Vijenac 347

Matica hrvatska

Predavanje Bernda Posselta Hrvatska kao buduća članica Europske Unije – gledište europskog parlamentarca, Matica hrvatska, Zagreb, 17. lipnja 2007.

Smjer: EU!

Predavanje Bernda Posselta u Matici hrvatskoj bilo je dobra prilika da se zainteresirani iz prve ruke upoznaju s procesom približavanja Hrvatske Europskoj Uniji viđena očima nekoga s druge strane

Predavanje Bernda Posselta Hrvatska kao buduća članica Europske Unije – gledište europskog parlamentarca, Matica hrvatska, Zagreb, 17. lipnja 2007.

Smjer: EU!

slika

Predavanje Bernda Posselta u Matici hrvatskoj bilo je dobra prilika da se zainteresirani iz prve ruke upoznaju s procesom približavanja Hrvatske Europskoj Uniji viđena očima nekoga s druge strane


Matica hrvatska i Hanns-Seidel-Stiftung organizirali su 17. lipnja 2007. u palači Matice hrvatske predavanje zastupnika Europskog parlamenta Bernda Posselta Hrvatska kao buduća članica Europske Unije – gledište europskog parlamentarca. Neuobičajeno vrijeme održavanja (nedjelja u podne) nije bilo prepreka zainteresiranima, koji su dobro popunili Matičinu dvoranu. Organizatori su osigurali simultano prevođenje, koje je omogućilo gotovo trenutnu interakciju predavača i slušatelja.

Bernd Posselt zastupnik je u Europskom parlamentu od 1994. Član je vanjskopolitičkog odbora Europskoga parlamenta te član izaslanstva zajedničkoga parlamentarnog odbora Europske Unije i Hrvatske. Od 2000. član je Predsjedništva Kršćansko-socijalne unije (CSU). Predsjednik je Paneuropske unije Njemačke i član Predsjedništva međunarodne Paneuropske unije. Do 1994. bio je jedan od najbližih suradnika Otta von Habsburga i njegov glasnogovornik. Slobodni je novinar, dopisnik za europska pitanja, poglavito vezana uz istočnu Europu. Autor je knjiga Sturmzeichen – politische Texte 1978–1994 i Ist Religion gefährlich?.

Nakon kratkih pozdravnih govora organizatora, u ime Matice hrvatske prisutnima se obratio glavni tajnik Zorislav Lukić, a u ime Hanns-Seidel-Stiftung njezin voditelj projekta za Slovačku, Mađarsku i Hrvatsku Hans-Friedrich von Solemacher, za govornicu je stupio Bernd Posselt.

Izlaganje je započeo prisjećanjem na svoje prvo javno predavanje održano u Matici hrvatskoj u Zagrebu 1991, rekavši da prati razvoj hrvatske demokracije od njezinih početaka. Kao Bavarac Posselt je potom ukazao na sličnosti u mentalitetima Hrvata i Bavaraca, a kao predsjednik Paneuropske unije Njemačke i član Predsjedništva međunarodne Paneuropske unije podsjetio je na izravne kontakte koje je Paneuropska unija imala s Hrvatskom još u doba dok se ona nalazila u Jugoslaviji.

Za razliku od mnogih koji i danas govore da je Hrvatska na putu u Europu Posselt je jasno rekao da je Hrvatska uvijek bila dio Europe, njezina središnjeg dijela i Sredozemlja te da se može govoriti samo o putu u Europsku Uniju. Izrazio je zadovoljstvo zbog proširenja EU, čije je članstvo od prvobitnih šest članica naraslo do današnjih 27, no i upozorio da je upravo zbog nagla širenja došlo do zamora, što uz nedovršenu reformu struktura EU dovodi do kašnjenja s primanjem Hrvatske, koju je prije toga u približavanju EU zaustavio rat vođen na njezinim prostorima. Veća prepreka na putu Hrvatske u EU je i neinformiranost mnogih koji o tome odlučuju o stvarnom stanju u Hrvatskoj te je stoga nužno djelovati na tom polju kako bi se razbile predrasude koje još postoje u glavama mnogih. Također je nužno djelovati kako bi se proces primanja Hrvatske odvojio od procesa primanja Turske kao i ostalih balkanskih zemalja koje još nisu u EU. S obzirom na navedene poteškoće približavanje Hrvatske EU ide vrlo brzo, za što je dobrim dijelom zaslužan i premijer Ivo Sanader, koji uživa velike simpatije Europe. Od velika je pritom značenja da su sve političke stranke zauzele jedinstveno stajalište o pristupu EU. Također je potrebno odrediti jasan i realan datum ulaska Hrvatske u EU, od kojega možda može biti manjih odstupanja, no nužan je kako bismo usmjerili svoje djelovanje. Posselt se zalaže da današnji saziv Europskog parlamenta (čiji mandat traje do lipnja 2009) donese odluku o datumu primanja Hrvatske (bez obzira bio taj datum 2009. ili 2010) kako promjene u njegovu sastavu ne bi usporile ulazak Hrvatske.

Na kraju izlaganja Posselt se osvrnuo na probleme s kojima se sreću zemlje nastale raspadom bivše Jugoslavije i iznio svoje mišljenje o njihovu rješavanju te potom odgovarao na pitanja okupljenih.

Predavanje Bernda Posselta u Matici hrvatskoj bilo je dobra prilika da se zainteresirani iz prve ruke upoznaju s procesom približavanja Hrvatske Europskoj Uniji viđena očima nekoga s druge strane. Predavanje je početak suradnje Matice hrvatske i Hanns-Seidel-Stiftung, koja će se na obostrano zadovoljstvo nastaviti.


Goran Ivanišević

Vijenac 347

347 - 21. lipnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak