zajedno s Gerdom Pasemannom Goldt je osnovao duo Foyer des Arts, a kao pisac poznat je po knjigama Der Krapfen auf dem Sims, Wenn man einen weißen Anzug anhat ili Schließ eifnach die Augen und stell dir vor, ich wäre Heinz Kluncker. Nagrada, vrijedna 20.000 eura, bit će mu predana u studenome. Dvadesetih godina prošloga stoljeća među njezinim su laureatima bili Bertolt Brecht i Robert Musil, a od ponovnog osnivanja nagrade 1985. Heiner Müller, Martin Mosebach i lani Wilhelm Genazino.

NAGRADA KNJIŽARA ALMUDENI GRANDES

ŠPANJOLSKA Roman El corazón helado Almudene Grandes nagrađen je kao Knjiga godine 2007, nagradom koju dodjeljuje Savez madridskih knjižara.

Roman koji rekonstruira povijest članova dvije obitelji koje tijekom španjolskoga građanskog rata ideološki stoje na suprotnim stranama, tjedan prije nagrađen je VII. nagradom za roman Zaklade Joséa Manuela Lare. Prvi roman Almudene Grandes, Las edades de Lulú, preveden je na dvadeset jezika i postao je međunarodni bestseler, prodan u više od milijun primjeraka, a bestseler je bio i roman Malena es un nombre de tango. Među dosadašnjim dobitnicima nagrade za knjigu godine bili su Mario Vargas Llosa s La fiesta del chivo i Eduardo Mendoza s La aventura del tocador de seňoras.

JOANNE K. ROWLING PROTIV LEKSIKONA HARRYJA POTTERA

VELIKA BRITANIJA Joanne K. Rowling povela je pred sudom u New Yorku parnicu kojom želi zaustaviti leksikon Harryja Pottera, planirani projekt jednog američkog izdavača, koji je nazvala »velikom krađom sedamnaest godina teškog rada«.

Rowling i američki filmski studio Warner Brothers podigli su tužbu protiv maloga američkog izdavača RDR Books, koji popularnu internetsku stranicu The Harry Potter Lexicon (www.hp-lexicon.org) želi pretvoriti u knjigu. Kako smatra britanska autorica, to bi ugrozilo njezina autorska prava, jer bi izdavač za svoju knjigu samo preuzeo dijelove njezinih knjiga.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 369

369 - 24. travnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak