Vijenac 348

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Nagrada IMPAC Peru Pettersonu

Nagrada IMPAC Peru Pettersonu

slika

Irska Norveški autor Per Petterson dobitnik je najvrednije književne nagrade za beletristiku na engleskom, Međunarodne nagrade IMPAC Dublin.

Petterson je 12. izdanje nagrade, koju predaju gradsko vijeće Dublina i dablinski glavni stožer američke kompanije IMPAC, i koja je vrijedna 100.000 eura, dobio za roman Out Stealing Horses, koji je na engleski prevela Anne Born, koja također dobiva dio nagrade. Roman, već nagrađen »Independentovom« nagradom za stranu beletristiku prošle godine, govori o 67-godišnjem norveškom udovcu, čiji slučajan susret s osobom iz mladosti budi niz bolnih uspomena. Petterson je pobijedio u konkurenciji u kojoj su bili i J. M. Coetzee, Salman Rushdie i Julian Barnes. Popis finalista sastavljen je iz ukupno 138 nominiranih romana iz 49 zemalja. Prošlogodišnji je dobitnik IMPAC-a bio Irac Colm Toibin s romanom The Master.


Princ od Asturije Amosu Ozu

slika

Španjolska Izraelski pisac Amos Oz dobitnik je ugledne španjolske Nagrade Princa od Asturije u kategoriji književnosti.

68-godišnji »majstor hebrejske proze«, kako ga je nazvao žiri, pobijedio je u jakoj konkurenciji, u kojoj su bili i Kanađanka Margaret Atwood, Talijan Antonio Tabucchi i Albanac Ismael Kadare. Žiri nagrade u obrazloženju je osobito istaknuo Ozov angažman u izraelsko-pales-tinskom dijalogu. Nagrada Princa od Asturije dotirana je s 50.000 eura, a svake se godine predaje u osam kategorija. Smatra se nekom vrstom španjolskog Nobela, a na posebnoj jesenskoj ceremoniji u Oviedu predat će je španjolski prestolonasljednik Felipe. Inače, u kategoriji umjetnosti, nagradu je dobio Bob Dylan.


Mirovna nagrada Saulu Friedländeru

slika

Njemačka Izraelski povjesničar Saul Friedländer ovogodišnji je dobitnik Mirovne nagrade njemačkog knjižarstva, javljeno je iz Burzovnoga saveza njemačkih knjižara.

Nagrada, vrijedna 25.000 eura, 74-godišnjem Friedländeru bit će predana na Međunarodnom frankfurtskom sajmu knjige 14. listopada. Friedländer je pod imenom Pavel Friedländer rođen 1932. u Pragu, a njegova je obitelj nakon njemačke okupacije emigrirala u Francusku. Ondje je mladi Friedländer preživio kao učenik internata i kršteni katolik pod imenom Paul-Henri Ferland, dok su njegovi roditelji ubijeni u Auschwitzu. Nakon rata Friedländer je emigrirao u novoosnovani Izrael. Njegovo je glavno djelo Das Dritte Reich und die Juden, a za svoje je znanstveno i književno djelo nagrađen brojnim nagradama, među njima i Nagradom Lajpciškog sajma. Mirovna nagrada predaje se od 1950. osobama iz književnosti, znanosti i umjetnosti, čije djelo »ostvaruje mirovnu misao«. Prošlogodišnji je dobitnik bio njemački sociolog Wolf Lepenies.


Stephen Hawking piše za djecu

slika

Sjedinjene Države Britanski astrofizičar Stephen Hawking piše SF-roman za djecu pod naslovom George´s Secret Key to the Universe.

Knjiga priča pustolovine mladića koje sve imaju veze s fizikom, svemirom i računalima, a kao koautorica supotpisuje je Hawkinsova kći Lucy. Kao što su već milijuni odraslih pročitali Hawkingov bestseler A Brief History of Time, tako će i priča o Georgeu djeci sigurno približiti složene teme na razumljiv način, javljeno je iz izdavačke kuće Simon & Schuster, koja knjigu objavljuje najesen.


Drago Jančar nagrađen za esejistiku

Njemačka Slovenski autor Drago Jančar dobitnik je ovogodišnje nagrade Jeana Améryja za esejistiku.

Nagradu vrijednu 12.000 eura pripovjedač, dramatičar i esejist dobit će za zbirku eseja Brioni iz 2002. Nagrada »nezavisnom misliocu i suverenom stilistu«, kako ga se opisuje u obrazloženju, Jančaru će biti predana 11. listopada na Međunarodnom frankfurtskom sajmu knjige. Nagrada, koju financira austrijska Erste Bank, a čije laureate bira izdavačka kuća Verlag Klett-Cotta, nosi ime esejista Jeana Améryja, a u posljednjem je izdanju predana Michaelu Jeismannu. Jančar je pobijedio u konkurenciji petero kandidata, u kojoj su bili i Imre Kertész, Ruth Klüger i Egon Schwarz.


Nepoznate bilješke Ernesta Hemingwaya

slika

Kuba Na Kubi su pronađene dosad nepoznate bilješke Ernesta Hemingwaya, objavljeno je na nedavnoj međunarodnoj konferenciji o američkom nobelovcu održanoj u Havani.

Bilješke, pronađene u kupaonici kuće u kojoj je pisac živio na Kubi, datiraju iz razdoblja 1942. do 1953. godine, a odnose se prije svega na piščevu tjelesnu težinu. Hemingwayeva kuća, Finca Vigía, nalazi se u mjestu San Francisco de Paula, oko 25 km od Havane. Pisac je ondje živio od 1939. do 1960. godine, a ondje je napisao i Starca i more.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 348

348 - 5. srpnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak