Vijenac 365

Matica hrvatska

SREDIŠNJICA

SREDIŠNJICA

Vinkovački leksikon

slika

Petnaestoga veljače predstavljena je knjiga Tome Šalića Vinkovački leksikon. Riječ je o prvoj publikaciji koja cjelovito obuhvaća prošlost grada Vinkovaca i okolice te na gotovo sedamsto stranica predstavlja povijest grada, kulturu, prosvjetu, sport, gospodarstvo, vjerski život, Domovinski rat i donosi životopise sedamsto šezdeset istaknutih javnih djelatnika toga kraja. Leksikon je podijeljen u tri dijela: Leksikon, Kronologija i Povijesna čitanka. O knjizi su govorili akademik Ante Stamać, prof. dr. Marko Samardžija, prof. dr. Josip Užarević, Antun Babić, akademski slikar i Miroslav S. Mađer, književnik. Tekstove iz Vinkovačkog leksikona interpretirali su dramski umjetnici Nada Subotić i Mato Ergović, a u glazbenom su dijelu programa sudjelovali Miroslav Živković, bariton i Stjepan Mihaljinec, glasovir.

Virtualne društvene mreže

Internet ne čini tehnologija, nego ljudi. Dokaz je tomu činjenica da je upravo pojednostavnjenje uporabe internetskih servisa omogućilo toliku popularizaciju blogova, Facebooka, YouTubea ili Myspacea, koji zbog brzine rasta nazivaju novim Googleom. Nitko se ne usuđuje predvidjeti skoru budućnost virtualnih društvenih mreža, koje sa sobom donose temeljite društvene promjene. Poslovanje i politika, druženje i način života mladih ljudi mijenjaju se, no to dovodi do posve novih zdravstvenih, socijalnih i antropoloških problema… kazao je Mato Brautović na predavanjuVirtualne društvene mreže i izazovi za suvremeno društvo, 14. veljače održanu u sklopu Salona Matice hrvatske.

Stručno vijeće učitelja

Stručno vijeće učitelja hrvatskoga jezika osnovnih škola Jurja Habdelića iz Velike Gorice, Ljube Babića iz Jastrebarskoga i Vrbovec iz Vrbovca organizatori su Stručnog vijeća učitelja hrvatskoga jezika Zagrebačke županije, održana 18. veljače u dvorani Matice hrvatske. Nakon uvodnih riječi i izvješća o stručnom usavršavanju voditelja županijskih stručnih vijeća 23 – 25. siječnja u Opatiji izlagale su Vesna Dresto i Andrea Bosanac: Izvannastavne aktivnosti i nastava hrvatskoga jezika – korelacija i suradničko učenje u primjerima dobre prakse iz OŠ Trnsko u Zagrebu, Snježana Ferenčić: Natjecanje u poznavanju hrvatskoga jezika i LiDraNo – svrha, smisao i postignuća u svjetlu poštivanja Pravilnika o natjecanjima i smotrama i etičkoga kodeksa te Ankica Rubenčić i Edita Jurjević: Suradničko učenje.

Spomenik Matu Celestinu Medoviću

slika

Ogranak Matice hrvatske Orebić predstavio je 19. veljače zbornik Spomenik Matu Celestinu Medoviću 1857–2007. u povodu 150. godišnjice rođenja, objavljen u nakladi Ogranka Matice hrvatske Orebić i KUD Mato Celestin Medović – Kuna, 2007. Zbornik su predstavili Igor Zidić, Igor Fisković, Frano Glavina i Ivo Đani Maričić, predsjednik ogranka Matice hrvatske u Orebiću.

Nagrada Don Frane Bulić

Hrvatsko arheološko društvo dodijelilo je 19. veljače u Matici hrvatskoj nagrade Hrvatskoga arheološkog društva. Nagradu Don Frane Bulić za životno djelo Željku Rapaniću iz Splita, Nagradu Fra Lujo Marun za nacionalnu arheologiju Željku Tomičiću iz Zagreba, Godišnju nagradu Josip Brunšmid Vladimiru Sokolu iz Zagreba i Nagradu Don Šime Ljubičić za posebne zasluge za rad u Društvu Ivanu Šariću iz Zagreba. Počasnim članovima Hrvatskog arheološkog društva proglašeni su Nenad Cambi iz Splita, Ivana Iskra-Janošić iz Vinkovaca i Branka Nedved iz Zadra. U glazbenom je dijelu programa nastupila pijanistica Tamara Jurkić Sviben.

15 godina Društva prijatelja glagoljice

Društvo prijatelja glagoljice obilježilo je 20. veljače petnaestu godišnjicu djelovanja Društva. 21. veljače održano u sklopu Salona Matice hrvatske. Arheološki muzej Narona otvoren je 2007. u Vidu kraj Metkovića. Muzej je izgrađen in situ, odnosno na samu lokalitetu antičkoga hrama posvećena Augustu, a otkrivena 1995. Grad Narona bio je u antici jedno od najvažnijih trgovačkih središta na istočnoj obali Jadrana. U 1. st. pr. Kr. postaje rimska kolonija te u nj prodiru rimske ustanove, pravo, običaji i religija, kao i kult imperatora. U kasnoj antici Narona postaje biskupsko središte i izvor širenja kršćanstva u Dalmaciji. Kipovi natprirodne veličine i ostali izlošci danas su, nakon restauracije i putovanja po europskim muzejima, izloženi u hramu za koji su izrađeni.

Nova izdanjaInstituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

U povodu međunarodnoga dana materinskoga jezika Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje predstavio je 21. veljače svoja nova izdanja. Lana Hudeček predstavila je Rasprave Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje br. 31 (2005), Matea Birtić Rasprave Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje br. 32 (2006), Milan Mihaljević Izricanje posvojnosti u hrvatskome jeziku do polovice 19. stoljeća Lane Hudeček, Marija Znika Glagolski vid u hrvatskim gramatikama do 20. stoljeća Željka Brlobaša, Mirko Peti Rusinski jezik u procjepu prošlosti i sadašnjosti Eugenije Barić, Nada Vajs Vinja Ardelio Della Bella: Istruzioni grammaticali della Lingua Illirica (Gramatičke pouke o ilirskome jeziku), Branko Kuna Sintaktičke kategorije: Zbornik radova sa znanstvenoga skupa Hrvatski sintaktički dani i Dunja Brozović Tones and Theories: Proceedings of the International Workshop on Balto-Slavic Accentology.

Rat je počeo prije

slika

Rat je počeo prije naslov je knjige Zdenka Ćosića, objavljene u nakladi Og-ranka Matice hrvatske Široki Brijeg i Povjerenstva za pripremu i obilježavanje obljetnica Općinskoga vijeća, koju je širokobriješki ogranak predstavio 22. veljače u Središnjici. Sudjelovali su Milan Ivkošić, Krešimir Čosić, Anton Abramović, Zdenko Ćosić.

Flora Medvednice

Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske održao je 26. veljače redovitu tribinu u sklopu koje je Sanja Kovačić održala predavanje Flora Medvednice. Voditeljica tribine bila je Jasna Matekalo Draganović, pročelnica Odjela za prirodoslovlje i matema-tiku.

A. Č.–K.

Vijenac 365

365 - 28. veljače 2008. | Arhiva

Klikni za povratak