Vijenac 368

Časopisi

Otrgnuto zaboravu

»Hrvatsko glumište«, časopis Hrvatskog društva dramskih umjetnika, gl. ur. Dubravka Lampalov, br. 35, Zagreb, 2007.

Otrgnuto zaboravu

slika


»Hrvatsko glumište«, časopis Hrvatskog društva dramskih umjetnika, gl. ur. Dubravka Lampalov, br. 35, Zagreb, 2007.


Za razliku od prošloga, trobrojnog izdanja, u kojem se našlo mjesta za različite sadržaje, pa smo pored priloga koji ispunjavaju obvezne zadatke dokumentiranja naše kazališne svakodnevice mogli čitati i one nešto fleksibilnijega tematskog predznaka, kao što su promišljanja o kazalištu ili kolumne, u novom broju zastupljeniji je pregled važnijih teatarskih događanja protekloga razdoblja.

Među istima, prednost i oznaku glavne teme broja nosi prilog o Nagradi hrvatskoga glumišta za 2007, čiju iscrpnost potvrđuju popis svih nominacija po kategorijama te prikaz nagrađenih kazalištaraca u kojem uz obvezne fotografije čitamo i njihove govore prigodom primanja nagrade. Prilog je obogaćen i portretima umjetnika – dobitnika nagrade za svekoliko umjetničko djelovanje, Milane Broš te Borisa Buzančića. Razgovor s Buzančićem, koji prisjećanjem na pojedine životne epizode govori o svojim iskustvima na filmu i u kazalištu te iznosi svoje stajalište o glumi, ujedno je jedan od zanimljivijih priloga broja.

Zanimljivost je također karakteristika govorenja Nikole Batušića. Proizašla iz njegova osobnog pristupa obilježena isprepletanjem erudicije i humora, što rezultira time da se nijedna tema koje se akademik dotakne neće činiti ni preuzvišenom ni prebanalnom, učinit će da intervju s njime, također objavljen prigodno uz dodjelu Nagrade grada Zagreba, bude jedan od priloga koji u ovome izdanju ne bi trebalo zaobići.

Uz Nagradu hrvatskog glumišta, ovim brojem dominiraju i obljetnice, ponajprije one koje se odnose na pojedine umjetničke ličnosti. U nizu priloga tako slavimo više desetljeća rada Zdenka Burčula, Izmira Brautovića, Žarka Potočnjaka, Angela Palaševa, Zdenke Heršak, Richarda Simonellija, Vlade Štefančića i Zvonimira Jelačića Bužimskog. Njihovo je stvaralaštvo, iako nužnošću formata sažeto na nekoliko kartica teksta za svakoga, prikazano na različite načine i u rasponu od šaljivih do ozbiljnijih tekstova, među kojima čitamo osobne glumačke zapise, prisjećanja njihovih suradnika na zajedničke trenutke, biografske prikaze, a valja istaknuti prijepis audio-vizualnog zapisa svjedočenja životnog i umjetničkog puta Zvonimira Jelačića Bužimskog, vrijedna dokumenta čiji je dio objavljen ovom prigodom. Osobnim se obljetnicama pridružuju i one pojedinih institucija, pa tako čitamo o devedeset godina rada Vinkovačkog kazališta te o još jednom stogodišnjaku među nacionalnim kućama – Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.

Festivali koji su u iznimno velikom broju naplavili stranice posljednjeg izdanja »Hrvatskog glumišta« ovaj put svedeni su na daleko manji opseg, pa u prikazima koji se uglavnom usmjeruju na temeljna obilježja i ocjene uspješnosti pojedinog festivala, čitamo o posljednjim izdanjima PIF-a, Gavellinih večeri, 10. susreta profesionalnih kazališta za djecu i mladež HC ASSITEJ te o 12. reviji lutkarskih kazališta.

Uz godišnje izvješće Upravnog odbora o djelatnosti HDDU-a, fotografijama su popraćeni i ležerniji događaji u organizaciji istog društva, poput božićnog domjenka za umirovljenike – priloga u slikama s kojih nas gledaju neki od najaktivnijih hrvatskih glumaca, pokazujući kako formalan prelazak u mirovinu za struku i ne znači mnogo.

Hvalevrijedna praksa popisivanja svih hrvatskih premijera, od onih u nacionalnim kazalištima do praćenja studentskog rada nastavlja se i u ovome broju. Uz ovaj prilog, začelje »Hrvatskog glumišta« dijele prikazi novoizašlih knjiga s područja kazališta te rubrika U spomen, u kojoj se zaboravu otimaju umjetnici poput Zvonimira Črnka, Ante Dulčića, Lucije Otržan i Galiana Pahora.


Ljubica Anđelković

Vijenac 368

368 - 10. travnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak