Vijenac 352

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Objavljen popis finalista Bookera

Objavljen popis finalista Bookera

slika

Velika Britanija Devet godina nakon što je osvojio najpoznatiju britansku književnu nagradu, Ian McEwan opet je na popisu finalista za Booker.

Autor, koji je 1998. pobijedio s Amsterdamom, a zatim je nominiran još dva puta, u konkurenciji je s romanom On Chesil Beach, pričom o prvoj bračnoj noći mladoga para početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća. Uz McEwana na popisu su pisci koji su prvi put nominirani: Nicola Barker s Darkmans, Anne Enright s The Gathering, Mohsin Hamid s The Reluctant Fundamentalist, Indra Sinha s Animal’s People i Lloyd Jones s Mister Pip, romanom o djevojčici na ratom zahvaćenu pacifičkom otoku, nagrađenom nagradom Commonwealtha za knjigu godine. Laureat nagrade vrijedne 50.000 funti, koja se dodjeljuje najboljem romanu Velike Britanije, Irske i Commonwealtha iz protekle godine, bit će objavljen 16. listopada. Nagradu je prošle godine dobila indijska književnica Kiran Dessai s romanom The Inheritance of Loss.


Kleistova nagrada Wilhelmu Genazinu

slika

Njemačka Wilhelm Genazino, jedan od najpoznatijih njemačkih suvremenih romanopisaca, dobitnik je Kleistove nagrade za 2007.

Rođen 1943. u Mannheimu, Genazino je počeo kao novinar u satiričkom listu »Pardon«, a 1977. objavio je prvi dio tzv. Abschaffel-trilogije o životu maloga činovnika, po kojoj je postao poznat. Od 2000. objavio je romane Ein Regenschirm für diesen Tag, Eine Frau, eine Wohnung, ein Roman i Die Liebesblödigkeit. Ove godine Genazinu je dodijeljena i nagrada Corine za beletristiku za roman Mittelmäßiges Heimweh, a prije tri godine dobio je i najvažniju njemačku književnu nagradu Georga Büchnera. Kleistova nagrada, vrijedna 20.000 eura, bit će mu predana u studenome u Berlinu. Među dosadašnjim dobitnicima su Bertolt Brecht, Robert Musil, Heiner Müller, Alexander Kluge, Daniel Kehlmann.


Umro Francisco Umbral

slika

Španjolska Francisco Umbral, jedan od najpoznatijih španjolskih suvremenih pisaca, umro je u 72. godini od srčanog udara.

Autor osamdesetak knjiga – romana, biografija i zbirki ogleda – Umbral je od 1990. pisao i popularnu kolumnu u dnevniku »El Mundo«. Rođen 1935. u Madridu, nadahnuće je često tražio u životu glavnoga grada Španjolske. Među najpoznatijim knjigama iz Umbralova opsežna djela su Las ninfas (1975), Mortal y rosa (1975), La noche que llegué al Café Gijón (1977), Trilogía de Madrid (1984), Madrid 1940: Memorias de un joven fascista (1993) i El socialista sentimental (1999), a posljednju knjigu Amado siglo X, objavio je u ožujku. Umbral je 2000. dobio najvažniju nagradu španjolskoga govornog područja, Cervantesovu.


Nagrada Juan Rulfo del Pasu

slika

Meksiko Meksički autor Fernando del Paso dobitnik je ovogodišnje nagrade Juana Rulfa.

Rođen 1935. u Ciudad de Méxicu, Del Paso je najpoznatiji po romanima José Trigo (1966), Palinuro de México (1977) i Noticias del Imperio (1987). Osim romana, autor je i kazališnih komada, primjerice La muerte se va a Granada, koji se temelji na smrti Federica Garcíe Lorce, kao i knjiga za djecu te eseja. Živio je u Londonu i Parizu, gdje je bio ataše za kulturu u meksičkom veleposlanstvu, a poslije i generalni konzul. Del Paso je 1982. dobio nagradu Rómula Gallegosa za roman, a 1991. meksičku Nacionalnu nagradu. Među dosadašnjim su dobitnicima nagrade, oko čijega se imena vodi polemika s nasljednicima Juana Rulfa, Nicanor Parra, Eliseo Iego, Augusto Monterroso, Rubem Fonseca.


Umro Ulrich Plenzdorf

slika

Njemačka Pisac Ulrich Plenzdorf, u bivšoj Njemačkoj DR najpoznatiji po romanu Die neu-

en Leiden des jungen W., umro je u 72. godini.

Plenzdorf je i autor scenarija za poznati film Die Legende von Paul und Paula, dok je 1995. primio najpoznatiju njemačku televizijsku nagra-

du Adolfa Grimmea za scenarij za seriju Liebling Kreuzberg. Rođen je 1934. kao sin strojara u Berlinu, Plenzdorf je nakon studija filma radio kao scenarist i dramaturg. Njegov komad Die neuen Leiden des jungen W. premijerno je izveden 1972, a godinu poslije objavljen je kao roman. Priča je to o učeniku Edgara Wibeaua, koji bježi od kuće i doživljava kratku fazu slobode, koju su kritičari hvalili kao vjeran opis života istočnonjemačke mladeži. Roman je bio bestseler i u zapadnoj Njemačkoj, ukupno je prodan u četiri milijuna primjeraka i preveden na tridesetak jezika.


Taslima Nasreen opet na udaru radikala

slika

Indija Spisateljica Taslima Nasreen, koja zbog prijetnji smrću koje je primila u svojoj domovini Ban-gladešu, živi u egzilu, i u Indiji je bila žrtva napada radikalnih muslimana.

Autoricu poznatu po kritici islama, za vrijeme javnog čitanja u državi Andhra Pradesh, napalo je tridesetak pripadnika lokalne muslimanske stranke. Nasreen je još 1994. preselila u Švedsku nakon učestalih prijetnji fundamentalista. Iste je godine od Europskog parla-menta dobila nagradu Andreja Saharova za duhovnu slobodu. Nakon povratka u domovinu opet je bila na meti napada, a dio njezinih knjiga u Bangladešu je zabranjen. Od 2005. živi u Kalkuti.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 352

352 - 13. rujna 2007. | Arhiva

Klikni za povratak