Vijenac 367

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Predana Leipciška književna nagrada

KNJIŽEVNI GLOBUS

Predana Leipciška književna nagrada


slika


Njemačka Pisci Clemens Meyer i Irina Liebmann te prevoditelj Fritz Vogelgsang dobitnici su ovogodišnje Nagrade Leipciškog sajma knjige, vrijedne ukupno 45.000 eura. Meyer je nagrađen u kategoriji beletristike za Die Nacht, die Lichter, a Irina Liebmann u kategoriji publicistike i esejistike za Wäre es schön? Es wäre schön, knjigu koja se bavi životnom pričom njezina oca Rudolfa Herrnstadta, novinara koji je postao žrtva političkoga progona u bivšoj Njemačkoj DR. Prevoditelj Fritz Vogelgsang nagrađen je za novo izdanje srednjovjekovnoga katalonskog viteškog romana Joanota Martorella, Tirant Lo Blanc. Nagrada se predaje četvrti put.


Predana nagrada Azorin


Španjolska Madridski autor Roberto Montero González dobitnik je ovogodišnje nagrade Azorín. Nagrada, koja 42-godišnjem piscu poznatu po imenu Montero Glez donosi 68.000 eura, dodijeljena mu je za povijesni roman La pólvora negra o neuspjelu atentatu anarhista Matea Morrala na kralja Alfonsa XIII. 1906. Montero Glez objavio je više romana, među njima Sed de Champán i Cuando la noche obliga. Nagradu Azorín od 1965. dodjeljuju grad Alicante i izdavačka kuća Planeta, a nazvana je po piscu Joséu Martínezu Ruizu (1873–1967), koji je objavljivao pod pseudonimom Azorín.


Umro Arthur C. Clarke


Velika Britanija Britanski SF-autor Arthur C. Clarke umro je u 91. godini na Šri Lanki, gdje je živio posljednjih pola stoljeća. Clarke je postao svjetski poznat filmom Stanleyja Kubricka 2001: Odiseja u svemiru, snimljenu po njegovoj kratkoj priči The Sentinel. Rođen 1917. u zapadnoj Engleskoj, Clarke je studirao fiziku, a smatra se tehničkim vizionarom, pa je primjerice bio jedan od prvih koji su predvidjeli uporabu satelita za telekomunikaciju. Književnu je karijeru započeo popularnoznanstvenim tekstovima, a postao je poznat 1952. knjigom The Exploration of Space, koja je bila bestseler na objema stranama Atlantika. U godinama koje su slijedile Clarke je prodao milijune knjiga, koje su prevedene na trideset jezika.


Nagrada PEN/Faulkner za Kate Christensen


SAD Autorica Kate Christensen dobitnica je jednog od najuglednijih američkih književnih priznanja, nagrade PEN/Faulkner, koja joj je dodijeljena za roman The Great Man. Ironična priča o životu triju žena nakon smrti poznatoga slikara čiju su karijeru pomagale, četvrti je roman autorice popularnih The Epicure’s Lament i In the Drink. Među dosadašnjim su dobitnicima nagrade vrijedne 15.000 dolara i osnovane 1980. Philip Roth, E. L. Doctorow, Don DeLillo.


Predan prvi arapski Booker


UAE Međunarodna nagrada za arapsku beletristiku u svom je prvom izdanju predana egipatskom autoru Bahi Taheru za njegov roman Sunset Oasis. Predana na svečanosti u Abu Dabiju, nagrada je osnovana sa svrhom izgradnje međunarodnoga profila suvremene arapske književnosti. Nagrada, koja bi trebala postati neka vrsta arapskog Bookera, pobjedniku donosi 15.000 dolara i prijevod na engleski jezik. Taher, autor šest romana, kojih još nijedan nije preveden na engleski, pobijedio je u konkurenciji 122 knjige iz 18 arapskih zemalja. Nagradu je osnovala Zaklada nagrade Booker, a financira je Abu Dhabi’s Emirates Foundation.


Pariški sajam u sjeni prosvjeda


Francuska U Parizu je u sjeni prosvjeda arapskih zemalja otvoren 28. Salon de Livre, čija je zemlja gost Izrael.

»Tko pali knjige, bojkotira mudrost i zabranjuje misao, sam sebe osuđuje na gubitak slobode«, rekao je na otvaranju sajma izraelski predsjednik Šimon Peres, aludirajući na poziv više arapskih i muslimanskih zemalja da se bojkotira ovogodišnji pariški sajam. Prema navodima Saveza francuskih izdavača ipak je samo malen dio izdavača i autora na kraju odustao od dolaska u Pariz. Ukupno je u sklopu predstavljanja zemlje gosta pozvano 39 izraelskih pisaca, među njima David Grossman, Amos Oz i A. B. Yehoshua.


Riješena zagonetka Saint-Exupéryjeva nestanka


Francuska Zagonetka nestanka francuskoga pisca Antoinea de Saint-Exupéryja 1944. riješena je. Bivši njemački ratni pilot Horst Rippert rekao je kako je sam srušio zrakoplov P38 Lightning autora Malog princa 31. srpnja 1944. Dvoboj zrakoplova odigrao se u blizini južnofrancuskog Toulona, navodi list »Journal du dimanche«. »Da sam znao tko je u zrakoplovu, nikada ne bih pucao, nikada!», citira list Ripperta, koji nadalje navodi da je Saint-Exupéry bio njegov omiljeni autor i uzor brojnih ratnih pilota. Pisac je nestao 1944. na izviđačkom letu, a prije osam godina u moru su pronađeni dijelovi njegova aviona, koji su identificirani tek 2004.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 367

367 - 27. ožujka 2008. | Arhiva

Klikni za povratak