Vijenac 343

Glazba

GLAZBOSKOP

Još nekoliko dana MBZ-a

Još nekoliko dana MBZ-a

slika

Međunarodni festival suvremene glazbe, 24. muzički biennale Za-greb, završit će predstojećega nam travanjskog vikenda, stoga bi bilo potrebno istaknuti neke od događaja koje je vrijedno poslušati i pogledati. Večeras, 26. travnja, u KD Vatroslava Lisinskog s po-četkom u 19.30 sati nastupit će Simfonijski orkestar HRT-a pod ravnanjem Nikše Bareze, na kojemu će koncertu biti praizvedena nova djela Viktorije Čop i Dubravka Detonija. No, prije sama koncerta utemeljitelju Festivala, skladatelju Milku Kelemenu, bit će uručena nagrada Europskoga kulturnoga foruma za postignuća u kulturi za 2007, nagrada koju je na svečanomu otvaranju MBZ-a predsjednik spomenute organizacije Dieter Topp uručio i Ivi Josipoviću, kao direktoru Biennala. U petak istaknimo zanimljivo događanje koje će na Trgu Petra Preradovića u 12 sati prirediti klarinetistica Lori Freedman, a navečer središnji bijenalski koncert posvećen gostu skladatelju Krzysztofu Pendereckom, koji će, pri izvedbi vlastitih djela, ravnati Zagrebačkom filharmonijom. Koncert će započeti u 19.30 sati u KD Vatroslava Lisinskog. Posljednjega dana Biennala očekuje nas recital Marija Penzara, gostovanje kanadskoga ansambla Les Amis te program američke glazbe navečer u Lisinskome u izvedbi Simfonijskog orkestra i Zbora Muzičke akademije.


Novi festival orguljaške glazbe

Da i manje sredine mogu, zaslugom predanih umjetnika, imati razvijen glazbeno-kulturni život, potvrđuje činjenica da su ovih dana pokrenute 1. orguljaške večeri u gospićko-senjskoj biskupiji. Treći je to po redu koncertni ciklus koji je pokrenula neprofitna udruga Gospićki glazbeni festival, pored Gospićke koncertne sezone i Gospićkoga glazbenog ljeta, koje će ovoga lipnja doživjeti osmo izdanje. Predsjednik udruge, gitarist Tvrtko Sarić, osmislio je u suradnji s vlč. Antunom Luketićem ciklus od sedam koncerata, koji će pokriti veći dio gospićko-senjske biskupije. Festival je otvoren 20. travnja u senjskoj katedrali, a do 13. lipnja proći će kroz Sv. Juraj, Josipdol, Zagorje, Perušić, Gospić te Gornje Kosinje. Projekt će realizirati mladi njemački orguljaš Martin Völlinger, koji od rujna 2006. živi u Gospiću, te obavlja dužnosti orguljaša i zborovođe u gospićkoj katedrali i Gospićko-senjskoj biskupiji. Organizator Festivala nada se da će ciklus potaknuti crkvene vlastodršce i sve one koji su spremni uložiti u obnovu orgulja, posebice gospićkih, koje su razorene u ratu. Događanje su poduprli Ministarstvo kulture, Gospićko-senjska biskupija i Ličko-senjska županija, dok je medijsku pomoć Festivalu pružila producentska kuća G.A.D. iz Zagreba.


Festival sv. Marka u Zagrebu

slika

Festival susreta hrvatske glazbene tradicije i sadašnjosti s europskom i svjetskom glazbenom tradicijom i izvođačkom praksom, Festival sv. Marka, ovoga će proljeća deveti put biti održan u koncertnim i crkvenim prostorima zagrebačkoga Gornjeg i Donjeg grada. Od 25. travnja do 11. svibnja na jedanaest koncerata u Zagrebu će muzicirati vrhunski domaći i svjetski umjetnici, primjerice Slovenski komorni zbor, Kvartet Edina Kazamazova, Zbor Crkve sv. Dometera, Hrvatski komorni orkestar, Solisti Sv. Marka, Oratorijski zbor Sv. Marka. Najavimo među prvima gostovanje Gözta Teutscha, viola da gamba, i Cordelije Höffer, čembalo, koji će s programom djela J. S. Bacha nastupiti 29. travnja u Crkvi sv. Marka. Potom nastup Gudačkoga kvinteta Berlinske filharmonije, koji će 2. svibnja nastupiti u Muzeju Mimara, kao i orguljaški recital istaknutoga mladog umjetnika Pavla Mašića 5. svibnja u Crkvi sv. Marka. A dan prije toga, Hrvatski komorni orkestar i Oratorijski zbor Sv. Marka, uz soliste Margaretu Klobučar, sopran, Herberta Lipperta, tenor, Ante Jerkunicu, bas, i Pavla Mašića za orguljama priredit će izvedbu Haydnova Die Jahreszeiten u Crkvi sv. Blaža.


Izdanja Alfija Kabilja

Budući da se danas u Hrvatskoj vrlo teško događa da se poklope svi potrebni elementi kako bi se tiskale partiture domaćih skladatelja, neki od njih našli su način kako se pobrinuti da njihova vlastita djela što prije zažive na koncertnim repertoarima. U izdanju Edicije Spiller — Kolekcija Alfija Kabilja, objavljeni su notni zapisi 21 pjesme koje je legendarni pjevač Vice Vukov pjevao i snimio, a za njega napisao skladatelj Alfi Kabiljo (u suradnji s tekstopiscima D. Britvićem, A. Dedićem, Ž. Sabolom, K. Jurasom i M. Doležalom). Većina pjesama postigla je veliku popularnost i brojne nagrade na festivalima, a mnoge od njih i danas možemo čuti (Tvoja zemlja, Svijet je velik, Zaboravljena pjesma, Neka cijeli svijet). Ista je Edicija objavila suitu Gitarina Dalmatina, za koju je Alfi Kabiljo nominiran za Porina u kategoriji klasične glazbe. Skladbu je snimio gitarist Viktor Vidović za Aquarius Records, također nominiran za Porin. Edicije Spiller financira sam Alfi Kabiljo, a za razliku od izdavača knjiga one ne dobivaju nikakvu stimulaciju ni od Ministarstva kulture ni od Grada Zagreba.


Mirta Špoljarić

Vijenac 343

343 - 26. travnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak