Vijenac 362

Likovne umjetnosti

LIKOVNI GLOBUS

Sanja Iveković u Kraljeviću

LIKOVNI GLOBUS

Sanja Iveković u Kraljeviću

slika


Zagreb U Galeriji Miroslav Kraljević u Zagrebu do 27. je siječnja otvorena izložba Sanje Iveković Polja makova iz istra­ži­vačkog arhiva i dokumentacije projekata. Izložba obuhvaća radove izložene na ovogodišnjoj Documenti te izložbi Memo­rial to the Iraq War održanoj u Institute of Contemporary Art u Londonu. Na izložbi je predstavljen kolaž – nacrt projekta White Poppy Field Guarded by Women in Black , novi video Polje makova, izbor fotografija javne intervencije u Kasselu te materijal koji je umjetnica sakupila tijekom procesa istraživanja teme i fotografije koje su posjetitelji slali tijekom trajanja projekta te medijske objave o projektu. Više na www.g-mk.hr.

Dubrovački Medović


Dubrovnik U povodu sto i pedesete obljetnice rođenja Mate Ce­lestina Medovića sredinom je prosinca prošle godine u dubrovačkoj Galeriji Dulčić – Masle – Pulitika, na Poljani Marina Držića, otvorena izložba njegovih radova iz fundusa dubrovačke Umjetničke galerije. Medovićeve radove možete pogledati do kraja siječnja.

Franković u Rijeci

slika


Rijeka O dvadeset i petoj ob­ljetnici bavljenja grafikom, u smislu umjetničke produkcije i edukacije, u riječkom je Malom salonu na riječkom Korzu otvorena izložba Maje S. Franković. Predstavljene su posebne, prostorne grafike i knjige objekti nastali od 1995, koji su relativno rijetki u grafičkoj produkciji naše scene i prezentiraju se u trodimenzionalnoj formi, posve drukčije od klasičnih grafičkih listova. U sklopu izložbe koja je otvorena do 20. siječnja promovirana je i monografija s tekstovima Mikice Maštrović, Enesa Quiena i Branka Franceschija.

Vujičić i Franke u B.O.P.-u

slika


Zagreb Do kraja siječnja u zagre­bač­koj Galeriji B.O.P. na Ribnjaku otvorena je izložba Ivane Franke i Silvija Vujičića. Ivana Franke izlaže dvadeset novih grafika u kojima u dvodimenzionalnoj tehnici sitotiska prikazuje motiv prostornih gridova koje inače gradi u prostoru, a unutar crnoga prostora galerije po­stavljena je i instalacija od prozirnog flaksa, dok Silvio Vujičić prvi put u Zagrebu izlaže svoje eksperimente koji istražuju različite fizičke manifestacije kristaliziranja soli na košuljama te na u kristale presvučenu željeznom kavezu. Ova je izložba prethodno bila postavljena u berlinskoj Linienstrasse 113. O zagrebačkoj izložbi Franke / Vujičić potražite na www.bop.hr.

Richter i u Osijeku

slika


Osijek Nakon zagrebačkog Umjetničkog paviljona, retrospektivna izložba Gerharda Richtera preseljena je u osiječku Galeriju likovnih umjetnosti na Europskoj aveniji. Imenovana Survey, izložba izborom djela i po koncepciji koju je smislio sam umjetnik nudi solidan pregled i pogled na sve Richterove stvaralačke faze – od fotorealizma šezdesetih do apstrakcija osamdesetih i devedesetih godina prošloga stoljeća. Nakon Osijeka izložba seli u Estoniju te Južnu Ameriku. Tridesetak djela od Onkela Rudija do Schwarz Rot Gold možete u Osijeku pogledati do 31. siječnja i svakako provjerite vjerojatno najbolju internetsku stranicu živućeg umjetnika na svijetu – www.gerhard-richter.com.

Pop Art! u Rimu


Rim Rimske Scuderie del Quirinale ugošćuju izložbu Pop Art! koja se sastoji od stotinu djela pedesetak umjetnika nastalih u razdoblju nešto duljem od deset godina, između 1956. i 1968. godine. Kustos izložbe Walter Guadagnini odabrao je, iz brojnih svjetskih kulturnih ustanova, slike, skulpture, kolaže i kom­binirane tehnike umjetnika kao što su Andy Warhol, Jasper Johns, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg, Ray Johnson, Richard Hamilton, Peter Blake, Fabio Mauri, Robert Indiana, Peter Phillips, Mario Schifano, Jim Dine, Mimmo Rotella i mnogi drugi. Izložba traje samo do 27. siječnja te na www.scuderiequirinale.it.

Suvremena Kina

slika


Beč U bečkom MUMOK-u u suradnji s kineskim Nacionalnim muzejem otvorena je velika iz­ložba suvremene kineske umje­tnosti China – Facing Reality. Izložba se ponajprije bavi pitanjem odnosa između produkcije real­i­stičke umjetnosti i kineskoga socijalnog realiteta. Među slikama, skulpturama, fotografijom, vide­om, filmom i računalnom ani­macijom nalaze se djela tridesetak autora kao što su Liu Xiaodong, Shen Ling, Chen Wenling, Cui Xiuwen, Jiu Jianhua, Fang Lijun, Yue Minjun, Zhang Xiaogang i drugi. Tu je i Yang Zhenzhong, poznat po fantastičnoj videoinstalaciji I Will Die na prošlogodišnjem venecijanskom bijenalu. Više o Kinezima na www.mumok.at.


Marko Kružić

Vijenac 362

362 - 17. siječnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak