Vijenac 357

Likovne umjetnosti

Akvarel Edwarda Leara u londonskoj dražbovaonici Sotheby's

Learov Dubrovnik

Akvarel Edwarda Leara u londonskoj dražbovaonici Sotheby's

Learov Dubrovnik

slika

Edward Lear (London 1812 – San Remo 1888) proveo je veći dio života putujući zemljama Mediterana i po Indiji. Svoja je zapažanja zabilježio u dnevnicima, pismima, a ponajviše na desetak tisuća akvarela i više od tri stotine ulja na platnu. Daroviti crtač, slikar, pjesnik, pripovjedač i glazbenik, objavio je četiri knjige stihova, dvije ilustrirane prirodoslovne knjige i šest putopisa. Odrasli i djeca pamte ga po brojnim šaljivim pjesmicama od pet stihova i čvrste strukture sa zadanim rimama, zvanim limerik, koje je ilustrirao duhovitim crtežima.

Na jednom od svojih brojnih putovanja na putu iz Malte preko Krfa do Trsta, Lear se zaustavio u Dubrovniku 5. i 6. svibnja 1866. Na akvarelu koji je tih dana naslikao i potpisao zabilježio je da je s istog položaja promatrao grad u 6 i 9 sati ujutro i u 5 popodne. Prvi put taj sam akvarel vidjela u galeriji The Fine Arts Society u Londonu 2000. i posudila ga za izložbu u galeriji Veleposlanstva RH u Londonu, gdje je bio središnji izložak među slikama britanskih slikara raznih generacija koje su slikali tijekom posjeta Hrvatskoj. Nakon toga galerija je prodala sliku nepoznatom kupcu, da bi se ovih dana ovaj lijepi i vrlo zanimljiv akvarel pojavio u katalogu dražbovaonice Sotheby's u Londonu, gdje će biti ponuđen na dražbi 22. studenog ove godine.

Zapazila sam da je autor kataloga krivo identificirao Ragusu kao istoimeni grad u Siciliji i u skladu s tim napisao katalošku jedinicu, ali je bilo kasno za ispravak, koji će usmeno iznijeti tek na dan dražbe.

Akvarele i crteže s putovanja Lear nije nikada nudio na prodaju, držao je da su to njegovi intimni zapisi i sigurno bi bio ugodno iznenađen kad bi nekim čudom mogao vidjeti da su mu oni, više nego slike na platnu, osigurali reputaciju jednog od najoriginalnijih pejzažista devetnaestoga stoljeća.


Flora Turner–Vučetić

Vijenac 357

357 - 8. studenoga 2007. | Arhiva

Klikni za povratak