Vijenac 340

Kulturni info

KULTURNI INFO

Zagrebačkoj županiji 40 posto više za kulturu

KULTURNI INFO

Zagrebačkoj županiji 40 posto više za kulturu

slika

Jastrebarsko, 9. ožujka Ministarstvo kulture je zagrebačkoj županiji za potrebe kulture namijenilo 14,5 milijuna kuna iz proračuna, što je oko 40 posto više nego lani, rekao je u Jastrebarskom ministar kulture Božo Biškupić.

Biškupić je izvijestio da će se sa 14,469.087 kuna financirati 140 županijskih programa javnih potreba u kulturi, uz ostalo, za obnovu dvorca Novi dvori zaprešićki (5,3 milijuna kuna) te restauraciju i popravak crkve sv. Ivana Krstitelja i samostana franjevaca u Kloštar Ivaniću (milijun kuna). Ministarstvo kulture ove će godine sa 700.000 kuna financirati park prirode Medvednicu i sa 619.000 kuna park prirode Žumberak - Samoborsko gorje.

Potpisan Sporazum o jedinstvenoj cijeni knjige

slika

Zagreb, 9. ožujka U Ministarstvu kulture potpisan je Sporazum o jedinstvenoj cijeni knjige u svrhu što bolje dostupnosti knjige hrvatskoj javnosti, uređenja tržišta knjiga i knjižnih izdanja kao i sprečavanja nelojalne konkurencije u prometu knjiga te stvaranja jedinstvenih tržišnih uvjeta za širenje prodajne mreže.

Sporazum su potpisali ministar kulture Božo Biškupić, ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac, ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić te u ime Zajednice nakladnika i knjižara v.d. predsjednika Valter Lisica.

Jedinstvena cijena knjige standardna je mjera regulacije tržišta knjiga u većini europskih zemalja, a široj je publici poznata po cijeni otisnutoj na stražnjoj strani korica koju prodavač ne može promijeniti u roku od godine dana, istaknuo je Biškupić.

Sporazum o jedinstvenoj cijeni knjige knjižare na cijelom području Hrvatske čini podjednako konkurentnima svim ostalim oblicima prodaje knjige, regulira prodaju na sajmovima knjiga, prodaju knjiga narodnim knjižnicama, rad i obveze klubova čitatelja te uključuje i potporu tih triju ministarstava nakladnicima. Sporazumom je predviđeno da će popusti na sajmovima moći biti do 20 posto, a u klupskoj prodaji do 10 posto. Uvođenjem jedinstvene cijene knjige očekuje se stabilizacija stanja na tržištu, povećanje konkurentnosti knjižarske mreže i njezin opstanak na cijelom području RH, snižavanje prosječne cijene knjige i veća dostupnost, naglasio je ministar Biškupić.


Knjiga Antonio Janigro Ulricha Brachera

slika

Zagreb, 9. ožujka U povodu objavljivanja knjige Antonio Janigro Ulricha Brachera, jedanaeste u nizu Glazbene knjižnice Matice hrvatske, u Glazbenoj trgovini Note, 9. ožujka 2007, o knjizi su govorili akademik Nedjeljko Fabrio, urednik Matičine Glazbene knjižnice, i glazbeni kritičar Zlatko Madžar. Program predstavljanja završile su Jelena i Ana Šincek, odsviravši na violini i violončelu Händelov Kontrapunkt.

U Notama bilo je izloženo svih jedanaest knjiga Glazbene knjižnice Matice hrvatske. Prava je šteta što za glazbenu literaturu u Zagrebu postoji samo taj malen, neprimjeren prostor, u kojem vlasnici, Nina i Vinko Šincek, entuzijastički ulažu velik trud da bi na najbolji način promovirali glazbenu umjetnost.

Antonio Janigro (1918-1989) svjetski je poznat čelist i dirigent, koji je ključni dio karijere proveo u Zagrebu. Kao profesor na zagrebačkom Konzervatoriju bio je jedan od osnivača ansambla Zagrebački solisti 1954, s kojim je održao niz velikih koncerata po svijetu, a u razdoblju 1954-1964. dirigirao je Komornim i Simfonijskim orkestrom Radija Zagreb.


Najavljeni 17. Marulićevi dani

slika

Split, 7. ožujka Izbornica 17. Marulićevih dana, festivala hrvatske drame i autorskog kazališta teatrologinja i dramaturginja Željka Turčinović predočila je popis kazališta i predstava koje će se prikazati na toj kazališnoj manifestaciji, 21–28. travnja, u splitskom Hrvatskom narodnom kazalištu.

Za 17. Marulićeve dane prijavljeno je 26 predstava iz 24 kazališta iz Hrvatske, Litve, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Slovenije, a izbornica je odabrala devet predstava, šest iz hrvatskih kazališta te tri iz inozemstva.

Izabrane su predstave Hasanaginica Mustafe Nadarevića prema Milanu Ogrizoviću u produkciji zagrebačkog HNK, Bez trećeg Milana Begovića u režiji Gorana Golovka i produkciji Scene 55 splitskog HNK, Ovaj krevet je prekratak ili Samo fragmenti Nine Mitrović u produkciji Slovenskog narodnog gledališča Nova Gorica, Krležini Gospoda Glembajevi u produkciji Litavskoga narodnog kazališta iz Vilniusa, Kurve Feđe Šehovića u produkciji osječkog HNK, Ničiji sin Mate Matišića, producent HNK Ivana pl. Zajca Rijeka, Smisao života gospodina Lojtrice Saše Anočića u produkciji Knappa iz Zagreba, Maškarata ispod kuplja Ive Vojnovića u produkciji Kraljevskoga pozorišta Zetski dom s Cetinja i predstava S druge strane Nataše Rajković u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

Ocjenjivački sud 17. Marulićevih dana radit će u sastavu Slobodan Novak, hrvatski književni klasik, kazališna kritičarka Dubravka Lambaša Lampalov, Zlatko Kauzlarić-Atač, kazališni scenograf, Zlatko Sviben, kazališni redatelj, i dramska umjetnica Jasna Anočić. Na završetku festivala bit će proglašene i nagrade Marin Držić Ministarstva kulture za 2006, o čemu će odlučivati Povjerenstvo za nagradu, u kojemu su dramska autorica Nina Škrabe, kazališni kritičar Boris B. Hrovat i dramska umjetnica Branka Cvitković. O važnosti 17. Marulićevih dana govorili su pomoćnik ministra kulture Srećko Šestan i intendant splitskoga HNK Milan Štrljić.

Vijenac 340

340 - 15. ožujka 2007. | Arhiva

Klikni za povratak