Vijenac 365

Matica hrvatska

Prvo i dobro

Općina Lipovljani na starim razglednicama, ur. Josip Debeljak, Matica hrvatska, Ogranak Lipovljani, 2007.

Prvo i dobro

slika


Općina Lipovljani na starim razglednicama, ur. Josip Debeljak, Matica hrvatska, Ogranak Lipovljani, 2007.


Prvi spomen mjesta Lipovljani datira iz 1690. godine. Mirko Mirković u knjizi Slavonija – povijest naselja i podrijetlo stanovništva ovako predstavlja Lipovljane: »Selo Lipovljani dobilo je ime po mnogobrojnim lipama koje su u njemu rasle. (...) Prvi doseljenici na to tlo bijahu Hrvati iz Polonja, okolice Dubrave i Ivanića. Prilikom popisa iz 1698. godine u selu su zabilježene 23 naseljene kuće.«

»Škola u Lipovljanima osnovana je 1770. godine. (...) te godine Lipovljani broje šezdeset kuća i 1445 stanovnika. Iste 1770. sagrađene su zgrade općine, šumarije i dvor župne crkve. (...) Lipovljani 1872. dobivaju općinu, a 28. studenoga 1897. otvorena je i željeznička stanica u Lipovljanima«, navodi Mijo Molnar u djelu Zapadnom Slavonijom – u potrazi za baštinom. Od 15. kolovoza 1888. Lipovljani imaju i Dobrovoljno vatrogasno društvo. Osnovna škola u Lipovljanima radi od 1770. (po privatnim kućama), a prva školska zgrada izgrađena je 1836.

Danas su Lipovljani naselje i općinsko središte smješteno devet kilometara sjeverozapadno od Novske i sedamnaest jugoistočno od Kutine, u blizini autoceste Zagreb–Lipovac, koje, prema popisu iz 2001, ima 2777 stanovnika (Hrvatska enciklopedija, LZ Miroslav Krleža, sv. 6, 2004).

Općina Lipovljani zauzima površinu od 11,4 četvorna kilometra u najzapadnijem dijelu Slavonije. Osim sama mjesta Lipovljani općinu čine i sela Kraljeva Velika, Piljenice i Krivaj. Na prostoru Općine Lipovljani u 1400 domaćinstava živi oko 4200 ljudi. Uz šumarstvo, eksploataciju nafte i plina, drvnu i tekstilnu industriju, prijevozništvo, trgovinu i ribnjačarstvo žitelji se bave i poljoprivredom.

U Lipovljanima je prošle godine osnovan i ogranak Matice hrvatske čije je prvo izdanje Općina Lipovljani na starim razglednicama, zbirka od šesnaest starih razglednica na kojima su na dvanaest razglednica predstavljeni Lipovljani, Kraljeva Velika na dvije te Piljenice i Krivaj na po jednoj. Razglednice dolaze zapakirane u praktičan omot na kojem je otisnut tekst Lipovljani nekad i danas, koji donosi kratku zabilješku o nekima od važnih događaja iz prošlosti prostora općine.

Čest je motiv lipovljanskih razglednica crkva Sv. Josipa, a među motivima će se naći i mnogobrojne kuće i građevine primjeri tradicijske i parkovne arhitekture, ali i ljudi u radnom i paradnom ruhu.

Općina Lipovljani na starim razglednicama uspješno je izdanje koje na prikladan način predstavlja prošlost, ali i sadašnjost mjesta i općine Lipovljani.


Sandra Cekol

Vijenac 365

365 - 28. veljače 2008. | Arhiva

Klikni za povratak