Vijenac 368

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Umro belgijski pisac Hugo Claus

Umro belgijski pisac Hugo Claus

slika

Belgija Jedan od najpoznatijih i najviše nagrađivanih autora na flamanskom jeziku, Hugo Claus, umro je u dobi od 78 godina.

Clausova smrt u Belgiji je ponovno otvorila debatu o eutanaziji, jer je autor, koji je godinama bolovao od Alzheimerove bolesti, tražio pomoć prijatelja i obitelji da počini samoubojstvo. Najpoznatiji po autobiografskom romanu Het Verdriet van Belgie, Claus se već godinama spominjao kao mogući kandidat za Nobelovu nagradu. Bio je poznat i kao prevoditelj, filmaš i dramaturg, a njegov najviše izvođeni kazališni komad je Suiker iz 1958. Flamanski ministar kulture Bert Anciaux Clausovu je smrt opisao kao veliki gubitak za cijelu zemlju. Rođen 1929. kao Hugo Maurice Julien Claus, debitirao je kao osamnaestogodišnjak zbirkom pjesama. Pedesetih je godina živio u Parizu, gdje je došao u kontakt s modernim umjetničkim pravcima, a osim književnih djela i Clausov privatni život, posebice veze s glumicama Kitty Courbois i Sylviom Kristel, često je privlačio pozornost javnosti.

Edwardsu Nagrada za iberoameričku prozu

slika

Argentina Čileanski pisac Jorge Edwards dobitnik je druge po redu Nagrade za iberoameričku prozu Planeta-Casamérica, vrijedne 200.000 dolara.

Nagrada mu je u Buenos Airesu predana za roman La casa de Dostoievsky, kojim je pobijedio drugoga finalista, kolumbijskoga književnika Fernanda Quiroza, autora romana Justos por pecadores. Rođen 1931. u Čileu, bivši diplomat Edwards jedna je od glavnih ličnosti čileanske kulture, između ostaloga i dobitnik nagrade Cervantes 1999. Ukupno 557 rukopisa natjecalo se za nagradu osnovanu sa svrhom podupiranja proze u svim južnoameričkim hispanofonim zemljama. Nagradu je u prvoj prigodi lani dobio Argentinac Pablo de Santis za roman El enigma de París.

Taslima Nasreen napustila Indiju

slika

Indija Spisateljica poznata po kritici islama, Taslima Nasreen, napustila je Indiju, u kojoj je potražila utočište nakon odlaska iz rodnog Bangladeša.

Autorica je odbila otkriti odredište na koje je otišla iz Indije navodeći sigurnosne razloge. Potkraj studenoga Talima Nasreen opet je bila na meti nasilnih prosvjeda radikalnih muslimana u Kalkuti, zbog čega ju je indijska vlada stavila pod zaštitu. Medijima se ipak više puta žalila da praktički živi u kućnom pritvoru. Još 1994. autorica je napustila Bangladeš nakon prijetnji smrću koje su joj upućivali islamski fundamentalisti.

TOLKIEN POSTIGAO REKORDNU CIJENU

VELIKA BRITANIJA Prvo izdanje romana The Hobbit J. R. R. Tolkiena u Londonu je prodano za rekordnu cijenu od preračunato 77.000 eura.

Izdanje iz 1937, pretpriča svjetski poznatog Tolkienovog Lord of the Rings, anonimni je kupac dobio za dvostruko višu cijenu od ranijih procjena, kako je javila aukcijska kuća Bonhams, gdje je knjiga prodana. Roman, koncipiran kao knjiga za djecu, odmah po izdanju postao je bestseler, a u posljednjih sedam desetljeća prodan je u više od sto milijuna primjeraka u cijelome svijetu.

Umro istočnonjemački satiričar Jochen Petersdorf

Njemačka Jochen Petersdorf, jedan od najpoznatijih njemačkih satiričara, umro je u 73. godini u Berlinu. U bivšoj Njemačkoj DR njegove Funzelbücher, knjige u kojima je sakupio svoje tekstove objavljivane u berlinskom satiričkom časopisu »Eulenspiegel«, imale su milijunsku publiku. Nakon studija novinarstva u Leipzigu, Petersdorf je od 1960. radio kao urednik u »Eulenspiegel«, koji je napustio 1986. U posljednjih dvadeset godina bio je poznat po brojnim televizijskim nastupima, u kojima se, kao i u novijim tekstovima, bavio životom u bivšoj Njemačkoj Demokratskoj Republici. Posljednju knjigu, Man wird dich doch mal fragen dürfen, objavio je kratko prije smrti.

Kiriyama Lloydu Jonesu

SAD Mister Pip, roman Novozelanđanina Lloyda Jonesa o ratu na jednom pacifičkom otoku, dobitnik je ovogodišnje dvanaeste po redu nagrade Kiriyama u kategoriji beletristike, dok je za publicistiku nagrađena studija o životu na obali Pacifika, The Fragile Edge novinarke Julie Whitty.

Osnovana 1996. sa svrhom »promoviranja razumijevanja ljudi i nacija pacifičkog i južnoazijskog područja«, nagrada, vrijedna ukupno 30.000 dolara, predaje se djelima iz Sjedinjenih Država, Kanade i Južne Amerike, Kine, obje Koreje, Japana, južne i jugoistočne Azije, Australije, Novog Zelanda i pacifičkih otoka. Jonesov roman, koji govori o snažnu utjecaju Dickensova djela Great Expectations na djevojku s jednoga pacifičkog otoka rastrgana građanskim ratom, prošle je godine dobio nagradu Commonwealtha, a bio je i u konkurenciji za nagradu Booker. Dosad su nagradu Kiriyama dobili i Michael Ondaatje te Haruki Murakami.

Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 368

368 - 10. travnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak