Vijenac 358

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

IZ OGRANAKA

ČAKOVEC

Ogranak Matice hrvatske Čakovec obilježio je stogodišnjicu rođenja hrvatskoga jezikoslovca Ljudevita Jonkea predavanjem održanim 7. studenoga u dvorani Matice hrvatske. Predavanja su održali dr. Marko Samardžija i dr. Stjepan Damjanović.


GRUDE

Šimićevi susreti najstarija su kulturna manifestacija na području Hercegovine i jedna od najstarijih u Bosni i Hercegovini. Ove godine Šimićevi susreti bilježe četrdeset i drugu obljetnicu. Nositelj kulturne manifestacije bila je općina Grude, a domaćin Osnovna škola Drinovci i rodno mjesto braće Šimića. U novije doba Matica hrvatska Grude, uz općinu Grude, suorganizator je aktivnosti vezanih uz taj kulturni događaj. Petoga studenoga u Gimnaziji Antuna Branka Šimića u Grudama započeli su Šimićevi susreti 2007. izložbom slika akademskog slikara Saše Šantića. Devetoga studenog u kinodvorani u Grudama održana je predstava Ante Tomića i Ivice Ivaniševića Anđeli pakla u izvedbi Šibenskoga kazališta, a 13. studenoga u Franjevačkoj galeriji u Širokom Brijegu otvorena je izložba slika Život u kutiji akademskog slikara Josipa Mijića. Prije izložbe održan je pjesnički recital Molitva na putu i predstavljena je knjiga na slovenskom jeziku Preobrazbe / Preobraženja autora Mile Pešorde. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru 14. studenoga predstavljeno je troknjižje Antona Lučića Tečevina i otklon / Dodiri, smjene / Veze ljudi, životinja i stvari. U Mostaru u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače, u organizaciji Društva hrvatskih književnika Herceg–Bosne, 16. studenoga Malkici Dugeč za knjigu U riječ unjedrena dodijeljena je nagrada Antun Branko Šimić. Nakon sv. mise za Antuna Branka i Stanislava Šimića, koju je u Župnoj crkvi u Drinovcima predvodio fra Šimun Šito Ćorić, u Osnovnoj školi u Drinovcima održana je svečana akademija u čast Antuna Branka i Stanislava Šimića. Predavanje o životu i djelu Antuna Branka Šimića održao je akademik Ante Stamać, književni tajnik Matice hrvatske. U umjetničkom dijelu programa nastupili su zbor Osnovne škole iz Drinovaca i klapa Bratovština.


KRIŽEVCI

U Visokom gospodarskom učilištu u Križevcima predavanje pod naslovom Reciklirano imanje – model održivog razvoja održao je 30. listopada Dražen Šimleša. Organizatori su predavanja križevački ogranak i Salon Matice hrvatske.


NOVA GRADIŠKA

U okviru Mjeseca hrvatske knjige Ogranak Matice hrvatske Nova Gradiška 23. listopada predstavio je drugi svezak velike monografije Hrvatska pisana kultura Josipa Bratulića i Stjepana Damjanovića. U prisutnosti članova stručnoga vijeća, učitelja i profesora hrvatskoga jezika, članova udruga iz kulture i članova Ogranka vrijednu knjigu predstavili su u prostoru Osnovne škole Ljudevita Gaja Nova Gradiška Stjepan Damjanović i Marko Samardžija.


NOVSKA


slika


Novljanske župe Sv. Luke Evnđelista i Bl. Alojzija Stepinca naslov je knjige novljanskoga ogranka, koju je uredio i tekstom popratio Željko Voborski, objavljene u biblioteci Zavičajna povijest.

Duško Lončar autor je memoarske trilogije eseja, govora i likovnih kolumni Živjeti s umjetnošću, objavljene u nakladi novljanskoga Ogranka, u biblioteci Zavičajni pisci, koju je potkraj listopada predstavio Marijan Jakubin.

Novljanski ogranak Matice hrvatske predstavio je 27. listopada knjigu Kazimira Oreškovića Običaji, objavljenu u biblioteci Zavičajni pisci. O knjizi je govorio Franjo Horvat.


OSIJEK

Osječki ogranak Matice hrvatske ponovno je otvorio svoj telefon za sva jezična pitanja na koja odgovaraju stručnjaci za hrvatski jezik. Jezični telefon na raspolaganju je svima, a odgovori na pitanja vezana uz hrvatski jezik mogu se dobiti na telefon 031–263–499 svakoga petka od 16 do 19 sati.

Slađe od čokolade naslov je knjige Dražene Pušetić, objavljene u izdanju osječkoga ogranka Matice hrvatske, koja je predstavljena 30. listopada u Klub–galeriji Magis. Predstavili su je Helena Sablić Tomić i Saša Drinić, a ulomke iz knjige čitala je Ljiljana Krička.


RIJEKA

Razred za povijest Ogranka Matice hrvatske u Rijeci organizirao je 22. listopada u Državnom arhivu u Rijeci povijesnu tribinu na kojoj je bila predstavljena knjiga Ante Cilige U zemlji velike laži, I. Knjigu su predstavili Goran Crnković, Vedran Bučar, Domagoj Petranović i Ninoslav Mogorović.

Izišao je časopis »Dometi«, br. 1–4/06, posvećen radu Vijeća za normu hrvatskoga standardnog jezika. U časopisu su objavljeni zapisnici sa sjednica s predgovorom predsjednika Vijeća akademika Radoslava Katičića i uvodnom riječju glavnog urednika Darka Dekovića.

