Vijenac 359

Časopisi

Plotun harpuna

»Brodski trag«, mjesečnik za promišljanja o kulturi življenja, god.I, br. 6-7, rujan-listopad 2007.

Plotun harpuna

slika


»Brodski trag«, mjesečnik za promišljanja o kulturi življenja, god.I, br. 6-7, rujan-listopad 2007.


Mjesečni prilog glasila Brodsko-posavske županije »Posavska hrvatska«, »Brodski trag«, započinje oštrim, kritički argumentiranim, britkim harpunima glavnog, odgovornog i izvršnog urednika Stribora Uzelca Schwendemanna, koji obnavlja vrstu Matoševa podlistka (feljtona): bogat, eliptičan, duhovit niz tekstova autentičnoga stila prati trenutna kulturna i društvena zbivanja u gradu, stavljajući ih pod prizmu književno-sociološke, ali iznad svega etičke analize: o mediokritetstvu uoči izbora, o atentatu motornim uljem na glavni gradski trg i spomenik doktoru Tuđmanu, o predstavljanju knjige »vječno nedovršena političara« Zdravka Tomca, o kulturi kao nastavku politike drugim sredstvima, o ostavštini Dragutina Tadijanovića, o odluci brodske lože Matice hrvatske da objavi sabrana djela Ivane Brlić Mažuranić u trenutku kada ih u stotinama tisuća primjeraka objavljuje »Večernji list«.

Vladimir Rem piše tekst Šokci i tambure o ulozi slavonske folklorne baštine u književnom stvaralaštvu. Mihael Ferić osvrtom o Susretima profesionalnih kazališta Hrvatske podsjeća na vrijeme kazališnoga života Broda osamdesetih, kada su gostovale najkvalitetnije kazališne kuće i družine: Gavella, HNK, Teatar &TD, Komedija, Jazavac, Kugla glumište itd. Brodska teatarska priča o propasti manifestacije odličan je pokazatelj i kazališne propasti u Hrvatskoj, kada se tek iz jedne veoma važne kulturološke grane iščitava gašenje vrijednosti i kriterija na širem planu hrvatske umjetnosti i kulture.

Središnji dio »Brodskog traga« na deset stranica rasprostire Poetski prilog, a započinje odličnim naslovom-pozivom: Napiši bar jednu pjesmu slavonsku, u kojoj je predstavljen vrlo zreo, intrigantan, a uglavnom nepoznat slavonski pjesnik Stjepan Dujmović. Slijedi izbor dvadeset pjesama Jozefine Dautbegović u rubrici Posude s vatrom te prozne pahuljice, a zapravo kratke crtice Dragutina Horkića. Staroslatinički bujni život kulturni iz pera Marka Lovinčića govori o bogatom i raznovrsnom programu Zavičajnoga društva Stari Slatinik. O novim knjigama recenzije pišu Ivan Jelić (monografija: Glavni gradski trg u Slavonskom Brodu), Darija Mataić Agičić (o knjizi pjesama Danijel) te prikaz knjige Branka Zakošeka Moje dvadeseto stoljeće.

U rubrici Retro kultura na šest stranica prenosi se vrijedan, bogat, inovativan tekst Ive Pilara Secesija, štampan prvi put u »Vijencu« 1898, koji u potrazi za pravom umjetničkom vrijednošću uspostavlja sam pojam secesije na mjesto koje mu pripada, a težnjom za preporodom umjetnosti djeluje kao da je danas napisan. Tekst na posljednjoj stranici O opstojnosti ili nježnoj snazi akvarela Nikole Albanežea logično zaokružuje grafičke priloge s Četvrtoga hrvatskog trijenala akvarela. Tehnika akvarela ne može se nositi s drugim izražajnim medijima, kaže Nikola Albaneže – upravo zato, ono čime se ne može postaje njegova jaka strana, kada »vraćaju se nježnosti koja nas vraća nama samima, našoj nutarnjoj pozornosti« – tako i cijeli »Brodski trag« duhovno prožima glas urednika Stribora Schwendemanna, od izvanjskih lucidnih i hrabrih plotuna harpuna, do unutarnjega glasa i izvanrednog likovnog oblikovanja, doživljena poput citata o akvarelu.


Tea Benčić Rimay

Vijenac 359

359 - 6. prosinca 2007. | Arhiva

Klikni za povratak