Vijenac 346

Glazba

GLAZBOSKOP

Natjecanje za filmove o glazbi

Natjecanje za filmove o glazbi

Međunarodno natjecanje MusiXine, koje okuplja filmove o glazbi i stvaranju glazbe, održat će se od 5. do 9. rujna u finskome gradu Oulu, u sklopu Oulu Music Video Festivala. Prijave za sudjelovanje primaju se do 8. lipnja, tako da zainteresirani imaju još samo jedan dan za aktivnu reakciju. Filmovi će se vrednovati s obzirom na filmske kvalitete u kontekstu glazbenoga filma. Ključni je kriterij pronicavo oblikovanje teme i umjetnička postignuća. Međunarodni žiri čine filmski i glazbeni stručnjaci, koji će dodijeliti glavnu nagradu u iznosu od deset tisuća eura. Osnovna je svrha natjecanja potaknuti nove umjetnike na stvaranje te predstaviti glazbenu i filmsku umjetnost na forumu koji će prezentirati filmove o raznolikim glazbenim fenomenima. Na natjecanju mogu sudjelovati filmovi iz cijeloga svijeta koji tematiziraju glazbu, no to ne uključuje glazbene videoradove. Natjecanje nema definirane kategorije, trajanje također nije zadano, niti prijavljeni filmovi moraju biti premijerni, no i kratki i igrani filmovi moraju biti snimljeni nakon 1. siječnja 2004.


Koncert za Muzičku akademiju u Zagrebu

slika

Već tradicionalni koncert koji Zagrebačka filharmonija priređuje za zagrebačku Muzičku akademiju održat će se i ovoga lipnja, uoči završetka Filharmonijine sezone. U KD Vatroslava Lisinskog 15. će lipnja nastupiti pod ravnanjem Vjekoslava Šuteja, a pridružit će im se i mladi solisti, Matea Leko za glasovirom i Zita Varga za violončelom. Program će sadržavati Koncert za glasovir i orkestar u G–duru Mauricea Ravela, Koncert za violončelo i orkestar u D–duru Franza Josepha Haydna, potom orkestralnu suitu Peer Gynt Edwarda Elgara te, naposljetku, izbor iz orkestralnih suita za balet Romeo i Julija Sergeja Prokofjeva.


Započelo Brodsko glazbeno ljeto

slika

Brodsko glazbeno ljeto jedinstvena je kulturna priredba u Slavonskom Brodu, čija je svrha predstaviti brodskoj publici klasičnu i suvremenu glazbenu umjetnost. Ovoga ljeta održava se osamnaesti put u prostorima Kazališno–koncertne dvorane Ivana Brlić–Mažuranić, u Crkvi Presvetog Trojstva Franjevačkoga samostana, atriju Muzeja brodskoga Posavlja i dvorani Glazbene škole Ivana pl. Zajca. Pod pokroviteljstvom gradske i županijske uprave te uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske bit će priređeno sedam koncerata tijekom lipnja i srpnja. Festival je već otvoren 5. lipnja izvedbom Rossinijeva Seviljskoga brijača gostujućega ansambla zagrebačkoga HNK–a, a do 29. srpnja nastupit će još instrumentalni duo saksofona i gitare Tomislava Žužka i Srđana Čaldarevića, potom zagrebački Studio za klasični i suvremeni ples, ansambl za ranu glazbu Minstrel, Puhački kvintet iz Virovitice, dok će Brodsko glazbeno ljeto svečano zatvoriti koncert klape Cambi.


Festival rane glazbe

slika

»Malo ima tako lijepih i uzbudljivih mrtvih gradova u neposrednom susjedstvu naseljenih mjesta, kao što je Dvigrad u Istri. Postoje brojne ruševine kula, kaštela i gradina, ali samo jedan je Dvigrad – on nije srušen vojnom silom ni ognjem, već je napušten da sam proživljava svoje umiranje. Prolaznicima na opomenu, a posjetiocima koji mu dolaze kao gosti na spoznaju kako su jednom izgledali istarski srednjovjekovni gradovi.« Tim je riječima akademik Josip Bratulić opisao jedinstveni ambijent grada Dvigrada, u kojemu će se od 15. do 24. lipnja peti put održati Međunarodni festival rane glazbe, podjednako sakralne i svjetovne. I to ne samo u Dvigradu nego i u istarskim mjestima Žminju i Rovinju. Umjetnički ravnatelji festivala, Alojzije Prosoli (Hrvatska), Francis Biggi (Italija) i Avery Gosfield (SAD), odlučili su u sklopu festivala prirediti i drugi dio simpozija Monumenta Histriae.


Mirta Špoljarić

Vijenac 346

346 - 7. lipnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak