Vijenac 358

Glazba

GLAZBOSKOP

Zagrebački kvartet u Japanu

GLAZBOSKOP

Zagrebački kvartet u Japanu

slika

Najstariji hrvatski komorni ansambl – Zagrebački kvartet, u sastavu Goran Končar, Davor Philips, Hrvoje Philips i Martin Joradan, vratio se s jednomjesečnoga gostovanja u Japanu. Održali su niz koncerata u Tokiju u znamenitim koncertnim dvoranama Casals Hall i Bunka Kaikan. Nakon Tokija turneju su nastavili u Kyotu, Matsuyami, Hirošimi, Okayami te Nagoyi. Tom je prigodom japanska fundacija Muneyuki Nakazawe Goranu Končaru svečano uručila majstorsku violinu iznimne vrijednosti, koju je 1753. izradio talijanski majstor J. B. Gaudagnini. Na tom će instrumentu Goran Končar svirati 24. i 25. studenog na gostovanju u Češkoj te na koncertu ciklusa Zagrebačkog kvarteta 27. studenog u HGZ-u u Zagrebu. Novo gostovanje Zagrebačkog kvarteta u Japanu dogovoreno je za ožujak i travanj 2008. godine.


Obljetnica Nikše Bareze

Nikša Bareza pripada generaciji hrvatskih glazbenika rođenih tridesetih godina, koji su se oblikovali na Muzičkoj akademiji pedesetih godina prošloga stoljeća i postali stožernim ličnostima hrvatskoga glazbenog života. Kompoziciju i dirigiranje diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kod Milana Sachsa i Lovre pl. Matačića. Tijekom više godina usavršavao se kod Hermanna Scherchena i Herberta von Karajana u Salzburgu. S bečkim stilom dirigiranja i simfonijskim opusom Antona Brucknera upoznao ga je Lovro pl. Matačić. Od 1972. do 1975. postavio je brojne operne produkcije u lenjingradskom Kirovu, od 1978. do 1981. u ciriškoj Operi, a od 1981. do 1990. djeluje kao šef dirigent Filharmonijskog orkestra u Grazu. Nastupio je u nizu produkcija milanske La Scale te dugi niz godina surađivao s Dubrovačkim ljetnim igrama i Splitskim ljetom, podjednako se bavivši opernom i koncertantnom glazbom. Dugogodišnji šef dirigent Simfonijskoga orkestra HRT–a, Nikša Bareza proslavit će 22. studenoga sedamdeseti rođendan izvedbom Missa solemnis Ludwiga van Beethovena, u povodu 180. obljetnice skladateljeve smrti. Na koncertu u KD Vatroslava Lisinskoga, s početkom u 19:30 sati, sudjelovat će Simfonijski orkestar i Zbor HRT–a, Akademski zbor Ivan Goran Kovačić te solisti Martina Komočar, sopran, Dubravka Šeparović–Mušović, mezzosopran, Tomislav Mužek, tenor, i Ante Jerkunica, bas.


Ponovni dolazak Ive Pogorelića

Nakon duljega vremena u Zagrebu ćemo opet imati priliku čuti pijanista Ivu Pogorelića. Dolazi nastupiti 23. studenoga u KD Vatroslava Lisinskoga, s početkom u 19:30 sati, u okviru ciklusa Crvena oktava, kao solist uz Zagrebačku filharmoniju pod ravnanjem mladoga hrvatskoga dirigenta i ravnatelja Opere HNK u Splitu Ivana Repušića, u izvedbi Rahmanjinovljeva 2. koncerta za glasovir i orkestar u c–molu, op. 18. Pored spomenutoga, što će zasigurno biti središte i vrhunac slušateljskoga očekivanja, na programu koncerta naći će se Suita iz Korkyre Brune Bjelinskoga te 1. simfonija u f–molu, op. 10 Dmitrija Šostakoviča.


Završni koncert Kvarteta tuba XL

Koncertom 3. prosinca u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu, s početkom u 20 sati, Kvartet tuba XL završit će ovogodišnju prvu sezonu ciklusa Aulos, koji je bio sastavljen od naizmjeničnih osam koncerata spomenutoga ansambla i Puhačkoga okteta Zagrebačke filharmonije. Taj će koncert doista biti poseban, jer će donijeti program osmišljen u cijelosti od skladbi hrvatskih autora, dijelom postojećih, dijelom onih koje će prigodice doživjeti praizvedbu. Bit će tu djela Dubravka Detonija, Vanje Lisjaka, Davora Bobića, Josipa Magdića, Mladena Tarbuka, Alfija Kabilja, Ivane Kiš te Sanje Drakulić.


Aziza Mustafa Zadeh u Lisinskome

Pijanistica i skladateljica Aziza Mustafa Zadeh, kraljevna jazza kako je euforično zovu u svjetskom tisku, rođena je u Bakuu, glavnome gradu Azerbajdžana. Sa sedamnaest godina pobijedila je na natjecanju Thelonious Monk u Washingtonu. Roditelji su joj bili poznati glazbenici. Otac, Vagif Mustafa Zadeh, također pijanist i skladatelj, poznat je po tome što je prvi ostvario spoj tradicionalne azerbajdžanske glazbe mugam i jazza, a majka Eliza bila je operna pjevačica. Aziza nastavlja putem koji je započeo njezin otac dodajući mugamu i jazzu elemente drugih glazbenih izričaja i stilova. Do sada je snimila devet albuma, odlično prihvaćenih među ljubiteljima glazbe i glazbenim kritičarima te osvojila nagrade Phono Academy i Echo. Pomalo neobičan izbor koncerta u okviru ciklusa Piano fortissimo Koncertne direkcije Zagreb zagrebačka će publika imati prilike poslušati 4. prosinca u KD Vatroslava Lisinskoga, s početkom u 19:30 sati.


Hrvatska glazba 20. stoljeća

Odjel za glazbu Matice hrvatske organizirao je znanstveni skup Hrvatska glazba u 20. stoljeću, koji će se u prostoru Matice hrvatske u Zagrebu održati od 22. do 24. studenoga. Voditelj projekta je Nikša Gligo, a u organizacijskome odboru sudjelovali su Nada Bezić, Eva Sedak, Erika Krpan, Davor Hrvoj, Grozdana Marošević i Naila Ceribašić. Skup će izlaganjima tijekom triju cjelodnevnih sesija obuhvatiti sva glazbena područja u 20. stoljeću, od klasične i tradicijske do jazz i popularne glazbe.


Pripremila Mirta Špoljarić

Vijenac 358

358 - 22. studenoga 2007. | Arhiva

Klikni za povratak