Vijenac 342

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Rothu PEN–ova nagrada Saul Bellow

Rothu PEN–ova nagrada Saul Bellow

slika

SAD Američki autor Philip Roth dobitnik je prvog izdanja književne nagrade udruge pisaca PEN nazvane po njegovu kolegi i bliskom prijatelju Saulu Bellowu. Nagrada Saul Bellow za doprinos američkoj beletristici, vrijedna 40.000 dolara, predavat će se svake dvije godine. 74–godišnji pisac, poznat po romanima Portnoy´s Complaint i American Pastoral, dobitnik je i Pulitzerove nagrade, Nacionalne književne nagrade i Nacionalne nagrade književnih kritika, a i prvi je pisac koji je PEN–ovu nagradu Faulkner dobio tri puta, posljednju za roman Everyman, priču o bolesti i smrtnosti, djelomice nadahnutu upravo smrću Saula Bellowa 2005.


Predana Britanska književna nagrada

slika

Velika Britanija Američki autor bestselera John Grisham nagrađen je za životno djelo Britanskom književnom nagradom u Londonu. U ostalim kategorijama nagrade su dobili Peter Kay za biografiju, Ricky Gervais za Flanimals of the Deep u kategoriji književnosti za djecu, a Ian Rankin s The Naming of the Dead za najbolji krimić. Nagrada za beletristiku dodijeljena je Marian Keyes za Anybody Out There, a Victoria Hislop nagrađena je za najbolji prvi roman za The Island. The Dangerous Book for Boys Conna i Hala Igguldena proglašena je knjigom godine, a nagrada za autora godine otišla je Richardu Dawkinsu, za The God Delusion. Grisham, autor romana po kojima su snimljeni brojni holivudski hitovi, prodao je u tijeku dvadesetogodišnje karijere više od 250 milijuna knjiga u cijelom svijetu.


Umro Henri Troyat

slika

Francuska Francuski autor bestselera Henri Troyat umro je u 95. godini. Pisac, poznat po romanima poput Tant que la terre durera ili ciklusu Étrangers sur la terre, objavio je u tijeku sedamdesetogodišnje karijere više od stotinu knjiga, posljednju prošle godine. Troyat je rođen 1911. u Moskvi kao Lev Tarasov, a njegova je obitelj nakon Oktobarske revolucije napustila zemlju i 1920. nastanila se u Francuskoj. Troyat je ondje studirao pravo, no ubrzo se počeo baviti književnošću. Za peti je roman 1938. godine nagrađen francuskom književnom nagradom Prix Goncourt, a 1959. primljen je u Francusku akademiju. Osim biografija Zole i Balzaca, Troyat je napisao i niz biografija ruskih pisaca i careva, a i inače mu je Rusija njegova djetinjstva služila kao izvor nadahnuća.


Legija časti za Nadine Gordimer

slika

Francuska / JAR Južnoafrička nobelovka Nadine Gordimer dobitnica je Legije časti, najvišega francuskog priznanja, koje joj se predaje za dugogodišnju borbu protiv apartheida. Zbog angažmana protiv segregacije i cenzure više je romana 83–godišnje spisateljice u doba apartheida bilo zabranjeno u JAR. Među njezinim najpoznatijim romanima su The Lying Days, July´s People, a najnovija joj je knjiga, Get a Life, objavljena 2006. Nadine Gordimer, inače veleposlanica UN–ova razvojnog programa, Nobelovu je nagradu za književnost dobila 1991, a uz nobelovca nadbiskupa Desmonda Tutua i pjevačicu Miriam Makebu sada je i jedna od nekolicine Južnoafrikanaca koji su dobili visoko francusko odličje.


Yves Bonnefoy dobitnik Kafkine nagrade

Češka Francuski pjesnik Yves Bonnefoy dobitnik je ovogodišnje češke Književne nagrade Franza Kafke. Nagrada vrijedna oko 7.500 eura 83–godišnjem se autoru predaje u Pragu potkraj listopada. Međunarodni žiri, u kojemu je i njemački književni kritičar Marcel Reich–Ranicki, Bonnefoyja je izabrao između petnaest kandidata. Prošle je godine dobitnik najpoznatije međunarodne književne koja se predaje u Češkoj bio Haruki Murakami.


Propala tužba protiv Dana Browna

Velika Britanija Pravna borba dvojice britanskih pisaca, koji su autora bestselera Da Vincijev kod optužili za plagijat, završila je nakon što je njihova tužba odbijena i u reviziji, a oni sada moraju podmiriti odvjetničke troškove u visini od tri milijuna funti. Michael Baigent i Richard Leigh tužili su Browna tvrdeći da je roman zasnovao na idejama iz njihove knjige The Holy Blood and the Holy Grail, objavljene 1982. Brown je u prvom postupku prošle godine potvrdio da je njihovu knjigu pročitao prije pisanja Da Vincijeva koda, ali da se za roman koristio informacijama iz još 38 različitih izvora. U objema knjigama iznosi se teorija da je Isus oženio Mariju Magdalenu, s kojom je imao dijete. Brownov je roman preveden na 44 jezika i prodan u 40 milijuna primjeraka.


Pronađena izvorna ilustracija za Malog princa

Japan U Japanu je pronađena izgubljena izvorna ilustracija iz prvog izdanja Malog princa Antoinea de Saint–Exupéryja. Slika izrađena vodenim bojama s potpisom Saint–Exupéryja prikazuje korpulentnoga poslovnog čovjeka koji se naginje nad dugi popis i zbraja koliko zvijezda posjeduje. Novopronađena ilustracija od 25. travnja izložena je zajedno s drugim djelima francuskoga pisca i slikara u tokijskom muzeju, čiji je kustos Minoru Shibuya sliku kupio 1994. na japanskom sajmu knjiga.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 342

342 - 12. travnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak