Vijenac 354

Kulturni info

KULTURNI INFO

Suvremena hrvatska umjetnost u New Delhiju

Suvremena hrvatska umjetnost u New Delhiju

slika

Zagreb, 26. rujna Izložba Suvremena hrvatska umjetnost otvorena je u New Delhiju pod pokroviteljstvom hrvatskoga i indijskoga ministarstva kulture.

Na izložbi, ostvarenoj na temelju Programa kulturne razmjene dvaju ministarstava, predstavljena su 73 rada 26 umjetnica i umjetnika različitih naraštaja, poetika i podrijetla.

Hrvatski ministar kulture Božo Biškupić u predgovoru kataloga izložbe napominje kako izložba suvremene hrvatske umjetnosti u Indiji pridonosi produbljivanju uzajamnog poznavanja kultura dviju država te na osnovi Programa kulturne razmjene čvršćim kulturnim vezama u svim umjetničkim područjima.

Kustosica izložbe i urednica kataloga povjesničarka je umjetnosti Jerica Ziherl, ravnateljica Muzeja Lapidarium i voditeljica Galerije Rigo, Novigrad-Cittanova.

Izložbu, koja će biti otvorena do 16. listopada, organizirali su lalit kala Akademi, National Academy of Art New Delhi, Muzej-Museo Lapidarium Novigrad-Cittanova, a suorganizatori Hrvatsko veleposlanstvo u Indiji i Indian Council for Culture Relations New Delhi uz novčanu potporu i pokroviteljstvo Ministarstva kulture RH.


Preminuo Nenad Turkalj

slika

Zagreb, 24. rujna Glazbeni kritičar, operni redatelj i dramaturg Nenad Turkalj preminuo je u 84. godini u Zagrebu nakon duge i teške bolesti.

Rođen je 1923. u Zagrebu. Od 1948. piše glazbene, filmske i kazališne kritike, a od 1950. postaje glazbenim urednikom na Radiju Zagreb. Kao glazbeni kritičar u početku pedesetih objavljuje glazbene kritike u »Narodnom listu«, »Vjesniku« i »Telegramu«.

U početku sedamdesetih Turkalj obnaša dužnost direktora Muzičkog biennala Zagreb, a 1973. preuzima mjesto programskog direktora tek otvorene Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, gdje djeluje do odlaska u mirovinu 1982.

Turkalj je bio dramaturg Opere zagrebačkog HNK od 1985. do 1989. Napisao je nekoliko tekstova za kantate Ive Kirigina i Borisa Papandopula, autor je libreta za opere Ketnervilski duh B. Papandopula, Richard III I. Kuljerića i Karolina Suhodolska M. Miletića. Godine 1985. režira u Zagrebačkoj operi Verdijeva Trubadura, koji je do danas na redovitu repertoaru, zatim Puccinijevu La Bohčme 1991. te Verdijevu Aidu 1997.

Najpoznatije su mu knjige Historija muzike, Sto opera, 125 opera i Prema glazbi.

Turkalj je u dva navrata bio predsjednik Hrvatskoga društva skladatelja. Dobitnik je nagrade Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića, nagrade Josip Andreis te Porina za životno djelo 2004. za prinos hrvatskoj glazbenoj publicistici.


Karaula i Trešeta u Kopenhagenu

slika


Kopenhagen, 20. rujna Hrvatski filmovi Karaula i Trešeta, nagrađivani na mnogim svjetskim festivalima, na programu su i petoga međunarodnog filmskog festivala, koji se u danskoj prijestolnici održava od 20. do 30. rujna.

Filmove Karaula Rajka Grlića i Trešeta Dražena Žarkovića i Pave Marinkovića danska će publika moći pogledati na četiri projekcije. TV-film Trešeta prebačen je na 35-milimetarsku vrpcu na inicijativu Festivala igranog filma u Puli. Osvojio je glavnu nagradu na festivalu u Bukureštu, nagradu ekumenskog žirija festivala Mannheim-Heidelberg, a na festivalu u Bergamu osvojio je drugu nagradu.

Na 23. međunarodnom festivalu Festroia u Setubalu u Portugalu film Karaula Rajka Grlića osvojio je tri nagrade: glavnu nagradu festivala, Zlatnog delfina za najbolji film, Srebrnog delfina za najboljega redatelja te nagradu Međunarodne udruge filmskih kritičara FIPRESCI.

Na najvećem danskom filmskom festivalu bit će prikazano 147 filmova, i to uglavnom iz europske produkcije. Jedanaest najkvalitetnijih filmova, prema ocjeni međunarodnoga žirija, ulazi u uži izbor za nagradu Zlatni labud, koja se dodjeljuje u šest kategorija.


Hrvatski fimski festival u New Yorku

slika

New York, 14. rujna – Prikazivanjem igranog filma Ta divna splitska noć redatelja Arsena Ostojića u New Yorku je započeo Hrvatski filmski festival, gdje se američkoj publici predstavilo dvadesetak igranih, dokumentarnih i animiranih filmova iz novije hrvatske produkcije te retrospektiva videoarta vodećih hrvatskih umjetnika.

Hrvatski filmski festival u New Yorku održava se u organizaciji zaklade The Doors Art i uz pomoć Ministarstva kulture RH te niza sponzora. Projekcije filmova održavaju se u kinima Tribeca Cinemas i u Muzeju pokretnih slika u New Yorku, a u okviru otvaranja festivala održan je i koncert rock-skupine Svadbas, poznate i po filmskoj glazbi, u klubu Knitting Factory.

Selektor festivala filmski je kritičar Jurica Pavičić, koji je na otvaranju kazao kako je svojim izborom želio pokazati preporod koji u posljednjih pet, šest godina doživljava hrvatska kinematografija. Na programu njujorške smotre bili su i igrani filmovi Put lubenica Branka Schmidta, Volim te Dalibora Matanića, Tu Zrinka Ogreste, Armin Ognjena Sviličića, Moram spavat, anđele Dejana Aćimovića, Ajde, dan... prođi… Matije Klukovića; te desetak kratkih igranih, dokumentarnih i animiranih filmova.

U Muzeju pokretnih slika u New Yorku održana je retrospektiva videoradova sedam hrvatskih umjetnika – Dalibora Martinisa, Sanje Iveković, Lade Sega, Alena Floričića, Tomislava Brajnovića, Nemanje Cvijanovića i Davida Maljkovića, koja pokriva gotovo četrdeset godina videoarta u Hrvatskoj. Radove je odabrao Branko Franceschi, direktor Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.

Vijenac 354

354 - 27. rujna 2007. | Arhiva

Klikni za povratak