Braća izvan zakona
S obzirom da projekt kao izvršni producenti supotpisuju holivudski najamnici Brett i Kevin Hooks, nevjerojatno je koliko je Zakon braće zanimljiva, uzbudljiva i gledljiva televizijska zabava
S obzirom na sve okolnosti, mnoštvo nedostataka i dvojben ugled filmaša uključenih u njezinu realizaciju, upravo je nevjerojatno koliko je Zakon braće solidna serija. Moćna producentska tvrtka Fox Broadcasting Company godinama je odbijala projekt pod izgovorom da tako nategnut i neuvjerljiv zaplet, odnosno koncept o nevinu momku koji stiže u zatvor da bi nekomu pomogao u bijegu, ne posjeduje potencijal za dugoročniji uspjeh i ne zanima širi krug gledatelja. Kad je naposljetku televizijski scenarist i povremeni redatelj Paul Scheuring (A Man Apart) Foxovim čelnicima ponudio storiju o složenoj političkoj zavjeri povezanoj s američkim državnim vrhom, oni su mu, zaintrigirani dinamičnom pričom punom preokreta koja obrađuje publici uvijek privlačne teme paranoje i teorije urote, konačno ponudili snimanje serije od 22 epizode. Djelomični razlozi tome krili su se i u činjenici da je projekt zainteresirao i moćnoga Stevena Spielberga, koji je od njega morao odustati zbog rada na Ratu svjetova, kao i u razmjerno neočekivanim uspjesima koje su postigle recentne Foxove hit-serije Izgubljeni i 24. Napokon, kad se Zakon braće pojavio na TV-ekranima, već je dvosatna pilot-epizoda gledanošću nadmašila nekadašnje uspješnice Melrose Place i Ally McBeal, osvojivši mahom vrlo pozitivne, a u nekim slučajevima i neprimjereno oduševljene kritike. Dok je utjecajni »New York Times« Zakon braće nezasluženo proglasio najzanimljivijom i jednom od najizvornijih novih serija, »Washington Post« autorima je prigovorio zbog preuzetnosti, pretrpana scenarija i preglumljivanja.
Posljednje zamjerke, od kojih je preuzetnost možda najmanji grijeh, svakako stoje. Ambiciozno zamišljenoj priči o dvojici braće, starijem Lincolnu Burrowsu, problematičnoj osobi i prijestupniku osuđenu za podmetnuto lažno ubojstvo brata američke potpredsjednice, i mlađem Michaelu Scofieldu, inženjeru odlučnu pod svaku cijenu Lincolna spasiti pogubljenja na električnoj stolici, ponajprije nedostaje dubine, slojevitosti i primjetnijeg autorskog angažmana. Nakon što je prva sezona gledateljima ponudila blag, vrlo ušminkan i neautentičan prikaz života iza rešetaka kaznionice Fox River (osobito u usporedbi s izvrsnom zatvorskom serijom Oz), nove epizode osmoricu odbjeglih robijaša prate tijekom njihovih pokušaja pronalaženja plijena davne pljačke pet milijuna dolara, povratka obiteljima i (u slučaju dvojice središnjih protagonista) razotkrivanja zavjere i dokazivanja vlastite nevinosti. U pet-šest paralelnih narativnih linija zbivanja se nižu iznimno frenetičnim ritmom i s toliko cliffhangera, da autori upravo zahvaljujući tome prilično vješto uspijevaju zavarati gledatelje i prikriti mnoštvo nelogičnosti, teško objašnjivih karakternih i dramaturško-funkcionalnih mijena (u jednom trenutku smrtni neprijatelji već u sljedećem postaju saveznici) te upadljivih scenarističkih proizvoljnosti i prečaca. Dramaturški nedostaci razvidni su i iz prilična zapostavljanja bitnih elemenata zapleta o državnoj uroti. Uz spomenutu zgusnutost zbivanja i dinamično izlaganje nerijetko trivijalne priče, zbog čega sam sklon zažmiriti na navedene mane, u vrline serije svakako vrijedi ubrojiti i raspoložene nastupe karizmatičnih glumaca u sporednim rolama (izvrsni William Fichtner, pomaknuti Peter Stormare i još dovoljno autoritarni Stacey Keach). Nažalost, njima su slabašna protuteža pogrešno odabrane glavne zvijezde, ukočeni Dominic Purcell u ulozi Lincolna te osobito izrazito blijed i nemušt Wentworth Miller, koji Michaela utjelovljuje s neprekidno istim tugaljivim pogledom i zabrinutim izrazom lica.
Kažem, s obzirom da projekt kao izvršni producenti supotpisuju mahom mediokritetski holivudski najamnici Brett Ratner (redatelj respektabilnog Crvenog zmaja i serijala Gas do daske, koji je trećim nastavkom zamalo upropastio franšizu X-Men) i Kevin Hooks (autor akcijske budalaštine Putnik 57), nevjerojatno je koliko je Zakon braće zanimljiva, uzbudljiva i gledljiva televizijska zabava.
Josip Grozdanić
Klikni za povratak