Vijenac 366

Glazba, Matica hrvatska

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

ANSAMBL VIOLINA LUKA SORKOČEVIĆ

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

ANSAMBL VIOLINA LUKA SORKOČEVIĆ


slika


Ponedjeljak, 3. ožujka, koncertom Ansambla violina, koji djeluje od 2005. pri Umjetničkoj školi Luka Sorkočević u Dubrovniku, započela je druga polovica ciklusa Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj. Kao solisti nastupili su devetnaestogodišnja Iva Vukić, sedamnaestogodišnji Šimun Končić i četrnaestogodišnja Ivana Čuljak. Ansambl violina Luka Sorkočević priprema se pod vodstvom profesorice violine Ivančice Kalanj, a čine ga još Mirna Gjuraš-Car, Iris Ivelja, Lorena Milina i Tomislav Sudarević, učenici u rasponu od šesnaest do osamnaest godina. Voditeljica Ivančica Kalanj, nakon studija u Ljubljani te diplome na dubrovačkom odjelu Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu i kasnijeg stjecanja naslova savjetnice u Sloveniji, sada je pročelnica Gudačkog odsjeka Umjetničke škole Luka Sorkočević i voditeljica Stručnog vijeća za violiniste južnog Jadrana, od Zadra do Dubrovnika. Vodi niz seminara. Učenici joj postižu zapažene uspjehe.

U prvom dijelu koncerta Iva Vukić izvela je Ples blaženih duša Christopha Willibalda Glucka, romancu Na morskoj obali (Am Meeresufer) hrvatskoga tragično prerano preminula koncertnog majstora Bielseova orkestra, preteče Berlinske filharmonije, virtuoza Franje Krežme (1862–1881) i vrlo poznatu skladbu Ciganski napjevi, op. 20 španjolskoga virtuoza i skladatelja Pabla de Sarasatea. Neposredno prije Sarasatea, zajedno sa Šimunom Končićem, mlada je umjetnica izvela još i prvi stavak znamenitoga Koncerta za dvije violine u d-molu Johanna Sebastiana Bacha, BWV 1043. Na kraju rasporeda sa solistima bili su Šimun Končić i najmlađa violinistica Ivana Čuljak. Oni su izveli Preludij, Gavotu i Polku iz Pet skladbi za dvije violine Dmitrija Šostakoviča.

Bez stanke slijedio je nastup svih sedam članova Ansambla. Najprije su izveli Largo Francesca M. Veracinija, a u slijedu do kraja rasporeda skladbe naslovima bliske publici. Bila su to djela Đele Jusića, Nina-nana i Tanac, skladana upravo za Ansambl violina Luka Sorkočević, te La Bella Cubana José Silvestra Whitea i Čardaš M. McLeana, obje u izvorniku pisane za sastav violinista.

Raznovrsnim sudjelovanjem, bilo uz soliste ili uz Ansambl u toku cijele večeri, vrlo dobrom izvedbom odlikovao se pijanist Alberto Frka, rođen u Dubrovniku. Diplomirao je medicinu u Zagrebu, a glasovir na znamenitoj École Normale de Musique u Parizu, gdje je bio asistent i korepetitor. Dobitnik je niza nagrada i solist.

Gledajući na uspješnost nastupa Ansambla violina Luka Sorkočević, treba posebno naglasiti kako iza njihovih izraženih talenata i sigurnošću nastupa pred publikom stoji veliki napor, znanje i ljubav voditeljice Ansambla, profesorice Ivančice Kalanj, iz čijeg su razreda i sve troje solista, koji uz dodatan osobni napor mogu postati nade naše guslačke umjetnosti.


Zlatko Stahuljak

Vijenac 366

366 - 13. ožujka 2008. | Arhiva

Klikni za povratak