Vijenac 344

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Antoniju Gamonedi nagrada Cervantes

Antoniju Gamonedi nagrada Cervantes

slika

Španjolska Španjolski kralj Juan Carlos na ceremoniji u Alcalŕ de Henares predao je pjesniku Antoniju Gamonedi nagradu Cervantes.

Jedan od najpoznatijih živućih španjolskih pjesnika, 75-godišnji Gamoneda, u govoru je naglasio značenje vlastitih iskustava siromašna djetinjstva za njegov rad. Gamonedine pjesme kombiniraju bolna iskustva djetinjstva i mladosti s elementima nadrealizma i egzistencijalizma u zbirkama poput Sublevación inmóvil (1960), Descripción de la mentira (1977) ili Edad (1987). Nagrada Cervantes, vrijedna 90.000 eura, smatra se najvažnijom španjolskom književnom nagradom. Tradicionalno se predaje 23. travnja, na obljetnicu smrti Miguela de Cervantesa.


Predana prva nagrada Planeta – Casa de América

Argentina Argentinski autor Pablo de Santis dobitnik je prvog izdanja Iberoameričke nagrade Planeta – Casa de América, vrijedne 200.000 dolara.

De Santis je nagrađen za roman Enigma en París, kriminalističku priču koja se događa u Parizu oko 1890. Drugu je nagradu i popratnih 50.000 dolara dobio Peruanac Alonso Cueto za El susurro de la mujer ballena. Nagrada, predana u Bogoti, nastala je na inicijativu izdavačke kuće Planeta sa svrhom poticanja književnosti na španjolskom jeziku, a predaje se za još neobjavljen roman. Ove godine u konkurenciji je bilo čak 618 rukopisa iz 22 latinoameričke zemlje i Španjolske.


Grass davno priznao članstvo u SS-u

slika

Njemačka Njemački nobelovac Günter Grass već je početkom šezdesetih godina priznao svoje ratno članstvo u SS-u, rekao je izdavač Klaus Wagenbach.

Kako je ispričao Wagenbach, dokaz za to njegove su bilješke razgovora s Grassom, koje je vodio 1963. godine sa svrhom pisanja Grassove biografije, a koje je ponovno pronašao tek prije nekoliko tjedana. »Do 1963. Günter Grass nipošto nije prešućivao da je bio u SS-u, a sasvim sigurno nije to rekao samo meni«, navodi Wagenbach u tjedniku »Die Zeit«. Grassovo kratko članstvo u SS-u potkraj rata prošle je godine bilo povod velikom književnom skandalu. Autora su u njemačkoj javnosti tada žestoko kritizirali zbog prešućivanja njegove uloge u Drugom svjetskom ratu.


Putin najavio kulturnu ofenzivu

Rusija Ruski predsjednik Vladimir Putin najavio je kulturnu ofenzivu sa svrhom promoviranja ruskoga jezika i književnosti u svijetu.

Veoma je važno jačati utjecaj ruske kulture, rekao je Putin u govoru o stanju nacije u Moskvi, najavivši poticanje programa učenja ruskog jezika u inozemstvu, te osnivanje nacionalne zaklade za skrb o ruskom jeziku u zemlji. Putin je također najavio izdatak od 143 milijuna eura u sljedeće tri godine za gradnju nove nacionalne biblioteke, koja bi trebala biti nazvana po bivšem predsjedniku Borisu Jeljcinu, te modernizaciju ruskoga bibliotekarskog sustava.


Umro peruanski pjesnik Watanabe Vara

Peru Poznati peruanski pjesnik i scenarist José Watanabe Vara umro je u 61. godini u Limi.

Sin japanskog oca i peruanske majke bio je član generacije ´70. Rođen 1946. u Laredu, na sjeveru Perua, Watanabe Vara za sobom je ostavio bogato pjesničko djelo. Među najpoznatijim su mu zbirkama Álbum de familia, El huso de la palabra, Historia natural, a radio je i kao scenarist za brojne filmove, primjerice i La Ciudad y los perros po romanu Maria Vargasa Llose.


»Independentova« nagrada angolanskom autoru

Velika Britanija The Book of Chameleons angolanskoga novinara i pisca Josea Eduarda Agualuse dobitnik je ovogodišnje nagrade lista »Independent« za stranu beletristiku.

Osnovana 1990, nagrada za stranu beletristiku ugasila se samo pet godina poslije, ali je obnovljena 2001, od kada se predaje autorima čiji je roman preveden na engleski i objavljen u Velikoj Britaniji u posljednjih godinu dana. Među dosadašnjim su laureatima Milan Kundera, W. G. Sebald i prošlogodišnji pobjednik Per Petterson s romanom Out Stealing Horses.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 344

344 - 10. svibnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak