Vijenac 364

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

IZ OGRANAKA

BIZOVAC

U nakladi Ogranka Mati-ce hrvatske iz Bizovca izašla je knjiga kratkih stri-pova Radovana Domagoja Devlića pod naslovom Propuh vremena. Knjigu je u novopokrenutoj biblio-teci Kvadrat priredio i uredio Vjekoslav Đaniš.

Knjiga Bizovačko narječje Bratoljuba Klaića, objavljena u povodu stote obljetnice rođenja autora u nakladi bizovačkoga ogranka, predstavljena je 1. veljače u Osnovnoj školi Bratoljuba Klaića. Predstavili su je Željko Klaić, sin autora, Marko Samardžija, autor pogovora, Vjekoslav Đaniš, urednik, Ante Lovinčević, ravnatelj škole, i Pero Kardum, predsjednik Ogranka.

ČABAR

Povijest čabarskoga kraja naslov je knjige Slavka Malnara objavljene u sunakladništvu Matice hrvatske u Čabru i Grada Čabra. Riječ je o na 356 stranica izvrsno uređenoj i oblikovanoj knjizi, koja obuhvaća cjelovitu povijest toga dijela Gorskoga kotara – o prvim ljudskim tragovima i najstarijim naseljima, vlastelinima toga kraja, dobu Turaka, o crkvi, sudbenoj i upravnoj vlasti, iseljavanju, svjetskim ratovima... »Zahvaljujući i ovoj dragocjenoj i objektivnoj knjizi, porasla je količina povijesti, a njome i snaga zavičaja«, konstatira u predgovoru Povijesti čabar-skoga kraja Željka Čorak, ističući kako knjiga govori »gotovo o svemu što život tvori svakako radi i na povijesnoj prav-di i u velikoj joj mjeri doprinosi«. Na predstavljanju knjige 26. siječnja u Domu kulture u Tršću Stjepan Sučić, potpredsjednik Matice hrvatske, kazao je »Značenje knjige prelazi granice ove male sre-dine, riječ je o dragocjenom i vrijednom izda-nju, koje bi trebala imati svaka knjižnica u Hr-vatskoj. Ona je vaša legitimacija, ali i svojevr-sna čitanka povijesti i baštine.« Ivan Janeš, predsjednik Matice u Čabru, osvrnuo se na proteklih dvadesetak izdanja ogranka, a autor je govorio o nastanku knjige, prikupljanju podataka, ispravljanju brojnih povijesnih pogreška i na kraju zahvalio svima koji su pomogli u radu.

DELNICE

U nakladi delničkoga ogranka objavljena je zbirka poezije Novi go-ranski poti Ferde Dragića Rusana. Pjesme je odabrao Zdravko Merkaš.

DRNIŠ

O konjima sve najbolje naslov je zbirke pjesama pjesniki-nje Rose Petković Vulić, objavljene u nakladi Matice hrvatske Drniš i predstavljene u Glaz-benoj školi Krste Odaka. Riječ je o zbirci pjesa-ma za djecu koja je podijeljena u tri ciklusa i sadrži sedamdesetak pjesama posvećenih Sinjskoj alci.

GOSPIĆ

U izdanju gospićkoga ogranka izašla je knjiga Julija Derossija Ćekulade nema, gospićka ljudikanja. U knjizi je na sto i trideset stranica zabilježen dio povijesti Gospića i Like druge polovice protekloga stoljeća.

KUTINA – POPOVAČA

Osekovo, selo u Parku prirode Lonjsko polje u sedam godina koliko traje skup Budućnost na rubu močvare drugi put bilo je njegovim uspješnim domaćinom. O brojnim sadržajima 2. veljače na Svjetski dan vlažnih staništa, predstavljajući vrijednosti najveće hrvatske močvare, brine se Matica hrvatska, Ogranak Kutina, s osobito vrijednom podružnicom iz Popovače. Program je od podneva do ponoći okupio gotovo tisuću sudionika. Predvođeni kočijama i uz poznate jahače arapskih konja brojni posjetitelji najprije su uz očuvani krajolik Lonjskoga polja osjetili miris pripremljenog šarana s rašlji, domaćih kolača i okus kapljice s moslavačkoga trsnog gorja, popraćene pjesmom i svirkom. Poslijepodnevni program ispunjen je komentarima uz pučku, posebno narodnom nošnjom bogatu tradiciju Osekova te spomenom na vrijednu antičku arheološku baštinu s ostacima rimske vile. Prirodno, poseban naglasak dan je svijetu Lonjskog polja. Bilježeći pojedinosti tijekom čestih odlazaka u taj krajolik ugođaj je donijela kamera Josipa Gobca. Naglašeni su i elementi koji mogu ponuditi Moslavinu, kao potpuno iznenađenje kontinentalnoga turizma. U tom smislu nije zaobiđena ni crkva Sv. Ane s početka 18. stoljeća. Središnji tematski skup pod motom Zdrave močvare – zdravi ljudi uz više stotina posjetitelja šest folklornih skupina okupio je brojne goste i uzvanike od Općine Popovača, Sisačko-moslavačke županije do Sabora, ministarstava kulture i turizma, Središnjice Matice hrvatske. Aktualne teme o zaštiti i predstavljanju kraja iznijeli su stručnjaci Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje i Javne ustanove za zaštitu prirodnih vrijednosti Sisačko-moslavačke županije. Skup je bio pravi trenutak za objavu i o nedavnoj predaji dokumentacije o kandidaturi Lonjskog polja za UNESCO-ov popis svjetske baštine u najtežoj mješovitoj kombinaciji. Zanimljive su bile spoznaje uz zapise bečkog ornitologa Eduarda Seindesachera o tome koje su ptice tu obitavale prije 145 godina. Čulo se kako Osekovo sa više od tisuću stanovnika ima 147 tradicijskih kuća – šezdeset više od Krapja i jedno rodino gnijezdo više od Čigoča. Nedvojbeno bilo je korisno biti u Osekovu i čuti koje vrijednosti nosi i moslavački, inače i najnaseljeniji dio Lonjskog polja.

MAKARSKA

Pjevam, dakle pos-tojim naslov je nove, druge zbirke pjesama Voje Maleševića, koju su 23. siječnja u hotelu Park predstavili Ankica Ravlić, recenzentica, i Ante Škrabić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Makarskoj. U glazbenom su dijelu programa nastupili Aleksandar Srzić i sopranistica Nada Sumić.

NOVALJA

Hrvati za narodnih vladara naslov je knjige Nikole Crnkovića, objavljene u biblio-teci Kisanska didovina, u nakladi novaljskoga Ogranka i Grada Novalje. Knjigu, koja nije kronološka interpretaci-ja povijesti nego obrađuje pojedine probleme iz razdoblja od sedmoga do dvanaestoga stoljeća, predstavili su, uz klapsku pjesmu u izvedbi novaljskih Murtelica, Ivo Oštarić, Kazimir Šćiran i Aleksij Škunca.

ORAHOVICA

Ogranak iz Orahovice i Srednja škola Stjepana Ivšića organizirali su 24. siječnja predavanje o sadašnjem trenutku hrvatskoga jezika i pred-stavljanje knjiga profe-sorice Nives Opačić, koja je ukazala prisut-nima kako se danas vrlo malo pozornosti posve-ćuje književnom hrvat-skom jeziku te kako su u gotovo svim medijima i velikim tvrtkama prevladale riječi preuzete iz stranih jezika. Mišljenja je da je hrvatski jezik bio čišći dok je bio pod pritiskom nego što je to danas kada imamo svoju državu. Hrvatski jezik prošao je put od razdraganosti preko straha sve do ravnodušnosti. Predstavljene su knjige Hrvatski u zagradama i Hrvatski jezični putokazi.

OSIJEK

Vidjeti drugim očima naslov je knjige predstavljene 26. siječn-ja u Knjižari Nova. Riječ je o zbirci priča i pjesama osoba s invaliditetom, koja je nastala u suradnji osječkog ogran-ka Matice hrvatske, Odbora za mlade Gradskoga vijeća Grada Osijeka te Osječko-baranjske županije.

RIJEKA

U dvorani Filodrammatike riječki je ogranak 1. veljače predstavio zbornik radova sa Znanstvenoga skupa Voda – hrvatsko blago. Zbornik su predstavili Ivan Šimunić, Palma Orlić-Leko, Zvonimir Radić, Marko Čorić i Svemirka Miočić, voditeljica projekta.

