Vijenac 362

Glazba

GLAZBENA KRONIKA - Višnja Požgaj

Deset godina Sfumata

GLAZBENA KRONIKA - Višnja Požgaj

Deset godina Sfumata


slika


Božićnim koncertom 23. prosinca u Muzeju Mimara Zbor HRT-a proslavio je desetogodišnjicu ciklusa Sfumato. Mali izbor prigodnih zborskih djela Francisa Poulenca i Gustava Holsta odabrao je i pripremio za izvedbu dirigent Luka Vukšić. U dijelu programa sudjelovali su stalni vanjski suradnici ansambla sopranistica Monika Cerovčec i orguljaš Mario Penzar. Odlične izvedbe toga dojmljivog programa bile su lijep uvod u drugi dio svečanosti, na kojoj je predstavljena reprezentativna monografija Sfumata u povodu desete godišnjice ciklusa.

Raskošno opremljena knjiga i likovnim oblikovanjem Zdravka Kunića podsjeća na moto ciklusa Duhovni zvuci, boje i oblici. Predstavili su je u ime izdavača Muzeja Mimara i Glazbene proizvodnje HRT-a Tugomir Lukšić i Josip Guberina te urednica Marija Barbieri. Taj dokumentarni dvojezični prozor u svijet svjedoči o uspješnu razvojnom putu jedinoga profesionalnog pjevačkog ansambla u nas, s naglaskom na posljednje desetljeće u kojem se ciklus Sfumato afirmirao u zagrebačkom koncertnom životu kao najprivlačnija i najkvalitetnija glazbena ponuda.

Ponajprije je za to zaslužan utemeljitelj Sfumata dirigent Tonči Bilić, kojemu je tadašnji šef dirigent Zbora Igor Kuljerić povjerio tu izazovnu ulogu. Promišljenim izborom programa svih stilova Zbor se kalio na najzahtjevnijim partiturama i dosegnuo zavidnu izvedbenu razinu, ovjenčan i vrijednim priznanjima kao što je diploma Milka Trnina i diskografska nagrada Porin.

Knjiga je podijeljena u deset poglavlja. Osim tekstova o Zboru, dirigentu i ciklusu Sfumato te mjestu gdje se on održava, ona sadrži popis više od stotinu djela i ciklusa pjesama hrvatskih skladatelja izvedenih u Sfumatu. Tu su i sjećanja četvorice uglednih hrvatskih skladatelja Dubravka Detonija, Pere Gotovca, Milka Kelemena i Rubena Radice na njihovu suradnju sa Zborom. Navedeni su i svi gostujući solisti, dirigenti i ansmabli te odjeci u tisku s nizom mahom pozitivnih kritika.

Posebno mjesto u knjizi posvećeno je nezaboravnom prerano preminulu šefu dirigentu Zbora Igoru Kuljeriću, odnosno njegovim tekstovima objavljenim uz pojedine koncerte ciklusa Sfumato. U mislima s Igorom završila je i svečana promocija. Naime Zbor HRT-a je u glazbenom dodatku između ostalog izveo i vrlo lijepu Kuljerićevu obradu tradicionalne hrvatske božićne pjesme Tri kralja jahahu u suradnji s Ivanom Bilić i Mariom Penzarom, a pod ravnanjem šefa dirigenta Tončija Bilića.


70. rođendan Vladimira Krpana


slika


U povodu sedamdesetoga rođendana ugledni hrvatski pijanist i pedagog Vladimir Krpan održao je 29. prosinca na Dan dvorane Lisinski koncert valcera i etida Frederica Chopina, a na sam rođendan 11. siječnja profesoru Krpanu zvučnu su čestitku u HGZ-u priredili njegovi bivši đaci. Na istom podiju HGZ-a na kojem je i on stasao i na istom Steinwayu koji je on predstavio koncertom o kojem je nadahnuto pisala Marija Bergamo 1995. u »Vijencu«.

Kao jedan od najperspektivnijih đaka legendarnoga profesora Stančića na Muzičkoj akademiji u Zagrebu Vladimir Krpan ostvario je zanimljivu i bogatu karijeru dopunivši svoje znanje iskustvima usavršavanja i kod drugih svjetskih pedagoga odgojivši i sam nekoliko naraštaja vrsnih pijanista. Djelovao je na unapređenju klavirske pedagogije te utemeljio hrvatsku sekciju EPTA-e i njezino Međunarodno natjecanje za mlade pijaniste u Osijeku, kao i Međunarodno natjecanje Svetislav Stančić u Zagrebu. Snimio je nekoliko tisuća minuta solističke i komorne glazbe i odsvirao tisuće koncerata – solističkih, komornih i s orkestrom, a rezultat su tih aktivnosti i uspjeha i brojne nagrade i priznanja, ne samo u domovini nego i u Italiji.

Velika dvorana HGZ-a bila je pretijesna za brojnu publiku koja je željela prisustvovati proslavi sedamdesetoga rođendana Vladimira Krpana. Nastupili su Bruno Vlahek, Maksim Mrvica, Martina Filjak, Srđan Filip Čaldarović, Katarina Krpan i Peđa Mužijević. Na programu su bile skladbe Liszta, Bartoka i Chopina. Najbolji dojam pružili su Martina Filjak i Peđa Mužijević, umjetnici koji su ostvarili i najveću međunarodnu karijeru. Šteta je samo što na programu nije bilo ni jedno hrvatsko djelo, jer Krpan se tijekom karijere upravo strastveno zalagao za promicanje domaćega stvaralaštva, praizvevši pedesetak djela.

Ipak, koncert je završio atraktivnim dodatkom koji je upravo za ovu svečanu prigodu napisao Krešimir Seletković. Bila je to osebujna rođendanska čestitka, u kojoj je svih šestero pijanista, spretno se izmjenjujući za glasovirom u neprekinutom nizu odsviralo duhovitu skladbu u obliku varijacija s temom Happy birthday to you. Čestitkama su se pridružili i organizatori koncerta Muzička akademija i Hrvatski glazbeni zavod te Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika, u čije ime je predsjednik Prerad Detiček slavljeniku uručio simbol Društva Zlatno zvono.

Vijenac 362

362 - 17. siječnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak