Vijenac 341

Glazba

GLAZBOSKOP

Bachova Muka po Ivanu

Koncert Kvarteta Porin

slika

Mladi Gudački kvartet Porin, predvođen violinistom Ivanom Novincem, nastavit će svoj prvi koncertni ciklus trećim koncertom u Preporodnoj dvorani palače Narodnoga doma u Zagrebu, 3. travnja, s početkom u 20 sati. Kao i protekla dva puta, predstavit će odabrane vrhunce iz kvartetske, odnosno gudačke literature, a riječ je o Gudačkom kvartetu KV 575 W. A. Mozarta i Kvintetu za gudače, op. 77 Antonina Dvořáka. Pri interpretaciji spomenutoga kvinteta pridružit će im se mladi kontrabasist Nikša Bobetko, istaknuti član i ansambla Cantus.

U skladu s Kvartetovom težnjom njegovanju i predstavljanju opusa važnih hrvatskih skadatelja, na programu će biti i Drugi gudački kvartet Ivana Brkanovića, kao svojevrsno sjećanje na prošlogodišnju stogodišnjicu autorova rođenja.


Moskovski orkestar u Zagrebu

Akademski simfonijski orkestar moskovske filharmonije, osnovan 1951, gostovat će u Zagrebu 31. ožujka u KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 19.30 sati. Program će biti načinjen od djela ruskih skladatelja, P. I. Čajkovskog, N. Rimski-Korsakova i M. P. Musorgskog, a orkestrom će ravnati Jurij Simonov, njegov umjetnički ravnatelj i šef dirigent od 1998. Rođen u obitelji opernih pjevača, Simonov je u ulozi dirigenta prvi put nastupio u dobi od dvanaest godina. Iako je velik uspjeh postigao ponajviše izvedbama djela ruskih skladatelja, čest je interpret opernih djela, ponajviše Wagnera, Mozarta i Verdija.

U izvedbi Čajkovskijeva Koncerta za violinu i orkestar u D-duru sudjelovat će istaknuti ruski virtuoz Maksim Fedotov. Od 1992. često nastupa s pijanisticom Galinom Petrovom. Želeći publici predstaviti velik broj rjeđe izvođenih simfonija i opera, spomenuti duo često izvodi upravo transkripcije djela, koje posebno za njih priređuje skladateljica Aida Isakova. Maksim Fedotov čest je gost koncertnih dvorana u Hrvatskoj, a do sada je u našoj zemlji održao i nekoliko majstorskih tečajeva.


Bachova Muka po Ivanu

slika

U tridesetak godina od osnutka, Collegium vocale Gent postigao je svjetsku slavu zahvaljujući intenzivnu radu i čvrstoj umjetničkoj viziji svog osnivača Philippea Herreweghea. Rođen u Gentu, Philippe Herreweghe studirao je glasovir na lokalnom konzervatoriju. Ansambl je osnovao 1970. i prvi je vokalni sastav koji muziciranje temelji na novim principima inter-pretacije barokne glazbe. Potkraj osamdesetih osnovan je i Orkestar Collegium vocale Gent radi većih mogućnosti u kreiranju programa. Orkestar svira na turnejama diljem svijeta te svim važnijim svjetskim glazbenim festivalima, a dosad su snimili i više od šezdeset kompaktnih diskova, najviše u suradnji s Orchestre des Champs Elysées i zborom La Chapelle Royale.

U Zagrebu će izvesti Bachovu Muku po Ivanu, dio repertoara čiju interpretaciju malokoji ansambl danas može nadmašiti. Koncert koji je organizirala Koncertna direkcija Zagreb očekujemo 4. travnja u KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 19.30 sati, a u okviru ciklusa Svijet glazbe.


Glazbeni duo u Lisinskom

slika

Jedna od proslavljenijih mladih violinistica današnjice, Lidia Baich, rođena je u Petrogradu u glazbeničkoj obitelji. S dvije je godine svirala glasovir, a s pet se odlučila za violinu. Prvo je natjecanje osvojila s osam godina, a na svim sljede-ćima osvajala je prve nag-rade. U uspješnoj karijeri niže nastupe sa svim vodećim svjetskim orkes-trima i dirigentima, svirajući na skupocjenoj violini Gua-rneri del Gesú iz 1727, poznatoj kao Ex Guilet. Često surađuje s britanskim pijanistom i skladateljem Richardom Jooom, koji je počeo učiti glazbu na Menuhinovoj akademiji, da bi poslije diplomirao i magistrirao na Glazbenoj školi Mannhattan u New Yorku. Pobjednik je Međunarodnoga pijanističkog natjecanja Igor Stravinski, a zanimljivo je da je štićenik Yehudija Menuhina.

Glazbenički duo gostovat će u velikoj dvorani KD Vatroslava Lisinskog 10. travnja u 19.30 sati, u okviru koncertnog ciklusa Piano fortissimo.


Mirta Špoljarić

Vijenac 341

341 - 29. ožujka 2007. | Arhiva

Klikni za povratak