Vijenac 357

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

IZ OGRANAKA

ĐAKOVO

Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu u listopadu je predstavljena knjiga Mladana Vidovića Lav u hrvatskoj Dalmaciji od prapovijesti do 21. stoljeća, objavljena u nakladi Matice hrvatske u Đakovu. Pod pokroviteljstvom vlade RH, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, a u organizaciji Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera iz Osijeka i Poljoprivrednoga fakulteta u Osijeku, predstavili su je mons. Andrija Šuljak i Tihomir Florjančić.


ILOK


slika


U suorganizaciji Matice hrvatske u Iloku, Muzeja grada Iloka, Gradske knjižnice i čitaonice Ilok te Filozofskoga fakulteta 20. i 21. listopada održana je redovita godišnja kulturna manifestacija kojoj je u središtu znanstveni skup posvećen hrvatskom književniku i leksikografu Juliju Benešiću. Tijekom VII. dvodnevnog znanstvenog skupa nastupili su znanstvenici koji se bave proučavanjem hrvatske kulturne, jezične, znanstvene i povijesne baštine Iloka, Slavonije i Srijema s posebnim osvrtom na književnika i jezikoslovca Julija Benešića. Otvaranje skupa započelo je izlaganjem Mate Batorovića o prof. Josipu Meštroviću i Muzeju grada Iloka, a tijekom dva dana izlagalo je šesnaest znanstvenika. U sklopu manifestacije Dani Matice hrvatske u Vukovarsko–srijemskoj županiji 26. studenoga u Osnovnoj školi Julija Benešića održan je Književni susret s piscem i predstavljene su knjige Mladena Kušeca Miris tajne, Potraga za bijajom i Pijetao koji je pao s neba.


IMOTSKI

U povodu Dana općine Podbablje i blagdana Svetoga Luke u prostorijama Općine na Kamenom Mostu 17. listopada otvorena je izložbu tridesetak knjiga koje su objavili autori rodom iz Podbablja i predstavljena treća knjiga poezije Vladislava Perića Jesen anđela, koja je objavljena u nakladi Matice hrvatske iz Imotskoga i HKD Napredak Split. Zbirka je ukrašena crtežima Martine Perić i autora, a predstavili su je recenzent Ivica Šušić i Mladen Vuković, stihove je govorio Ante Šućur.


KARLOVAC

U Gradskom kazalištu Zorin dom predstavljen je drugi ovogodišnji dvobroj »Svjetla«, časopisa za kulturu, umjetnost i društvena zbivanja karlovačkoga ogranka. Okupljene je pozdravio Ivan Pecoja, predsjednik ogranka Matice hrvatske, a novi dvobroj predstavili su Vladimir Cvitanović, glavni urednik časopisa, i članovi uredništva Mladen Muić, Vladimir Peršin i Igor Demeter.


NOVSKA

Fotomonografija Novljanske župe autora Željka Gašparovića i Željka Voborskog, objavljena u biblioteci Zavičajna povijest Ogranka Matice hrvatske Novska, predstavljena je u Pastoralnom centru Sv. Luke Evanđelista.


SAMOBOR

Ogranak Matice hrvatske Samobor i Dom kulture grada Preloga predstavili su 19. listopada u Pastoralnom centru bl. Alojzija Stepinca knjigu memoarske proze Ranke Novosel Međimurje moje malo.


SARAJEVO

Sedmi dani Matice hrvatske u Sarajevu održani su od 15. do 19. listopada. U galeriji Collegium artisticum 15. listopada otvorena je izložba slika fra Petra Perice Vidića, 16. listopada u Domu Oružanih snaga BiH održana je već tradicionalna Glazbena večer sarajevskih gimnazija, a na koncertu Ljubav, to si ti, 19. listopada u Narodnom pozorištu, uz pratnju glazbene skupine, nastupili su Radojka Šverko i Ivo Gamulin.


ŠIBENIK

U galeriji Gradske knjižnice Juraj Šižgorić otvorena je izložba More i okolo na kojoj se predstavilo sedmero autora, članova Likovnoga odjela Matice hrvatske Šibenik.


VINKOVCI


slika


U dvorani župe Sv. Euzebija i Poliona Ogranak Matice hrvatske Vinkovci predstavio je 11. listopada knjigu Istinska ljubav mons. Antuna Cirimotića iz Skopja. Knjigu su predstavili Dražen Švagelj, predsjednik vinkovačkoga ogranka Matice hrvatske, Ružica Pšihistal i autor.

Osamnaestoga listopada, u organizaciji Odjela za likovnu umjetnost vinkovačkoga ogranka Matice hrvatske, Vinkovčani su mogli vidjeti sedmu izložbu Grupe 1999, na kojoj su djela izložili članovi Grupe: Antun Babić, Dražen Bota, Suzana Bota, Branko Crlenjak, Želimir Fišić, Jadranka Letinić, Gordan Panić, Dubravko Sertić, Antun Smajić, Marko Šošić, Krešimir Zimonić i Ivica Zupković.

