Vijenac 369

Matica hrvatska

Šopovi dani

»Motrišta«, glasilo Matice hrvatske Mostar, gl. ur. Mijo Petrinović, br. 39–40, Matica hrvatska Mostar, siječanj–travanj 2008.

Šopovi dani

slika


»Motrišta«, glasilo Matice hrvatske Mostar, gl. ur. Mijo Petrinović, br. 39–40, Matica hrvatska Mostar, siječanj–travanj 2008.


Prvi ovogodišnji (dvo)broj »Motrišta« umjesto uvodnikom započinje poetski, pjesmom Nikole Šopa Isus u posjetu kod nas i inverzom preslika pjesme U predgrčko vrijeme, u ogledalo Petra Gudelja. Za to postoji valjan razlog. Naime, veći broj priloga u časopisu izravno su ili neizravno vezani uz književnu manifestaciju Šopovi dani na Plivi 2007, koja je u organizaciji HKD Napredak održana od 28. do 30. rujna prošle godine, a u sklopu koje je, 29. rujna 2007, održan okrugli stol posvećen pjesniku Petru Gudelju.

Petar Gudelj hrvatski je pjesnik, rođen 1933. u Podosoju kraj Imotskoga, koji je gotovo četiri desetljeća živio u Beogradu, a u Hrvatsku se vratio 1990, kada se doselio u Bašku Vodu, gdje i danas živi. Devet radova poznatih i široj javnosti manje znanih autora (Mile Stojić, Miljenko Jergović, Muharem Bazdulj,...) osvijetlilo je životni i umjetnički put Petra Gudelja iz različitih kutova, a u temat su se na najbolji način uz navedenu Gudeljevu pjesmu uklopila i dva njegova kraća prozna teksta Na Zadvarju, na pazaru i Sinovi Cvite Mikrutove.

Rubrika Književna radionica donosi prozne i poetske radove petnaestero autora. Priča o jednom zagrljaju iz 1219. Alena Krustića uspijeva dodirnuti »nezaštićeno mjesto oko kojega se ne mogu podići kule ni postaviti straža« koje postoji u svakom čovjeku i na ganutljiv način uspijeva čitatelju prenijeti nauk svetoga Franje Asiškog. Hakija Karić predstavljen je trima pjesmama od kojih je jedna, Dragi Nikola, posvećena »neprolaznom Nikoli Šopu«, spjevana u »ljeto, 2007. god., u iščekivanju odlaska u Jajce«. Podnaslov putopisa Šopu u pohode, At the Speed of Life, postaje razumljiv već nakon prvih nekoliko redaka teksta. Autor Željko Barišić u tekst je pretočio svoje putovanje motorom od Splita do Jajca i dojmove boravka na Šopovim danima.

Da ovaj broj »Motrišta« nije posvećen isključivo književnosti, najbolje svjedoči tekst Atifa Kujundžića Uznesenje svetosti do svjetlosti oslobađanja vjere u Bogočovjeka, osvrt na izložbu slika Mladena Ivešića u Galeriji Kristijan Kreković Samostana svetih Petra i Pavla u Tuzli. Premda njegov tekst vrlo plastično dočarava slike o kojima govori bilo bi dobro da je ilustriran i ponekom (makar i crno-bijelom) reprodukcijom.

Rubrika Učilište posvećena je pjesništvu i donosi radove Mariete Maslać i Stojana Vrljića (Jezik i stil u poeziji Josipa Pupačića), Tee Rogić Musa (Formacijsko tumačenje poljske pjesničke avangarde), dok Fabijan Lovrić ocrtava i istražuje bitne sastavnice razvojnih putova unutar irskog i hrvatskog modernizma te poveznice modernističkih pjesničkih ostvarenja u različitim vremenskim distancama.

Rubrika Čitaonica donosi recenzije desetak knjiga, a broj zaključuje Ljetopis, koji, kao što mu ime i kazuje, donosi kroniku kulturnih događanja srpanj–studeni 2007.


Sandra Cekol

Vijenac 369

369 - 24. travnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak