Vijenac 352

Fotografija

U FOKUSU

Dostojanstveni spomenici

U FOKUSU

Dostojanstveni spomenici

slika

Berlin U Galeriji Huberta Schwarza može se do 15. rujna vidjeti izbor radova iz tridesetogodišnje karijere berlinskoga fotografa Manfreda Hamma (1944). Izložba Magija praznog prostora okuplja niz njegovih fotografija povijesne arhitekture s kraja 19. stoljeća, iz vremena vrhunaca industrijske ere. Gradske kavane, čeličane, tekstilni pogoni, crkve, željeznički kolodvori, zabilježeni su bez ljudi. Njihovim ispraženjenim prostorima ispunjenim magičnom tišinom ipak kao da odjekuje žamor ljudi koji su u njima nekad boravili, ili tek trenutno ne borave, prepuštajući riječ samoj arhitekturi, koja ponovno dobiva nešto od izvornoga sjaja i dostojanstva povijesnog svjedočanstva.


Poetika akcijskih filmova

slika

Dublin Finska umjetnica Liisa Lounila pred-stavlja se prvi put irskoj pub-lici samostal-nom izložbom u Galeriji foto-grafija. Koristeći se metodama holivudskih akcijskih filmova, Lounila digitalno projicira niz zaustavljenih kadrova istoga trenutka zahvaćenog nizom susljednih perspektiva, bombardirajući promatrača istrzanim bljeskovima slika. Radnja varira: blazirana mladež banči, opija se, flertuje, bljuje kokice... Praćene zvukovima elektro-gotik-ambijent-elektronske glazbe projekcije se doimaju energičnim, eteričnim i istovremeno iznimno zabavnim. Mlada umjetnica (1976, Helsinki) već je prepoznata na međunarodnoj umjetničkoj sceni, a njezine su provokativne projekcije predstavljene na bijenalima u Veneciji i Istambulu prepoznate kao intrigantno istraživanje prostora između statične i pokretne slike. Izložba se može posjetiti do 19. rujna.


Odmak od feminističkog pristupa

slika

Winterthur (Švicarska) Do 14. listopada u Muzeju foto-grafije u Winterthuru može se pogledati izložba Prema novoj lakoći, koja radovima dvadesetak umjetnica, me-đu kojima su i Nan Goldin, Annette Messager, Marthe Rosler, Tacite Dean, želi propitati značenje ženske umjetničke fotografije danas, u odnosu na proteklih četrdeset godina. Dok su u tom razdoblju radovi žena fotografkinja bili snažno vezani uz problematiku identiteta i roda te analizu moći, namećući se dominantnoj, muškoj sceni, ova izložba, okupljajući radove umjetnica različitih generacija, poetika i pristupa, znači odmak od takvih rigidnih feminističkih zasada otvarajući put za novo čitanje njihovih radova.


Kina u očima mladih autora

slika

3030: New Photography in China, Gu Zheng i Ou Ning, 3030 Press, Shanghai, 2006.

Novi naraštaj kineskih fotografa predstavljen je u knjizi 3030: Nova fotografija u Kini. Trideset predsta-vljenih autora mlađih od trideset godina, od međunarodno afirmiranih fotografa i fotoreportera do videoumjetnika i blogera, otkrivaju raznolikost stilova koji odražavaju utjecaje tradicije i politike, ali i stranih medija i kineske pop-kulture. Glavno je nadahnuće većine fotografa život u velikim kineskim gradovima Guangzhou, Šangaju, Pekingu. Autori knjige su Gu Zheng, profesor fotografije na Sveučilištu Fudan u Šangaju, i Ou Ning, umjetnik i kustos.


Maša Štrbac

Vijenac 352

352 - 13. rujna 2007. | Arhiva

Klikni za povratak