Vijenac 369

Likovne umjetnosti

Izložba Đanina Božića, Duje Jurića i Nelija Sonega, Galerija Aneks, MMC LUKA, Pula, 11 – 24. travnja 2008.

NOVI ŽIVOT LINIJE

Ono što je zajedničko u radovima trojice umjetnika upravo je linija kojom oni kreiraju sliku. Poigravajući se linijom, daju joj uvjetnu slobodu unutar slike

Izložba Đanina Božića, Duje Jurića i Nelija Sonega, Galerija Aneks, MMC LUKA, Pula, 11 – 24. travnja 2008.

NOVI ŽIVOT LINIJE


slika


Ono što je zajedničko u radovima trojice umjetnika upravo je linija kojom oni kreiraju sliku. Poigravajući se linijom, daju joj uvjetnu slobodu unutar slike


U Aneksu Multimedijalnog centra Luka otvorena je izložba trojice umjetnika: Đanina Božića, Duje Jurića i Nelija Sonega. Njihov izbor za zajedničko predstavljanje nije slučajan, jer se u djelima sve trojice jasno razaznaje čvrsto uporište u geometrijskoj apstrakciji i dosljednost u tematiziranju iste.

Đanino Božić predstavlja se kvadratičnim slikama koje unutar okvira prelama geometrijskim oblicima stvorenim kontrastom crne i bijele boje. Upravo linijom, iako razbija cjelinu slike, postiže geometričnost raznovrsnih oblika tijela, primjerice, trokuta i romboida. Premda bi Božićevi radovi donekle mogli asocirati na R. Diebenkorna ili pak neoplasticista Thea Van Doesburga i njegovo poigravanje kvadratima, različito lociranim unutar slike, najbliže je op-art-tendencijama. Na prvi je pogled uočljivo da upravo kvadratima raznih veličina postiže iluziju prostornosti unutar slika na metalnoj podlozi.

Duje Jurić u središte slika postavlja komponentu sasvim suprotnu kvadratu ili nekom drugom definiranom geometrijskom liku: pravilnu traku nalik vrpci koja u kretanju poljem slike poprima gotovo linearni karakter. Upravo njome gradi priču slike, puštajući je po svim smjerovima vlastitih radova. Razbacujući je i ispreplećući unutar slike, izravno atakira na promatračevo vidno polje. Sve to izvodi na jarkoj podlozi kojom pojačava upravo efekt linije koja, iako prekinuta, nastavlja svoju putanju izvan okvira slike. Dakle, ostaje samo zamišljati njezin dalji virtualni put izvan okvira slike.

Nelio Sonego sušta je opreka prethodnoj dvojici umjetnika. Dok Božić i Jurić razlamaju liniju i otvaraju njezin put, Sonego linije raznih boja spaja u razne kombinacije i zatvara ih u određenu stiliziranu formu. Upravo se može ustvrditi da ih on spaja, jer jasno se zapaža da se linije koje se kreću u istom smjeru bitno razlikuju u boji, a razlika u boji upućuje nas na različito značenje linije kao znaka. Ipak, već u svakoj sljedećoj slici događa se nešto drugo, bilo da je smjer linija izokrenut ili su umetnute dodatne linije, čime se ostvaruje gustoća slike. Jasno da je kod njega relevantna i bijela podloga, koja naglašava efekt boja unutar slike: žute, crvene, zelene, plave, svijetloplave te njihovih nijansi. Kod njega je upravo bitan jarki kolorit koji ostavlja dojam optimističnosti umjetničkog izraza.

Ono što je zajedničko u radovima trojice umjetnika upravo je linija kojom oni kreiraju sliku. Poigravajući se linijom, oni joj daju uvjetnu slobodu unutar slike. Pored već pulskoj publici poznatih Božića i Jurića, u ovom smo se nesvakidašnjem postavu susreli s umjetnikom Neliom Sonegom, rođenim 1955. u Sionu. Diplomirao je slikarstvo na Accademia di Belle Arti u Veneciji. Izlagao je na četrdesetak samostalnih izložbi i na zajedničkim tematskim izložbama u Italiji i Europi. Živi i radi u Cordignanu i Londonu. Izložba je popraćena katalogom u nakladi HDLU Istre, u kojem predgovor potpisuje Ivica Župan. Prostorni postav radova realizirali su Đanino Božić i Miro Ploj.


Ante Kovač

Vijenac 369

369 - 24. travnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak