Vijenac 347

Glazba

GLAZBOSKOP

Novo ljeto u Grožnjanu

Jazz-pijanist u Zagrebu

slika

Rođen u Austriji, klasično obrazovan na Bečkom konzervatoriju, jazz-pijanist i skladatelj Joe Zawinul emigrirao je u SAD 1959, gdje je isprva muzicirao s Maynardom Fergusonom i Dinom Washington, da bi se 1961. pridružio kvintetu Cannonball Adderley. Suradnja sa znamenitim saksofonistom Julianom Edwinom Cannonballom Adder-leyjem potrajala je devet godina i rezultirala brojnim hitovima. S Milesom Davisom, Chickom Coreom i Herbiejem Hancockom jedan je od rodonačelnika jazz fusiona te jedan od prvih glazbenika koji je uveo električni klavir i sintesajzer u jazz učinivši ih ekspresivnim glazbalima, a ne samo elektroničkim proizvođačima zvuka i uključivši Wurlizer i Fender-Rhodes električne klavire u jazz mainstream. Osnovao je različite sastave s kojima je bio višestruko nominiran za Grammyja. Joe Zawinul surađuje i s istaknutim klasičnim pijanistom Friedrichom Guldom, a među brojnim nagradama i priznanjima koje je osvojio treba istaknuti nagradu za najboljega klavijaturista koju mu je časopis »Down Beat« dodijelio čak 28 puta. Nositelj je počasnoga doktorata Berklee School of Music i austrijski je ambasador dobre volje za sedamnaest afričkih zemalja. I danas, u 75. godini, Zawinul još ima mnogo toga reći, a dio će prenijeti i Zagrepčanima na koncertu 25. lipnja u Tvornici kulture, prvome koncertu ovogodišnjih Zagrebačkih ljetnih večeri.


Novo ljeto u Grožnjanu

Hrvatska glazbena mladež započela je novo radno ljeto u istarskome gradu Grožnjanu, dugogodišnjemu mjestu susreta glazbene mladeži iz cijeloga svijeta. Uz niz radionica i tečajeva koje organiziraju, a koji nisu isključivo i samo vezani uz glazbu (spomenimo, primjerice, da će biti održan četvrti po redu simpozij arhitekata), velikim dijelom Hrvatska glazbena mladež sudjeluje u osmišljavanju glazbenoga ljeta u Grožnjanu te djelomično u Rovinju i Umagu. Na taj način od svibnja do lipnja šire istarsko područje postaje središte raznovrsnih kulturnih, uglavnom glazbenih događanja, tijekom kojih tim lokalitetima prođe petstotinjak sudionika. Uz razne već tradicionalne seminare, među kojima se primjerice radionica suvremenoga plesa i plesnoga kazališta priređuje već osamnaest godina, ovo će ljeto donijeti i neke nove radionice. Među njima je radionica ansambla Cantus predvođena Berislavom Šipušem, a posvećena suradnji skladatelja, dirigenta i instrumentalista, te tečaj Od sola do kvarteta, koji će voditi Anđelko Krpan, Milan Čunko i Pavle Zajcev. U rujnu Grožnjan će biti mjesto konferencije glavnih tajnika svih zemalja članica Jeunesse musicale. Ovoga ljeta ulazi se i u drugu fazu restauracije jedinih sačuvanih Girardijevih orgulja u Hrvatskoj, koje se nalaze upravo u Grožnjanu. Ministarstvo kulture i Gradski uredi za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba ustaljeni su pokrovitelji projekta, iako, čini se, Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta još nije prepoznalo vrijednost tih seminara, radionica, tečajeva i susreta podjednako za profesore i voditelje, kao i za upravo tih petstotinjak mladih koji dolaze u Grožnjan širiti vlastita znanja.


Glazba za kvartet tuba

slika


U želji našoj sredini što više približiti nove svjetske trendove u glazbi, okupljanjem četvorice glazbenika profesionalno angažiranih u domaćim orkestrima, nastao je 2002. Kvartet tuba XL, prvi ansambl takve vrste na ovim prostorima. Iako je tuba u prvom redu orkestralno glazbalo, želja je bila pokazati kako je tuba također glazbalo koje može ravnopravno muzicirati, kako solistički, tako i komorno. Glazbenici Kvarteta XL profesionalno su se usavršavali kod priznatih stručnjaka iz svijeta limenih puhačkih instrumenata, i osobito tube, kao što su Roger Bobo, Mel Culbertson, József Bazsinka, Walter Hilgers, Daniel Perantoni. Repertoar ansambla obu-hvaća djela starih majstora (G. P. da Palestrina, J. S. Bach, G. F. Händel), pa sve do jazza i djela suvremenih skladatelja, ravnopravno njegujući izvornu glazbu za kvartet tuba, kao i izvodeći skladbe obrađene za ovaj sastav. Nakon nekoliko koncerata održanih u okviru njihova prvoga ciklusa u Muzeju za umjetnost i obrt, nastupit će na Zagrebačkim ljetnim večerima, i to 3. srpnja u Muzeju Mimara. I ovaj put Viktor Kirčenkov, Mario Šincek, Ivica Geček i Krunoslav Babić priredit će raznovrstan i zanimljiv koncertni program.


Barokni duh Clemencic Consorta

Jedan od najpoznatijih svjetskih ansambala za staru glazbu, Clemencic Consort, nastupit će 4. srpnja u Muzeju za umjetnost i obrt u okviru Zagrebačkih ljetnih večeri. Godine 1969. utemeljio ga je René Clemencic, koji u sebi utjelovljuje mnoge glazbene osobnosti, pa je tako skladatelj, dirigent, flautist, čembalist i orguljaš, muzikolog i glazbeni pisac, filozof, kao i strastveni sakupljač knjiga i skulptura. Objavio je stotinjak kompaktnih diskova kao solist i dirigent. Koncertira širom svijeta i osvaja brojne istaknute nagrade, među kojima Edison, Grand Prix du Disque, Diapason d’Or, Prix Cecilia. Primio je zlatnu počasnu medalju grada Beča, kao i nagradu Anima Mundi venecijanskoga Biennale d’Arte Sacra (1997). Osnovna je namjera ansambla izvođenje rane glazbe na starim glazbalima, dakle slijediti izvođačku praksu glazbenih epoha koje tumače. Repertoar ansambla proteže se od glazbe srednjega vijeka, preko renesanse do baroka. Povremeno se okušavaju i u suvremenoj glazbi, izvodeći, između ostaloga, i Clemencicevu glazbu. Velik odjek među stručnom kritikom i glazbenom publikom ostavile su izvedbe manje poznatih opera 17. stoljeća, a među njima i Euridice Jacopa Perija.


Mirta Špoljarić

Vijenac 347

347 - 21. lipnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak