Vijenac 347

Glazba

GLAZBENA KRONIKA - Višnja Požgaj

Zagrepčanima na dar

Zagrepčanima na dar

slika

Uz Dan grada Zagreba Zagrebačka je filharmonija darovala svojim sugrađanima lijep koncert s djelima velikog Ludwiga van Beethovena. Dirigirao je maestro Vjekoslav Šutej, a solist za glasovirom bio je zagrebački pijanist Lovro Pogorelić. Izveden je Treći koncert za klavir i orkestar u c–molu, op. 37 i Treća simfonija u Es–duru, op. 55, Eroica. Zagrepčani su se odazvali u velikom broju, a svečanu ozračju pridonio je raskošni cvjetni bijelo–zeleni sag duž podija dvorane Lisinski.

Interpretacija Lovre Pogorelića odlikovala se lijepom tonskom slikom te razložnim i jasno predočenim tekstom, s pomno oblikovanim frazama i sigurnom tehničkom okosnicom. Posebice su bili dojmljivi istaknutiji solistički fragmenti poput odlične kadence u prvome stavku, ili izražajne klavirske dionice u polaganom stavku. Nekoliko krivih nota na počecima okvirnih stavaka mogu se objasniti i stanovitom nesigurnošću solista uz ne osobito preciznu pratnju orkestra.

Bolje je odjeknula Eroica, koju su filharmoničari izveli životno i nadahnuto s vrlo plemenitim i snažnim zvukom tuttija i preciznošću izvedbe, koju je ovacijama ispratila publika. Maestro Šutej ostvario je reprezentativnu izvedbu, koja je ponovljena idućih večeri na dvama gostovanjima ZF u Mariboru i Varaždinu.


Repušić u Sfumatu

slika

Posljednji koncert ciklusa Sfumato u ovoj sezoni održan je u suradnji s uglednim mladim dirigentom Ivanom Repušićem, ravnateljem Opere HNK–a u Splitu. Maestro je doputovao u Zagreb na poziv šefa dirigenta Zbora HRT–a Tončija Bilića, kako bi uvježbao i predstavio javnosti program koji je sam predložio za taj svoj prvi nastup uz Zbor HRT–a. Odabrao je birana djela Benjamina Brittena, uz Henryja Purcella, najvećeg engleskog skladatelja.

Bile su to pretežito duhovne skladbe koje se u nas rijetko izvode: Svečana kantata Radujte se jaganjcu Božjem, op. 30, Oda svetoj Ceciliji, op. 27, Missa brevis, op. 63, Antifona, op. 56b, Hvaljen budi Bog ljubavi i Svadbena pjesma, op.46, Amo ergo sum. I upravo taj motiv iz posljednjega naslova te prelijepe večeri Benjamina Brittena, Ljubim, dakle jesam, bio je misao vodilja dirigenta, kako je zapisano u komentaru programa, koja ga nadahnjuje i u glazbi i u životu.

Repušić je vrijedan, osebujan i vrlo zahtjevan program pretežito duhovnoga karaktera pomno pripremio i izveo na visokoj razini. Zahvaljujući ponajprije vrsnim i odlično školovanim profesionalnim pjevačima, ne samo zboristima nego i solistima tog izvrsnog ansambla, koji su svi zajedno pridonijeli uspjehu koncerta. Bile su to sopranistice Ivana Garaj Korpar, Mayumi Kamei i Danijela Pintar, mezzosopranistica Martina Matić Borse, tenor Domagoj Dorotić i bariton Milan Mišo Kravar.

Osim u jednoj skladbi za peteroglasni zbor bez pratnje (Oda svetoj Ceciliji), sva je ostala djela pratila vrlo pouzdana i decentna gošća za orguljama Gorana Vidnjević Fabijanić.

Uz posljednji koncert Sfumata u sezoni objavljen je i program iduće, desete jubilarne sezone. Pod motom Duhovni zvuci, boje i oblici, u suradnji s Muzejom Mimara, u kojem se koncerti izvode, pripremljeno je šest koncerata u pretplati kojima će, uz Tončija Bilića, ravnati Luka Vukšić, Tomislav Uhlik i Carlo Tenan, a još tri koncerta pod naslovom Sfumato plus održat će se u HGZ–u, Dvorani Lisinski i zagrebačkoj katedrali.


Dunja Vejzović i učenici

slika

Glazba Richarda Wagnera rijetko se izvodi u našim kazalištima i koncertnim dvoranama, a nedovoljno se njeguje i u pedagogiji. Ugledna hrvatska mezzosopranistica Dunja Vejzović odlučila je zato ispraviti tu nepravdu te je kao nenadmašiva vagnerijanka 2005. osnovala (uz Mladena Tarbuka) Udrugu Richard Wagner, u kojoj kao i u svojoj prije utemeljenoj Glazbeno–scenskoj družini Vero pomaže mladim pjevačima u razvoju.

Posljednjih desetak godina sa žarom se posvetila pedagogiji te je nakon Zagreba i Graza odabrala poticajnu sredinu Visoke glazbene škole u Stuttgartu. Ondje ima veliku međunarodnu klasu studenata, među njima i nekoliko đaka iz Hrvatske. Wagnerova glazba ondje nije strana. Stoga je profesorica Vejzović odlučila rezultate rada pokazati u Zagrebu. I to upravo s hrvatskim studentima iz njezina razreda.

Koncert pod naslovom Večer Richarda Wagnera s Dunjom Vejzović i njezinim učenicima održan je 12. lipnja u Dvorani Lisinski u suradnji sa Simfonijskim orkestrom HRT–a pod ravnanjem Mladena Tarbuka. Bio je to koncert na dar pretplatnicima Majstorskog ciklusa HRT–a, ujedno 9. dobrotvorni koncert za Savez društava distrofičara Hrvatske u znak sjećanja na fagotista Željka Klepača, dugogodišnjega člana SO HRT–a koji je nažalost prerano preminuo, a mnogo je učinio za Savez distrofičara putem dobrotvornih koncerata koje je pokrenuo prije devet godina.

Ulomke iz Wagnerovih opera Ukleti Holandez, Tannhäuser i Lohengrin izveli su sopranistica Evelin Novak, mezzosopranistica Kora Pavelić, tenor Ivan Turšić i bas Marko Špehar. Oduševili su publiku lijepim glasovima, solidnom tehnikom i pjevačkom kulturom koja mnogo obećaje. Zaslužuju sve pohvale, kao i njihova profesorica, koja se nije libila svojim primjerom pokazati kako interpretirati Wagnera. Vrlo je dojmljiva bila njezina izvedba Izoldine Ljubavne smrti na kraju večeri uz primjernu pratnju SO HRT–a pod sugestivnim ravnanjem maestra Mladena Tarbuka.

Vijenac 347

347 - 21. lipnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak