Objavljeni finalisti za Njemačku književnu nagradu
Njemačka Mjesec dana prije predaje Njemačke književne nagrade 2007, objavljen je popis šestoro finalista.
Kako je javio Burzovni savez njemačkoga knjižarstva, nominirani su Die Mittagsfrau Julie Franck, Das bin doch ich Thomasa Glavinica, Abendland Michaela Köhlmeiera, Böse Schafe Katje Lange-Müller, Der Mond und das Mädchen Martina Mosebacha i Wallner beginnt zu fliegen Thomasa von Steinaeckera. Tko će odnijeti glavnu nagradu vrijednu 25.000 eura (petoro finalista dobivaju po 2.500 eura), znat će se 8. listopada, uoči otvaranja Frankfurtskog sajma knjige. Sedmeročlani žiri proteklih je mjeseci odlučivao između 117 naslova, a izabranih šest romana pokazuje, kako je rekla glasnogovornica žirija, »neobično bogatstvo« ovogodišnje književne sezone. Nagrada koja se dodjeljuje romanu godine na njemačkom jeziku, zamišljena kao neka vrsta njemačkog pandana Bookeru, predaje se od 2005, a prošle ju je godine dobila Katharina Hacker za roman Die Habenichtse.
Počasna nagrada Joan Didion
SAD Joan Didion, spisateljica najpoznatija po memoarima The Year of Magical Thinking, bit će nagrađena počasnom medaljom Nacionalne književne nagrade za poseban prinos američkoj književnosti.
Novinarka Terry Gross dobit će pak Nagradu za izniman prinos američkoj književnoj zajednici. Obje je dobitnice objavila Zaklada nacionalne književne nagrade, neprofitna organizacija koja ove godine po 58. put predaje Nacionalne književne nagrade. »Obje su žene neustrašive u svom propitivanju i njihova su saznanja odredila naše shvaćanje Amerike i američkih pisaca desetljećima«, stoji u obrazloženju Zaklade. Joan Didion i Terry Gross nagrade će dobiti na godišnjoj svečanosti Nacionalne književne nagrade, koja će se održati 14. studenoga u New Yorku.
Predstavljen frankfurtski program
Njemačka Frankfurtski sajam knjige ove će se godine otvoriti i političkim raspravama, najavio je direktor najvećega svjetskog sajma knjige, Juergen Boos, prigodom predstavljanja ovogodišnjega programa.
Nakon što je sajam godinama percipiran kao event, ove godine na programu je neobično mnogo političkih i kulturnopolitičkih tema, rekao je Boos, primjerice simpozij Za otvorenu Europu, rasprava o političkoj odgovornosti pisca u povodu godišnjice ubojstva novinarke Ane Poliktovskaje, ili međunarodni kongres alfabetizacije LitCam, dok je dalje težište sajma Budućnost obrazovanja. I ove godine Frankfurt ruši rekorde, pa je za trinaest sajamskih dvorana već prijavljeno 7.275 izlagača iz više od sto zemalja, među njima prvi put nakon više godina Peru i Nikaragva. Gost 59. frankfurtskog sajma je Katalonija, koja u Frankfurt dolazi s oko dvjesto pisaca. Inače, u Kataloniji se vodila žestoka polemika oko pitanja trebaju li je u Frankfurtu predstavljati samo pisci na katalonskom ili i katalonski pisci koji pišu na kastiljskom. Sajam očekuje i sličan broj posjetitelja kao lani, kad ga je posjetilo 286.000 ljudi.
Cormac McCarthy dobio najstariju britansku nagradu
SAD / Velika Britanija Nakon Pulitzerove nagrade, američki autor Cormac McCarthy dobio je i najstariju britansku književnu nagradu, Memorijalnu nagradu Jamesa Taita Blacka za beletristiku.
The Road, priča o ocu i sinu u postapokaliptičkoj Americi, nagrađena je kao roman godine s 10.000 funti, a nagrada je predana na Edinburškom međunarodnom književnom festivalu. Byron Rogers nagrađen je u kategoriji biografije za knjigu o velškom pjesniku R. S. Thomasu. Sveučilište Edinburgha nagradu u dvije kategorije dodjeljuje od 1919. u čast izdavača Jamesa Taita Blacka, a među ranijim su dobitnicima bili i D. H. Lawrence i E. M. Forster. The Road, deseti roman 74-godišnjeg pisca, nagrađen je četiri mjeseca nakon što je dobio i Pulitzerovu nagradu u kategoriji beletristike. Ostali finalisti za nagradu Jamesa Taita Blacka bili su Sarah Waters, Ray Robinson, James Lasdun, Chimamanda Ngozi Adichie i Alice Munro.
Objavljen širi izbor za Prix Goncourt
Francuska Poznata imena dominiraju dugim popisom finalista za najpoznatiju francusku književnu nagradu, Prix Goncourt.
Na popisu petnaest knjiga, izabranih od 493 nova francuska izdanja, ne nalazi se pak bestseler Yasmine Reze o francuskom predsjedniku Nicolasu Sarkozyju L’aube le soir ou la nuit. U prvi krug za nagradu ušli su pisci poput Amelie Nothomb sa Ni d’Eve ni d’Adam, Pierre Assouline s Le portrait, Philippe Claudel s Le rapport de Brodeck, Olivier Adam, koji je 2005. bio u užem izboru za Goncourt, sa A l’abri de rien i Vincent Delecroix sa La chassure sur le toit. Što se izdavačkih kuća tiče, vodi Gallimard, čijih je četvero autora na popisu, a ova je kuća izdala i knjigu Les Bienveillantes Jonathana Littella, koji je pobijedio prošle godine. Između 25. listopada i 13. studenoga u Francuskoj će, kao svake književne jeseni, biti predane i nagrade Prix Femina, Prix Médicis, Prix Interallié i Grand prix du roman de l’Académie française.
Iva Krtalić Muiesen
Klikni za povratak