U Glazbenoj školi Josipa Runjanina, u sklopu 12. sezone Vinkovačke glazbene scene, nastupili su Marijana Matijević, sopran, i Silvija Ježić–Knežević, klavir, a na programu su bile arije i songovi iz poznatih mjuzikla i opera.

Treći dani Matice hrvatske u Vukovarsko–srijemskoj županiji u Vinkovcima započeli su 22. listopada u Kongresnoj dvorani Hotela Slavonija, gdje je Aleksandar Durman predstavio svoja sjajna otkrića vezana uz jedan od najzanimljivijih arheološko–povijesnih podataka Vukovarsko–srijemske županije – suvenir Vučedolske kulture Orion, glinenu posudu pronađenu prije trideset godina na mjestu tržnice u Vinkovcima, koja je nazvana po dominantnom zviježđu na njoj i čiji oslikani simboli predstavljaju prvo zabilježeno mjerenje vremena u Europi. Durman je dešifrirao simboliku najstarijega indoeuropskog kalendara, s prikazom zviježđa noćnog neba, i iznio pregršt novih teza o vučedolskoj kulturi što se 3000 godine prije Krista razvijala na desnoj obali Podunavlja, istodobno s civilizacijama staroga Egipta, Sumerskom kulturom i Trojom. Kalendar je istodoban sumerskom i egipatskom i nije njihova kopija, jer je uspostavljen na daleko sjevernijoj 45. paraleli, zasniva se na solarnim motivima raspoređenim u četiri pojasa koji pokazuju četiri godišnja doba. Središnji je motiv Orion, dominantno zviježđe zimskoga neba, čije je nestajanje s neba bilo i znak početka proljeća. U dvorani Ogranka Matice hrvatske Vinkovci 23. listopada predstavljena je knjiga Tončija Matulića Oblikovanje identiteta bioetičke discipline – Život u ljudskim rukama – Medicinsko prevrednovanje etičkih granica – Bioetički izazovi kloniranja. Predstavili su je Vladimir Dugalić i Tonči Matulić. Idućega dana Štefica Šarčević, Dražen Živić i Krešimir Bušić predstavili su knjigu fra Zlatka Špehara U sjeni Južnoga križa, objavljenu u nakladi vukovarskoga ogranka Matice hrvatske. Knjigu Bogdana Mesingera U susret Arijadni predstavili su 25. listopada Helena Sablić Tomić, Ružica Pšihistal i Bogdan Mesinger, a knjigu Dionizija Švagelja Eseji i studije III (V. knjiga Sabranih djela) predstavili su 26. listopada Ružica Pšihistal, Marko Landeka, Višnja Sorčik i Dražen Švagelj. U Koncertnoj dvorani Glazbene škole Josip Runjanin koncert pod nazivom Dopadljive stranice glasovirske literature održao je Vitomir Ivanjek, koji je u toj prigodi predstavio i CD Pušlec. U crkvi Sv. Euzebija i Poliona 28. listopada mons. Tadija Pranjić služio je svetu misu za sve poginule članove Matice hrvatske iz Vinkovaca, uz pratnju Crkvenoga pjevačkog zbora Sveta Cecilija iz Vinkovaca. Projekcija dokumentarnoga filma Antuna Smajića Persona grata, film o akademskom kiparu Antunu Babiću (Antun Babić, Antun Smajić) održana je 29. listopada u dvorani Ogranka.


VUKOVAR


slika


Treći dani Matice hrvatske u Vukovarsko–srijemskoj županiji svečano su otvoreni 22. listopada u dvorani Pastoralnoga centra Sveti Bono. Nakon polaganja vijenca kod Križa na ušću Vuke u Dunav i svete mise koju je vodio fra Zlatko Špehar Dane Matice hrvatske otvorili su Vlaho Bogišić, dopredsjednik Matice hrvatske, Štefica Šarčević, predsjednica Ogranka u Vukovaru i Dražen Švagelj, predsjednik Ogranka u Vinkovcima. Fra Zlatko Špehar kazao je kako Matica hrvatska ima mjesto u Vukovarsko–srijemskoj županiji, ima mjesto u svakom hrvatskom srcu te kako svi oni koji razmišljaju i vole svoj narod imaju i svoju Maticu. Nastupio je Crkveni zbor Sveta Cecilija iz Vukovara. Otvorena je izložba Pozdrav iz Vukovara, koju su priredili Zdravko Dvojković i Hrvatska likovna udruga Vukovar. Krešimir Bušić, Dragutin Pavličević, Štefica Šarčević i fra Zlatko Špehar predstavili su knjige Dragutina Pavličevića Istočno pitanje i Povijest Hrvatske (IV) izdanje). U Osnovnoj školi Dragutin Tadijanović i u Osnovnoj školi Mitnica 24. listopada održan je Književni susret s piscem Vladimirom Bakarićem. U Gimnaziji Vukovar Marko Samardžija održao je 25. listopada predavanje O identitetu hrvatskoga jezika. Iste su večeri u Pastoralnom centru Sveti Bono Marko Landeka i Višnja Sorčik predstavili knjigu Dionizija Švagelja Eseji i studije III (IV. i V. knjiga Sabranih djela). Dražen Živić i Miroslav Akmadža 26. listopada predstavili su Zbornik radova Instituta Ivo Pilar i održali predavanje Vukovar – hrvatska baština i perspektive razvoja. U Pastoralnom centru Sveti Bono održan je koncert Dopadljive stranice glasovirske literature i predstavljen je CD Pušlec autora Vitomira Ivanjeka – Vite i Glazbene škole Josipa Runjanina. Ovogodišnja je manifestacija Dani Matice hrvatske u Vukovarsko–srijemskoj županiji trajala do 30. listopada, kada su Štefica Šarčević i Krešimir Bušić, uz sudjelovanje zbora OŠ Dragutin Tadijanović, predstavili knjigu Placida Belavića Povijest samostana i župe vukovarske (Vatroslav Frkin) i »Vukovarski zbornik II«.


