Vijenac 349

Filatelija

Filatelija: Motivi prigodnih maraka

Priča o Zagrebu

Autorica Dubravka Zglavnik-Horvat, dizajnerica, dimenzije 29,82 x 35,50 mm, naklada 200.000, datum izdanja 31. svibnja 2007.

Filatelija: Motivi prigodnih maraka

Priča o Zagrebu

slika

Autorica Dubravka Zglavnik-Horvat, dizajnerica, dimenzije 29,82 x 35,50 mm, naklada 200.000, datum izdanja 31. svibnja 2007.

Tekst o stogodišnjici Muzeja grada Zagreba objavljen u deplijanu koji prati izdanje marke napisla je Željka Kolveshi. Muzej grada Zagreba, najveći gradski muzej u Republici Hrvatskoj, osnovan 1907, od 1947. nalazi se u spomeničkom kompleksu negdašnjega samostana opatica klarisa iz 17. stoljeća, u ulici koja je prema njima nazvana Opatička. S ulice se prolaznicima otvara pogled na pročelje zgrade Muzeja oslikano iluzionističkim zidnim slikarijama, prozorima, kao znakovima izolacije redovnica klarisa zbog stroge klauzure (što je i motiv iskorišten pri oblikovanju marke). Povijesno slojevit arhitektonski kompleks Muzeja, koji, uz zgradu samostana, čini i srednjovjekovna kula iz 13. stoljeća, spremište kraljevine – žitnica iz 17. stoljeća – i pučka škola iz prve polovice 19. stoljeća, u cijelosti je obnovljen te se prostire na 6000 četvornih metara. Radovi na obnovi te cjeline (1993–1998) omogućili su prvi put sustavno, višegodišnje arheološko istraživanje terena unutar povijesne jezgre Zagreba. Nalazi su otkrili prapovijesna i ranosrednjovjekovna naselja i potvrdili kontinuitet života u gradu i predstavljeni su in situ. Suvremeno koncipiran, novi stalni postav u obnovljenu zdanju Muzeja otvoren je 1998.

Posjet Muzeju grada Zagreba pravi je doživljaj za upoznavanje identiteta i kulturne baštine grada; to je priča o gradu i njegovim stanovnicima tijekom povijesti, od pretpovijesti do današnjih dana. Različiti aspekti života u gradu interpretirani su atmosferom povezanih kronoloških i tematskih cjelina. Stalni postav slijedi kronološko-tematske sadržaje okupljene u 45 tema, a kao posebna cjelina izdvojene su zbirke darovane gradu Zagrebu. Da bi doživljaj predstavljenih različitih sadržaja bio što potpuniji, obogaćen je i primjerenom zvučnom kulisom, a izložbene dvorane s temama iz 20. stoljeća uključuju i izvorne audio, filmske i TV-zapise.

Brigu o posjetiteljima Muzej iskazuje dinamikom atraktivnih programa vlastitih i gostujućih izložbenih projekata, nakladničkom djelatnošću, otvorenošću za suradnju s građanima, već tradicionalnim događanjem Žive slike koji prati pokladne dane, kada kostimirani likovi iz zagrebačke povijesti preuzimaju Muzej. Iznimno važan dio muzejske aktivnosti odvija se putem stalnog edukativnog programa muzejsko-pedagoške radionice namijenjena djeci različite dobi. Muzej osobito skrbi i za posjetitelje s posebnim potrebama. Posjet Muzeju moguć je invalidima u kolicima, slabovidnim i gluhoslijepim osobama kojima u razgledanju muzejskog postava pomažu mobilni telefoni i katalog tiskan Brailleovim pismom.

Godine 1997. Muzej grada Zagreba dobio je nagradu Grada Zagreba za obnovljeni muzej. Arhitekt Željko Kovačić primio je nagradu Udruženja arhitekata Bernardo Bernardi za oblikovanje stalnoga postava Muzeja. Godine 2000. Muzej grada Zagreba nominiran je za nagradu za europski muzej godine, najugledniju muzejsku nagradu koju dodjeljuje Europski muzejski forum.

Marka je izdana u arku od 20 maraka, a izdana je i prigodna omotnica prvoga dana (FDC).


Priredila Sandra Cekol

Vijenac 349

349 - 19. srpnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak