U organizaciji udruge Liburnia Jazz te njezina predsjednika i umjetničkoga ravnatelja festivala Elvisa Stanića, od 6. do 8. srpnja Opatijom će proći ponajbolji jazz glazbenici iz zemlje i inozemstva. Festival će otvoriti Mike Mainieri i sastav Steps Ahead, slaveći ove godine 30. obljetnicu postojanja, dok će kao predgrupa nastupiti Kvartet Denisa Razza, skupina koja u različitim postavama svira na Liburnia Jazzu od samih njegovih početaka.
Potom će 7. srpnja publika imati iznimnu priliku čuti europsku promociju najnovijeg albuma Kvarteta Kennya Garretta, naslovljena Beyond the Wall, a nadahnuta utjecajima s prošlogodišnjega putovanja po Kini. U ovu posebnu subotnju večer uvest će mlada pjevačica Tina Vukov s izvedbama poznatih jazz standarda, a pratit će je Liburnia Jazz Union, također skupina prijatelja Festivala. Posljednji festivalski dan otvorit će nastup Iliria Jazza, skupine mladih hrvatskih jazz glazbenika te će svojim nastupom najaviti Tonija Kitanovskoga i Orkestar Cherkezi, koji njeguju vrlo specifičan spoj romskoga puhačkog orkestra iz skopske mahale i istaknutoga jazz gitarista Tonija Kitanovskog.
Osor u znaku Miletića
Tradicionalni festival ozbiljne glazbe, koji se trideset i drugi put održava u Osoru na otoku Cresu, ponudit će i ovoga ljeta u razdoblju od 14. srpnja do 22. kolovoza niz koncerata renomiranih ansambala i solista iz zemlje i inozemstva. Festival posebno njeguje hrvatsku glazbenu baštinu, pa će u skladu s tim ovogodišnje Osorske glazbene večeri biti posvećene hrvatskome skladatelju Miroslavu Miletiću. Stoga će i svečanost otvaranja 14. srpnja biti u znaku spomenutoga skladatelja te će gostujuća Bukureštanska simfonija pod ravnanjem Floriana Totana praizvesti njegovu Lauda Osora te prirediti izvedbu autorova Koncerta za violinu i orkestar, uz izvedbe djela W. A. Mozarta i F. Mendelssohna-Bartoldyja.
Ovom prigodom istaknimo i dva sljedeća koncerta, 16. srpnja nastup flautistice Renate Penezić i gitarista Darka Petrinjaka, koji će među raznovrsnim programom praizvesti i novo djelo Gorana Listeša, te 17. srpnja nastup Zagrebačkoga kvarteta s programom D. Turanya, D. Šostakoviča i Jana Sibeliusa.
Večeri u Sv. Donatu
Međunarodni glazbeni festival u spoju glazbe i arhitekture, 47. glazbene večeri u Sv. Donatu, ovoga će ljeta započeti 10. srpnja svečanim otvaranjem Varaždinskoga komornoga orkestra pod ravnanjem Tomislava Fačinija, umjetničkoga ravnatelja Festivala, na zadarskome Forumu, s programom W. A. Mozarta i L. Berioa. Otvaranju će se pridružiti mezzosopranistica Martina Gojčeta-Silić te Ansambl za ranu glazbu Minstrel i Scharf Club Swing Quintet.
Ovogodišnje će izdanje zadarskoga glazbenog festivala ponuditi zaista respektabilan izbor izvrsnih programa i što se tiče ozbiljne glazbe i što se tiče onoga ležernijega, takozvanoga off-programa. Spomenimo kao jedan od prvih nastup nedavno osnovana gitarističkoga Kvarteta Edina Karamazova, koji će 13. srpnja svirati u Sv. Krševanu. No, nikako ne treba izostaviti gostovanje ansambla Dialogos predvođenoga Katarinom Livljanić, koji će 18. srpnja u Sv. Donatu prirediti hrvatsku premijeru njihova najnovijega projekta Judite, biblijske pripovijesti iz renesansne Hrvatske prema tekstu Marka Marulića.
Zagrebačko-austrijski barok
Zagrebačke ljetne večeri i Klupska kazališno-glazbena scena Amadeo spojile su interese te suorganizirale nekoliko koncerata barokne glazbe u prostoru Muzeja za umjetnost i obrt. Bit će to gosti iz Austrije, a u idućem razdoblju riječ je o Baroknom orkestru L’Orfeo pod ravnanjem violinista Michija Gaigga (6. srpnja), potom Bečkom muškom pjevačkom društvu koji će nastupiti uz Zagrebačke liječnike pjevače (7. srpnja), ansamblu na autentičnim instrumentima Armonico tributo predvođenu gambistom Lorenzom Duftchmidom (9. srpnja) te tročlanu instrumentalnom sastavu Schikaneders Jugend, koji će predstaviti svojevrsnu pop-glazbu 18. stoljeća (11. srpnja).
Riječka izvedba Mesije
Oratorijom Mesija Georga Friedricha Händela svečano će biti zatvorene ovogodišnje Riječke ljetne noći. Izvedbom ansambla Opere riječkoga HNK Ivana pl. Zajca ravnat će Miroslav Homen, a izvedba će biti priređena 19. srpnja u riječkoj tvornici Torpedo. Širokim slušateljskim krugovima gotovo najpoznatije Händelovo djelo praizvedeno je u Londonu, u Covent Gardenu daleke 1743, te polučilo veliki uspjeh, među inima i odobravanje sama kralja Georgea II. Djelo je to koje bi možda bilo primjerenije nekom drugom izvedbenom kontekstu, no svakako uvijek vrijedno poslušati.
Mirta Špoljarić
Klikni za povratak