ZADAR

U izdanju Ogranka Matice hrvatske Zadar objavljena je nova zbirka poezije zadarskoga pjesnika Anđela Begonje s naslovom Vihdijadar.

Zbirka pjesama Sve do užeglih dubina autora Petra Baraća predstavljena je u organizaciji zadarskoga ogranka u dvorani Matice hrvatske. O knjizi su govorili Marko Vasilj, Božidar Šimunić te autor, a tekstove iz knjige čitala je dramska umjetnica Milena Dundov, uz pratnju Tonija Ikića na gitari.

Tragedije XVI. st., knjigu iz Matičine biblioteke Stoljeća hrvatske književnosti, predstavili su 25. listopada u dvorani zadarskoga ogranka Josip Lisac, Vanda Babić i Slobodan Prosperov Novak, priređivač knjige.


ZAPREŠIĆ

Uz Dan grada Zaprešića i otvaranje Mjeseca hrvatske knjige u suradnji s Knjižnicom Ante Kovačić Ogranak Matice hrvatske Zaprešić predstavio je 16. listopada u Gradskoj vijećnici grada Zaprešića Zaprešićki godišnjak 2005–2006. za Grad Zaprešić i općine Brdovec, Bistra, Dubravica, Luka, Marija Gorica i Pušća. Godišnjak su predstavili Marija Ledinski Anić, potpredsjednica Skupštine Zagrebačke županije, Željko Turk, gradonačelnik Zaprešića, povjesničarke Mira Kolar i Agneza Szabo, Alojz Jembrih, predsjednik društva Kajkaviana, i urednik Stjepan Laljak, a u umjetničkom programu sudjelovali su kantautorica Lidija Bajuk, violinisti Leopold i Ante Stašić te dramski umjetnik Joško Ševo.

Zaprešićki ogranak i Gradska knjižnica Ante Kovačić pripremili su 23. listopada u Gradskoj vijećnici deseti Dan kajkavske kulturne baštine pod naslovom Kinč osebujni, tema kojeg je bila Starinske zdravice, napitnice i čestitke. Sudjelovali su glumac Vid Balog, kantautorica Dunja Knebl, članovi udruge Bistrajnski potepuhi, muški zbor KUD–a Januševec iz Brdovečkoga prigorja pod vodstvom Branka Blaževića, Stjepan Ostreš, Alojz Šoštarić i Josip Bočak–Janjček, Mirko Ivanjek, predstavnik Društva Kajkaviana, udruga Muži zagorskoga srca iz Zaboka i voditelj Stjepan Laljak. U toj su prigodi dramski umjetnik Vid Balog i Ivo Lukić proglašeni dobrotvorima Matice hrvatske u Zaprešiću.

Dvadeset i petu godišnjicu otkrivanja spomenika Augustu Šenoi i Kamenim svatovima, zaprešićki je ogranak 20. listopada obilježio manifestacijom Šenoi u spomen, Jablanovec, 1982–2007. Ispod Kamenih svatova na Zagrebačkoj gori cvijeće na Šenoin spomenik položili su Stjepan Laljak, u ime Matice hrvatske, akademik Nikola Batušić, tajnik Razreda za književnost HAZU, akademik Stjepan Babić u ime DHK, Željko Turk, gradonačelnik Zaprešića, Ivica Blažić, dogradonačelnik Zaprešića i Vlado Dudković, predsjednik Mjesnoga odbora Jablanovca te Marija Šenoa, udovica Zdenka Šenoe. U umjetničkom su dijelu programa sudjelovali Zlatko Vitez, Puhački orkestar Zaprešić, Kuburaška udruga Kameni svati, KUD Jablanovec i Fašnička udruga Preštimanci, učenici PŠ Jablanovec.


ŽUPANJA

U sklopu manifestacije Dani Matice hrvatske u Vukovarsko–srijemskoj županiji 25. listopada u Osnovnoj školi Ivana Kozarca održan je Književni susret s piscem i predstavljene su knjige Mladena Kušeca Miris tajne, Potraga za bijajom i Pijetao koji je pao s neba.


A. Č.– K.

Vijenac 357

357 - 8. studenoga 2007. | Arhiva

Klikni za povratak