SARAJEVO

U ediciji Hrvatska književnost Bosne i Hercegovine u 100 knjiga izašle su knjige Silvija Strahimira Kranjčevića Izabrane pjesme i Pjesnička proza, kritika, pisma, koje su priredili Josip Baotić i Enver Kazaz.

SKRADIN

Književnik Josip Laća autor je romana za djecu i mladež pod naslovom Alfi se vraća kući, kojega je nakladnik skradinski ogranak Matice hrvatske, a temelji se na istinitom događaju, odnosno priči psića Alfija, koji je u Domo-vinskom ratu ostao na okupiranom drniškom području te je četiri godine tragao za svojim prognanim vlasnicima, koje je napokon pronašao u Ražnju pokraj Rogoznice.

SLAVONSKI BROD

Da-ne plesa, posvećene baletnoj umjetnici Miji Čorak Slaven-skoj, 5. veljače peti put zaredom orga-nizirali su brodski ogranak i Kazališno-koncertna dvorana I. B. Mažuranić. Dani su započeli otva-ranjem izložbe fotografija 30 godina umjetničkog dje-lovanja nacionalne prvakinje, baletne umjetnice Almire Osmanović, u dvorani Gradske knjižnice. Slijedilo je predstavljanje njezine fotomonografije o ko-joj je, uz projekciju plesnih isječaka, osim umjetnice govorila i koautorica Maja Đurinović. U dvorani KKD-a 7. veljače predstavili su se balet Srednje škole suvremenoga plesa Ane Maletić iz Zagre-ba i Brodski leptirići. Središnji događaj ovogo-dišnjih Dana plesa održan je 9. veljače, kada je na po-zornici KKD-a održana predstava Labuđe jezero P. I. Čajkovskoga, u izvedbi Baleta Hrvatskog narod-nog kazališta iz Zagreba.

SPLIT

Roman Ante Marinčića Mudžahedinova žena, objavljen u nakladi splitskoga ogranka, predstavljen je u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru, na tribini Iskustva književnih svjetova, u organi-zaciji Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne. Predstavili su je Antun Lučić, Dževad Galijašević i Josip Botteri-Dini, predsjednik splitske Matice

VARAŽDIN

U studijskoj čitaonici Gradske knjiž-nice Metel Ožegović 22. siječnja predstavljeno je petoknjižje Jože Skoka – Garestinski panopticum, Igris verbis kajkavica, Književni ogledi i pogledi, Izvori i izbor iz hrvatske dječje književnosti te Književno djelo Ivane Brlić Mažuranić, koje su predstavili Ernest Fišer, Stjepan Hranjec, Marijan Kraš, Božica Pažur, Ivo Zvonar i Stjepan Juranić, nakladnik.

VINKOVCI

Ogranak Matice hrvatske Vinkovci organizirao je 25. siječnja u dvorani Matice hrvatske predavanje naslovljeno Obitelj u hrvatskoj dječjoj književnosti. Sudjelovali su Stjepan Hranjec, Ružica Pšihistal i Dražen Švagelj.

U Gradskom muzeju Vinkovci 5. veljače predstavljena je knjiga pučke pjesnikinje i kazivačice iz Otoka Eve Silađi. Uz autori-cu, knjigu Gori lumpa u mome kiljeru, najnovije izdanje Ogranka Matice hrvatske Vinkovci, pred-stavili su Ružica Pšihistal, Ljubica Gligorevič, Ljiljana Kolenić i Goran Rem. Pjesme Eve Silađi čitala je Anamaria Baran, a pjevačka skupina Vezenke iz Otoka otpjevala je tri pjesme skladane na stihove Eve Silađi.

U Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci 30. siječnja predstavljena je dvadeset i sedma knjiga Vladimira Rema Krug oko baštine, tiskana u nakladi Ogranka Matice hrvatske Slavonski Brod. Na predstavljanju su sudjelovali autor knjige Vladimir Rem, Ivan Medved i Sanja Jukić, a tekstove iz knjige čitao je Ivan Bušić.


A. Č.-K.

Vijenac 364

364 - 14. veljače 2008. | Arhiva

Klikni za povratak