Vijenac 363

Matica hrvatska

SREDIŠNJICA

SREDIŠNJICA

Novaljom i svijetom


slika


Ogranak Matice hrvatske Novalja i Središnjica predstavili su 16. siječnja u prepunoj dvorani palače Matice hrvatske knjige Dominika Kunkere Arhitektura u Novalji – projekti realizirani na području Grada Novalje i Crtopisi, odabir crteža s putovanja svijetom u izdanju Grada Novalje i Ogranka Matice hrvatske Novalja. O knjigama su govorili Željka Čorak, akademik Boris Magaš, Đuro Vanđura, Dražen Peranić, predsjednik Ogranka u Novalji, i Dominik Kunkera. Željka Čorak napomenula je da je Kunkera, zbog svoje skromnosti i rada u inozemstvu, premalo poznat u Hrvatskoj, knjiga Arhitektura u Novalji svojevrstan je dijalog čovjeka i mjesta u kojem živi. Akademik Magaš kazao je da je Kunkera vrhunski crtač i arhitekt, koji je nakon umirovljenja i povratka u prirodni ambijent preoblikovao povijesnu Novalju u Kunkerin svijet. U glazbenom dijelu programa nastupila je Mia Miljković, koja je na glasoviru izvela Preludije 1–12 Frédérica Chopina.


Kruh svetog Ante

Matica hrvatska, Društvo hrvatskih književnika, Nakladnička kuća Alfa i Zavičajno društvo Posušje iz Zagreba u povodu obilježavanja 80. obljetnice autorova rođenja predstavili su 17. siječnja knjigu Ivana Ićana Ramljaka (1928–2006) Kruh svetog Ante, objavljenu u Alfi. U ime organizatora okupljene su pozdravili Stjepan Sučić, potpredsjednik Matice hrvatske, i Stjepan Čuić, predsjednik Društva hrvatskih književnika, a u predstavljanju knjige sudjelovali su Dubravka Težak, Zlatko Krilić, urednik, i Božidar Petrač, glavni urednik. Dramski umjetnik Vinko Kraljević nadahnuto je pročitao ulomak iz knjige.


Iluzornost iluzije

Tonči Matulić s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu održao je 17. siječnja, u sklopu Salona Matice hrvatske, iznimno posjećeno predavanje pod naslovom Je li »iluzija o Bogu« iluzorna.


Odjeci harmonije svijeta

Empirijski otkrivena pravilnost brojčanih odnosa među skladnoglasnim glazbenim intervalima dugo je privlačila pozornost antičkih mislilaca, koji su je smatrali odrazom ustroja uređenog svijeta. Prema kodifikaciji u Platonovu Timeju ta je ideja doživjela mnoga razdoblja afirmacije i negacije, a kao etičko-estetički koncept preživjela je sve do našeg vremena, osobito u razdobljima reinterpretacije klasične antike. U predavanju Sanje Kiš Žuvela, održanu u sklopu Salona Matice hrvatske 24. siječnja, predstavljeni su odjeci harmonije svijeta u europskoj i hrvatskoj filozofiji te neka zanimljiva graditeljska utjelovljenja te ideje.


Zaninović Ilirsko pleme Delmati

Uz iznimno tople riječi Veljka Barbierija upućene Marinu Zaninoviću 25. siječnja u prigodi predstavljanja njegove knjige Ilirsko pleme Delmati, objavljene u nakladi Ogranka Matice hrvatske Šibenik i Gradske knjižnice Juraj Šižgorić iz Šibenika, velik broj okupljenih te večeri pozdravio je akademik Ante Stamać, književni tajnik Matice hrvatske, a knjigu su predstavili Marijana Klisović Kalauz, predsjednica šibenskoga ogranka, Marina Milićević-Bradar, Marin Zaninović i Milivoj Zenić, ravnatelj Gradske knjižnice Juraj Šižgorić. Zenić je predstavio biblioteku koja oživljava istaknute Šibenčane i čuva bogatu šibensku dionicu hrvatske kulturne baštine, Marijana Klisović-Kalauz pozdravila je vrijednu knjigu, koja je plod gotovo pedesetogodišnjega istraživanja prof. Zaninovića, a Marina Milićević-Bradar istaknula je kako Rimljani nisu bili zainteresirani za jezik, običaje i kulturu Delmata te je stoga Zaninovićev rad bio velika i teška pustolovina, naglasila je da su u knjizi objavljena sva imena Delmata koja su upisana na spomenicima. Autor je podsjetio kako su Delmati narod od kamena nad kojim je tijekom rimskih ratova počinjen genocid; govorio je i o neistraženoj povijesti Delmata, koji su se borili s Rimljanima od 158. prije Krista i koje je povijest registrirala upravo zbog ratova. »Naša arheologija još je na početku i trebalo bi nam još petsto godina da prodremo u povijest Delmata«, kazao je Zaninović, istaknuvši da je njegova knjiga samo poticaj budućim istraživanjima plemena koje se junački spuštalo iz današnje srednje Dalmacije i zapadne Bosne do mora. Na predstavljanju knjige pročitano je pismo akademika Tonka Maroevića, koji kaže da je imao sreću koji put biti blizu Zaninovića, na našem hvarskom terenu, »pa iz tvojih usta čuti prikladnu i primjerenu riječ, a sada sam u prilici produžiti idealni razgovor i kroz tvoje sređeno pisanje…«


Drugo čitanje

Drugo čitanje / Razgovori naslov je knjige Mirka Galića, dugogodišnjega glavnog ravnatelja HRT-a, hrvatskoga veleposlanika u Francuskoj, jednog od najpoznatijih hrvatskih novinara s kraja 20. stoljeća, objavljene u nakladi Matice hrvatske. Glavna je urednica knjige Jelena Hekman, a izvršna urednica Inga Vilogorac. Knjigu su 29. siječnja u Palači Matice hrvatske predstavili Igor Zidić, predsjednik Matice hrvatske i autor predgovora, Božidar Novak, Milan Bešlić, član Glavnoga odbora Matice hrvatske, i autor.


U sjeni Južnoga križa

Ogranak Matice hrvatske Vukovar predstavio je 29. siječnja u Središnjici knjigu putopisa gvardijana vukovarskoga fra Zlatka Špehara U sjeni Južnoga križa, objavljenu u nakladi vukovarskoga ogranka. O knjizi su govorili Bonaventura Duda, Štefica Šarčević, predsjednica Ogranka, Krešimir Bušić, Lidija Miletić, potpredsjednica Ogranka, Stjepan Sučić, potpredsjednik Matice hrvatske i fra Zlatko Špehar.


O Otonu Kučeri

Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske u sklopu redovitih znanstvenih tribina toga odjela organizator je predavanja o Otonu Kučeri održana 30. siječnja. U povodu 150. obljetnice rođenja predavanje Oton Kučera, hrvatski velikan održala je Tatjana Kren.


A. Č.– K.

Vijenac 363

363 - 31. siječnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak