Vijenac 364

Matica hrvatska

Stoljeća vjere

Mile Vidović, Povijest Crkve u Hrvata, Crkva u svijetu, Split, Ogranak Matice hrvatske Metković, 2007.

Stoljeća vjere

slika


Mile Vidović, Povijest Crkve u Hrvata, Crkva u svijetu, Split, Ogranak Matice hrvatske Metković, 2007.


Suočen s nedostatkom prikladnog udžbenika koji pruža cjelovit pregled hrvatske crkvene povijesti Mile Vidović, profesor na Teološko-katehetskom institutu teologije u Splitu, gdje predaje opću i nacionalnu crkvenu povijest, studentima je pripremao potreban materijal kako bi im olakšao studij. Na taj je način, na temelju znanstvene literature i arhivske građe, postupno nastajala knjiga Povijest Crkve u Hrvata, koja je nakon prvog izdanja 1996. prošle godine doživjela i drugo dopunjeno izdanje.

Knjiga je podijeljena u šest tematskih cjelina: Naši krajevi prije doseljenja Hrvata, Podrijetlo i doseljenje Hrvata u današnju domovinu, Crkva u Hrvata od VII. do XII. stoljeća, Crkva u Hrvatskoj od XII. do XIX. stoljeća, Crkva u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori te Crkva u Hrvata u XX. stoljeću. Budući da se Crkvi u Hrvatskoj u posljednjih desetak godina dogodilo nekoliko važnih događaja (četiri nove biskupije, pastoralni pohodi Crkvi u Hrvata pape Ivana Pavla II, stradanje Crkve u Domovinskom ratu te njezina obnova i aktivnosti u poraću, a došlo je i do novog ustroja Crkve u Hrvata), oni su mjesto našli na stranicama novog izdanja.

Povijest Crkve u Hrvata knjiga je koja omogućuje bolje upoznavanje katoličke vjere i povijesti Crkve u Hrvatskoj. Knjiga je pisana razumljivo i stilski dotjerano, tako da se mnoštvo podataka koje donosi ne doima tek kao puko nizanje činjenica. Pojedina tematska pitanja Vidović nije razdvajao po razdobljima, nego ih je cjelovito obradio na jednom mjestu, čime je čitateljima pružen bolji pregled i dana zaokružena cjelina. Kao i svaki znanstvenik-povjesničar Mile Vidović napominje »da zbog blizine događaja nije moguće dati konačan povijesni sud o Crkvi pod komunističkim režimom«, no i to da »ta blizina ne može biti nikakvo opravdanje za našu šutnju o tom razdoblju«. Autor čini upravo suprotno i faktografski iznosi zbivanja koja pomažu upotpunjavanju mozaične slike Crkve u tom teškom razdoblju. Na kraju posljednjega poglavlja knjiga donosi pregled muških i ženskih redovničkih zajednica u 19. i 20. stoljeću te kratak osvrt na crkvenu umjetnost od 12. stoljeća do danas. Brojni dodaci na kraju knjige upotpunit će čitateljsku percepciju. Tu se nalazi popis papa, popis hrvatskih biskupija i biskupa, kao i kronološki pregled važnijih događanja od dolaska Hrvata u novu domovinu 626. do trećega posjeta Ivana Pavla II. Hrvatskoj 2003.


Sandra Cekol

Vijenac 364

364 - 14. veljače 2008. | Arhiva

Klikni za povratak