Akademska mladež riječkoga ogranka organizirala je 27. listopada jednodnevni studijski izlet Putovima glagoljice po otoku Krku. Izletnici su posjetili Omišalj, samostane trećoredaca glagoljaša u Portu i na Glavotoku, grob akademika Branka Fučića na starome dubašćanskome groblju Sv. Apilonara, franjevački samostan na Košljunu, crkvu Sv. Lucije u Jurandvoru te Vrbnik.


SISAK

Osmoga studenoga u prostorijama Ogranka Matice hrvatske Sisak akademik Tonko Maroević i Slavko Jendričko predstavili su novi broj časopisa za književnost, kulturu i znanost »Riječi«. Temu broja priredila je Ivana Šojat–Kuči predstavljajući u svom izboru recentne priloge suvremenih francuskih novelista.


SKRADIN

U povodu Mjeseca hrvatske knjige skradinski i šibenski ogranci Matice hrvatske, Hrvatski studiji i Gradska knjižnica Jurja Šižgorića priredili su 23. i 24. listopada znanstveni skup o fra Stjepanu Zlatoviću, redovniku Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, koji je duhovno i znanstveno djelovao u 19. stoljeću.


SLAVONSKI BROD

Ogranak Matice hrvatske Slavonski Brod 12. studenoga u Spomen–domu Dragutina Tadijanovića predstavio je projekciju videozapisa i izložbu fotografija autora Dragutina Dumančića iz života Dragutina Tadijanovića i knjigu Nikole Šopa Knjiga vječne ljubavi / Pisma Dragutinu Tadijanoviću i Divni Denković. O knjizi je govorio Domagoj Petranović iz Naklade Ceres, a Pisma je predstavila Jasna Ažman, autorica programa.

Devetnaestoga studenoga brodski ogranak i Kazališno–koncertna dvorana I. B. Mažuranić u suradnji sa Centrom za kulturu i film August Cesarec, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, na godišnjicu pada Vukovara, 19. studenoga, organizirali su glazbeno–pjesničku večer posvećenu legendarnom vukovarskom ratnom novinaru Siniši Glavaševiću, koji je zarobljen, odveden i ubijen 19. studenoga 1991, te gradu Vukovaru, koji je 18. studenoga obilježio šesnaestu godišnjicu pada. Odabrane tekstove Sinišinih priča govorio je Rene Medvešek, a pjesmama ga je pratio kantautor Čedo Antolić.


VARAŽDINSKE TOPLICE

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske Varaždinske Toplice i pod pokroviteljstvom Varaždinske županije 3. studenoga održan je znanstveno–stručni skup U znaku Kukuljevićeva govora 1847, kojim je završena uspjela književna manifestacija Kukuljevićevi dani u Varaždinskim Toplicama 2007. Uglednim uzvanicima pozdravne riječi uputili su Miroslav Prstec, predsjednik Gradskoga vijeća i Renata Husinec, u ime Glavnoga odbora Matice hrvatske te u ime Ogranka Božena Filipan, predsjednica. Hrvoje Matković prikazao je Kukuljevića kao »osnivača Društva za povjesnicu jugoslavensku«, a Branimir Janković osvrnuo se na »zakonski čl. XIII. Hrvatskog sabora 1847. i na početak Kukuljevićeva organiziranog historiografskog rada«. Kukuljevićev saborski govor iz 1847. osvijetlila je s psihološkoga stajališta Božena Filipan pod motom »Od stanja našeg jezika i narodnosti ovisi naša budućnost« (I. K. S.). Damir Hrelja informirao je o »političkim spisima Ivana Kukuljevića u obiteljskom fondu Kukuljevića Sakcinskih u Državnom arhivu Varaždin«. Ranu nakladničku djelatnost Matice hrvatske u procesu formiranja hrvatske nacionalne svijesti prikazala je Patricija Marušić. Ljubomir Antić naslovio je svoje izlaganje Hrvatske katoličke misije, čuvari nacionalnog identita i hrvatskog jezika. Izlaganja su pratile projekcije relevantne dokumentacije i plakat s letkom Sabora Trojedne Kraljevine i preslikom br. 87 »Novina dalmatinsko–horvatsko–slavonskih«, a svi su sudionici primili presliku Kukuljevićeva saborskoga govora. Izlaganja su pobudila svestranu i plodonosnu raspravu pa je predloženo da sudionici pripreme pojedine dijelove svoje rasprave za objavljivanje.

Jednoglasno je prihvaćen prijedlog da se revijalni dio književne manifestacije i nadalje održava u listopadu, a znanstveni skup u svibnju uz Kukuljevićeve spomen–dane i prvi hrvatski politički govor. Zaključeno je da se pri Matici hrvatskoj Varaždinske Toplice osnuje Fond Ivan Kukuljević Sakcinski u svrhu uređenja spomen–područja Tonimir i potpore studentima znanstvenih područja koje je utemeljio Kukuljević te istraživačima Kukuljevićeva opusa.

Prikazani tematski skup upotpunili su prateći programi. Izložbu bibliofila Mladena Kezelea Ekslibrisi iz Kukuljevićeve Bibliografije hrvatske protumačio je i otvorio akademik Josip Bratulić. Drugi svezak knjige Pisana hrvatska kultura Josipa Bratulića i Stjepana Damjanovića predstavili su u ime izdavača Nikola Žulj, Božena Filipan, predsjednica Ogranka, i autor Josip Bratulić, koji se osvrnuo na značenje razdoblja prosvjetiteljstva i hrvatskoga narodnog preporoda.

Na grob Antuna Kukuljevića Sakcinskog položeni su spomen–vijenci, a uzvanici su razgledali i antički arheološki kompleks u topličkome parku.


A. Č.–K

Vijenac 358

358 - 22. studenoga 2007. | Arhiva

Klikni za povratak