Vijenac 369

Matica hrvatska

Najljepši hrvatski dvorac

»Brdovečki zbornik, 2006«, ur. Stjepan Laljak (prir. Stjepan Laljak), god. V, drugo izdanje, Ogranak Matice hrvatske Zaprešić, 2007.

Najljepši hrvatski dvorac

slika


»Brdovečki zbornik, 2006«, ur. Stjepan Laljak (prir. Stjepan Laljak), god. V, drugo izdanje, Ogranak Matice hrvatske Zaprešić, 2007.


Jedini općinski zbornik u Hrvatskoj, »Brdovečki zbornik« napunio je pet godina izlaženja. Njegov sadržaj, protegnut na gotovo četiristo stranica, odnosi se na Otkrića, Kajkavsku baštinu, Naš zavičaj nekad i danas, Obljetnice, Književne priloge te Spomen. Tu su i brojni likovni prilozi, kazalo imena, ali i prostor posvećen odjecima izdanja prethodne godine baš kao i uvodne riječi o Danu Općine Brdovec (izvješće načelnika, dobitnici nagrada i priznanja...).

Posebnu pozornost pritom zaslužuje tekst Stjepana Laljaka o najljepšem hrvatskom dvorcu Januševcu, ujedno i prvom (1830) hrvatskom dvorcu s ugrađenim kupaonicama te parketom i tapetama u sobama, imovini baruna Josipa Vrkljana – o kojem saznajemo preko prijevoda s njemačkog jezika iz 1840. Poseban je kuriozitet činjenica da na istom imanju u Vrbini od 1877. do danas djeluje tvornica špirita, posljednjih četrdeset godina u sastavu Plive, dakle i najstarija kemijska industrija Hrvatske.

Izrazito je atraktivan i članak Alojza Jembriha o kajkavskim rukopisnim kuharskim receptima brdovečkoga kapelana Ivana Birlinga iz 1813, objavljen uz 230. obljetnicu kapelanova rođenja. Trideset i tri kuharska recepta Domaći sokač nalaze se u Arhivu HAZU, kao dragocjen jezično-kulinarski spomenik ere, ali i nadahnuće suvremenom čitatelju za kušanje domaće izvorne kuhinje.

Zanimljivošću i važnošću ističe se i rad o iz zaborava otrgnutu umjetniku – grafičaru i književniku Milanu Ribariću (1885–1969), autoru romana 5. prosinac, Mala iz tiskare, potom pripovijesti Aleksandra Andrejevna koju je hvalio Mile Budak, zbirke o djetinjstvu u Brdovcu Moje selo ubavo odnosno niza pripovijesti s temom Prvoga svjetskog rata i života na selu. Posebnu pak pozornost zaslužuje temat o uglednom novinaru i književniku Ivanu Perkovcu – tajniku Matice hrvatske, uredniku i saborskom zastupniku, i manje poznatoj činjenici – ujedno i hrvatskome pioniru meteorologije, što dokazuje njegova knjižica iz 1860. godine Pojavi u zraku, u kojoj tumači kišu, rosu, mraz, tuču, snijeg, vjetar, oblake, maglu, dugu i druge atmosferske pojave te daje naputke kako prognozirati vrijeme.

Uz ostale brojne istaknute i sadržajno bogate članke, i posljednji broj »Brdovečkog zbornika« za 2006. zbog svega će navedenog zasigurno naći i steći brojnu i vjernu čitateljsku publiku.


Katarina Marić

Vijenac 369

369 - 24. travnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak