Vijenac 363

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Nagrada Costa A. L. Kennedy

KNJIŽEVNI GLOBUS

Nagrada Costa A. L. Kennedy


slika


Velika Britanija Škotska spisateljica i komičarka A. L. Kennedy dobila je jednu od najvažnijih britanskih književnih nagrada, Costu za knjigu godine.

Alison Louise Kennedy nagradu je osvojila romanom Day o veteranu Drugoga svjetskog rata koji se suočava s vlastitom prošlošću. Peti roman 42-godišnje autorice žiri je opisao kao »remek-djelo koje u sebi nosi trag Jamesa Joycea«. Nagrada Costa, koja je donedavno po bivšem sponzoru nosila ime Whitbread, dodjeljuje se u pet kategorija: za najbolji roman, prvi roman, pjesničku zbirku, knjigu za djecu i mlade te biografiju, od kojih svaka dobitniku nosi 5000 funti. Između dobitnika u pet kategorija zatim se bira knjiga godine, čiji autor dobiva 25.000 funti. U konkurenciji za knjigu godine osim A. L. Kennedy bili su povjesničar Simon Sebag Montefiore s biografijom Staljina, Catherine O’Flynn s romanom What Was Lost, Jean Sprackland sa zbirkom Tilt i Ann Kelley s The Bower Bird.


Umro pjesnik Angel Gonzalez


slika


Španjolska Španjolski pjesnik Angel González, član generacije 1950, poznate po otporu Francovoj diktaturi, umro je u 82. godini u Madridu.

Prvu knjigu, Aspero Mundo, u kojoj je obradio svoje djetinjstvo u španjolskom građanskom ratu, González je objavio 1956. Posljednja Gonzálezova knjiga izašla je 2001. pod naslovom Otono y otras luces. U djelima, često obogaćenima finom ironijom i humorom, bavi se temama solidarnosti, slobode i ljubavi. Rođen 1925. godine u španjolskom Oviedu, bio je član Kraljevske akademije i dobitnik brojnih književnih nagrada, među njima Nagrade princa od Asturije 1985. i Nagrade kraljice Sofije 1996. González je 1972. emigrirao u SAD, gdje je predavao na sveučilištu u New Mexicu, a u domovinu se vratio tek 2003.


Objavljeni finalisti nagrade kritičara


slika


SAD Joyce Carol Oates na vrhu je popisa finalista za nagradu Nacionalnog udruženja književnih kritičara, nominirana u dvije kategorije.

Spisateljica je u kategoriji beletristike nominirana za The Gravedigger’s Daughter, a uz nju su na popisu Junot Diaz s The Brief Wondrous Life of Oscar Wao, Marianne Wiggins s The Shadow Catcher, Hisham Matar s In the Country of Men i Vikram Chandra sa Sacred Games. Na popisu nije Denis Johnson s Tree of Smoke, knjigom o fizičkim, moralnim i duhovnim krajnostima Vijetnamskoga rata, koja je nagrađena Nacionalnom književnom nagradom. J. C. Oates nominirana je i za autobiografiju The Journals, dok je u kategoriji publicistike favorit Tim Weiner s Legacy of Ashes: A History of the CIA, dobitnik Nacionalne književne nagrade. Dobitnici nagrada Udruženja književnih kritičara, osnovana 1974, koje broji petsto članova, u kategorijama beletristike, autobiografije, biografije, publicistike, poezije i književne kritike, bit će objavljeni 6. ožujka u New Yorku.


Nova platforma europskih antikvarijata


Njemačka Oko dvije tisuće knjižara antikvara iz pet europskih zemalja osnovalo je zajedničku internetsku platformu.

Na adresi može se naći dvadesetak milijuna knjiga iz antikvarijata iz Francuske, Nizozemske, Italije, Španjolske i više od dvjesto antikvarijata iz Njemačke. Cilj je platforme, kako navode inicijatori, internetskoj prodaji antikvarnih knjiga dati novi profil. Platforma naime obuhvaća samo profesionalne knjižare, koji se pridržavaju strogih kriterija kakvoće, a narudžbe knjiga na stranici marelibri.com ide bez uobičajene provizije posrednicima. Do kraja ove godine planira se i početak suradnje s britanskim knjižarima, kao i s knjižarima iz drugih sjevernoeuropskih zemalja.


Polemike oko knjige o poljskom antisemitizmu


Poljska Knjigom poljsko-američkog autora Jana Tomasza Grossa o poljskom antisemitizmu, koja je i prije objavljivanja u Poljskoj dovela do kontroverzi, sada se bavi i poljsko pravosuđe.

Tužiteljstvo u Krakovu provjerava vrijeđa li knjiga poljsku naciju, što je jedna skupina poljskih parlamentaraca tvrdila još u ljeto 2006, kad je knjiga objavljena u Sjedinjenim Državama. U knjizi Fear: Anti-Semitism in Poland After Auschwitz, autor piše o tome da je poljska javnost odobravala napade na Židove nakon kraja rata, a dio krivnje za snažan antisemitizam pripisuje i Katoličkoj crkvi. U najvećem poslijeratnom pogromu u srpnju 1946. u Kielceu ubijeno je četrdeset Židova. Gross je u Poljskoj izazvao oštre debate još 2000, knjigom o pogromu u mjestu Jedwabne 1941. pod njemačkom okupacijom (Neighbors: The Destruction of the Jewish Community in Jedwabne, Poland).


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 363

363 - 31. siječnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak