Vijenac 342

Glazba

GLAZBOSKOP

Muzički biennale Zagreb

Muzički biennale Zagreb

slika

Središnji glazbeni događaj ove godine očekuje nas u razdoblju od 19. do 28. travnja, a riječ je o Muzičkom biennalu Zagreb, koji će na više zagrebačkih lokacija biti stjecište suvremene glazbene produkcije. Zemlja partner ove je godine Švedska, u okviru širega projekta Glazbene veze koji je započeo 2005, a odvijat će se do kraja ove godine. Stoga će u okviru projekta i na Biennalu gostovati istaknuti švedski ansambli. Glavni gost MBZ–a bit će Krzysztof Penderecki, čiji će niz djela biti izveden tijekom festivala. Organiziran je ciklus praizvedbi glazbenoscenskih djela, potom koncerti u sjećanje na Igora Kuljerića (20. travnja Preporodna dvorana) i Stanka Horvata (21. travnja Preporodna dvorana), projekt žensko skladateljsko pismo s djelima raznih autorica u okviru različitih koncertnih programa, gostovat će francuski džezist Erik Truffaz (21. travnja Kino SC), a ne zaboravimo ni noćnu scenu elektroničke glazbe. Nova koreografija Mattea Levaggija, nastala u suradnji s kostimografom i scenografom Rogerom Salasom, svečano će otvoriti Festival 19. travnja u HNK u 19.45 sati. Balet Red Run njemačkoga skladatelja Heinera Goebbelsa izvest će ansambl Torinskoga kazališta, dok će plesači Baleta riječkoga HNK Ivana pl. Zajca izvesti koreografiju Simple Kuljerić na glazbu Igora Kuljerića, konkretno Song za gudački kvartet i Koncert za marimbu i gudače. Više na www.biennale–zagreb.hr


Filharmonijski orkestar BBC–a u Zagrebu


slika


Sedamnaestoga travnja u 19.30 sati u KD Vatroslava Lisinskog gostovat će Filharmonijski orkestar BBC–a, pod ravnanjem Gianandrea Nosede. Godine 1922. pri radijskoj postaji BBC–a u Manchesteru osnovan je Orkestar 2ZY, koji je aktivno sudjelovao u stvaranju radijskoga programa te praizveo mnoga djela engleskih skladatelja. Nakon brojnih preimenovanja, smanjivanja i povećavanja broja članova, 1982. konačno dobiva današnji oblik i ime. Danas ga smatraju najotvorenijim od svih BBC–evih ansambala. Iznimno cijene suvremenu glazbu i surađivali su s mnogim skladateljima, primjerice Coplandom, Waltonom i Beriom, a u novije vrijeme s Peterom Maxwellom Daviesom i Jamesom MacMillanom. U Zagrebu će nastupiti s interpretacijama Osme simfonije u F–duru, op. 93 Ludwiga van Beethovena te Simfonije o Faustu Franza Liszta.


Svečana proslava u Hrvatskome glazbenom zavodu

slika

Nakon stotinu i osamdeset godina stalna djelovanja, Hrvatski glazbeni zavod i njegovi članovi proslavit će veliku obljetnicu svečanim koncertom 18. travnja u dvorani institucije s početkom u 20 sati, nastupom Društvenoga orkestra HGZ–a pod ravnanjem Zorana Juranića, koji je za tu prigodu načinio izbor iz bogate arhivske građe zbirke Nikole Udinea–Algarottija, pohranjene u Glazbenom zavodu. Proslavu će uveličati i izložba Bezglasne invencije Božidara Pejakovića, preuzeta od Muzeja Hrvatskoga zagorja — Galerije Antuna Augustinčića. Dan prije, 17. travnja, muzikolog Nikša Gligo održat će predavanje s temom 1957. godine, u Klubu HGZ–a u 19.30 sati, te će biti predstavljen i novi kompaktni disk s djelima Josipa Štolcera Slavenskog.


Hrvatski glazbenici u Moskvi

Koncertna direkcija Zagreb nastavlja s organizacijom gostovanja u inozemstvu, predstavljajući hrvatske glazbenike, kao i djela hrvatske glazbene baštine. U tom smjeru organiziran je petodnevni Festival hrvatske orguljske i vokalne glazbe u Moskvi (18. do 23. travnja). Tijekom trajanja Festivala moskovskoj publici predstavit će se ugledni domaći interpreti, orguljaši Pavao Mašić, Gorana Vidnjević–Fabijanić, Krešimir Has i Mario Penzar, pjevači Lidija Horvat–Dunjko, Blanka Tkalčić, Aida Vidović–Krilanović te trubljaš Marin Zokić, koji će na četiri koncerta predstaviti djela domaćih i stranih skladatelja. Koncerti će se održati u katedrali Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije i Ruskoj glazbenoj akademiji Gnesin, a na programu, između ostalih, naći će se djela Ivana Lukačića, Vinka Jelića, Franje Dugana, Andrije Motovunjanina, Albe Vidakovića, Krste Odaka, Ivana pl. Zajca, Adalberta Markovića, Tomasa Cecchinija, Francesca Sponge Uspera, Johanna Sebastiana Bacha i Gabriela Pulitija.


Mirta Špoljarić

Vijenac 342

342 - 12. travnja 2007. | Arhiva

Klikni za povratak